Уживајте една недела во Јамајка

 

Една од најпопуларните дестинации на Карибите е островот Јамајкаособено ако ви се допаѓа реге и неговите деривати “. Дали вреди да се оди дури и ако само сакате музика и пушите малку? Мислам дека е, тоа е одлична дестинација и ни нуди многу повеќе од тие две теми.

Предлагам тогаш да откриеме заедно дека можеме направете, видете и посетете цела недела на Јамајка. Предвидувам дека турнејата вклучува одредена колонијална историја, вкусна кујна и секако плажи на Карибите. И да, реге ноќи.

Јамајка

Тој е трет по големина остров на Големите Антили и е едвај 145 километри од Куба и нешто друго за островот што го споделуваат Доминиканската Република и Хаити. Шпанците го освоија многу рано, но Англичаните ја презедоа контролата во 1655 година.

Таму започна да се нарекува Јамајка и нејзината економска активност дефинитивно беше ориентирана на одгледување шеќерна трска со робовски труд, прво африкански, а подоцна, по еманципација, со кинески и индиски работници.

Во Јамајка Се зборува англиски. Нејзин главен град е градот Кингстон и иако припаѓа на Комонвелтот, економската состојба произведе многу миграции низ нејзината историја во потрага по подобра иднина. Треба да бидете претпазливи бидејќи нејзиниот главен град е насилен град каде стапката на криминал е доста висока. Мој совет е да одите во хотели и да се движите на турнеја.

Дестинации во Јамајка

Кингстон, Негрил, Монтего Беј, Очо Риос, Порт Антонио. Во оваа неколку дестинации можете мирно да ја концентрирате неделата во Јамајка. Идејата е да се комбинираат западниот и јужниот брег, најдобро кога станува збор за прво патување на островот.

Започнувате со белите плажи на Негрил, неговите реки и неговите водопади и рибарските села и завршувате во Порт Антонио, каде што одмораше холивудскиот актер Ерол Флин.

Кинсгтон

Во главниот град живеат скоро 3 милиони луѓе. Опкружен е со планини, на север, а морскиот брег го капе на југ. Постои голема сиромаштија затоа мора да бидете многу внимателни. Не мора да бидете невини кога се движите.

Меѓу страниците за посета е и Дворец Девон. Изграден е во 1881 година и е важен локалитет на наследство бидејќи претставува типична колонијална плантажа за плантажи што ја изградиле Британците. Внатре се нуди мебел од XNUMX век и се нудат тури-водичи. Постојат ресторани и кафулиња во прекрасните градини. На Музеј на Боб Марли работи во неговата стара куќа што сè уште е во рацете на неговото семејство.

на Сини Планини Сместени се на северот од градот и денес формираат национален парк што можете да го посетите на екскурзија. Може да се искачите на највисоката точка и ако го направите тоа на чист ден, ќе можете да го видите јужниот брег на Куба. Прошетката трае помеѓу четири и осум часа, но вреди. На ридовите е замокот и Јагода јагодаДенес хотел опкружен со кабини, стара и елегантна колонијална куќа која е исто така спа центар.

Друга екскурзија за која можете да се пријавите е онаа на Порт Ројал, поранешна престолнина на пиратите во текот на XVII и XVIII век. Земјотрес потона половина град на крајот на XNUMX-от век, но сепак можете да видите што остана таму меѓу тврдините и кањоните.

Конечно, пред да започнете патување до друга дестинација, запомнете го тоа Кингстон е, како што се вели, една од главните градови на румот, така што има многу барови каде што можете да уживате во него: CRU, Regency Bar & Lounge, Макао или Махагони Три Бар, на пример, во замокот на Девон.

Негрил

Пределот на Негрил е прекрасен, со прекрасно крајбрежје кое се користело за изградба на хотели и ресторани. Во Негрил ќе ја најдете една од најпознатите плажи во Јамајка: Седум милја плажа, од бел песок и кристално чиста вода. Тука се изградени хотели и одморалишта, а на плажа можете да изнајмите опрема нуркање, табели на Сурфање на ветер или направи парантент.

Токму на една од карпестите карпи се наоѓа бар кој е исклучително популарен: Кафуле на Рик. Се искачувате од плажата покрај нејзините скали издлабени во карпа и можете да пиете нешто или да јадете нешто додека гледате како авантуристички скокаат во морето од различни височини.

Значи, во Негрил можете да одите од сончање до нуркање или нуркање или риболов. Можете исто така да одите до Крвав залив, страница за која се вели дека била сведок на битка меѓу пирати.

Денес е јавна плажа со неколку хотели и дрвја кои обезбедуваат сенка на бесните пладне. Водите се кристално чисти и топли и обично има помалку луѓе отколку на плажата Seven Mile. Прво Кингстон, потоа Негрил и бидејќи сте тука, третата дестинација мора да биде заливот Монтего.

Монтего Беј

Се наоѓа на само час и половина возење од Негрил и тоа е повеќе авантуристичка дестинација. Заливот Монтего тоа е втор по големина град на островот и нуди многу ноќен живот и забава. На плажа можете да се одморите, да се сончате, да правите активности или да јавате коњи, но надвор од неа можете да одите на екскурзии низ џунгла и посетете прогонувани замоци како популарната сала Роуз.

Роуз Хол е А. стара плантажа чија куќа е изградена на врвот на ридот со поглед на море. Тоа е грузиски по стил и изграден е во 1770 година. Легендата вели дека нејзината сопственичка Ени Палмер, Белата вештерка од Роуз Хол, ги убила нејзините тројца сопрузи и повремениот роб за да ја овековечи нејзината убавина.

Постојат обиколки дење и ноќе. Друга дестинација може да биде плажата на Докторски Каве, еден од најпопуларните во овој дел на Јамајка.

Неговата локација во залив ги прави водите екстремно мирни и топли, а плажата е јавна, но можете да изнајмите лежалки и чадори. Ако сакате хаце рафтинг на реката Марта Брае Тоа е таму на располагање, еден час од заливот Монтего, во соседната парохија Трулавни. Таа е една од најголемите реки на островот и рафтингот е одличен. Турите секогаш вклучуваат превоз до таму.

Ви се допаѓа лагуни со луминисценција? Исто така во Трелавни има лагуна со води кои искраат навечер. Водите се населени со илјадници микроорганизми и одлично искуство е да се види како сјаат.

Осум реки

На час и половина од заливот Монтего ве чека Очо Риос. Тука се концентрирани екскурзиите за туризам посета на планината Мистик, каде што се искачувате преку високите врвови со ски-лифт, на панорамско место со кафетерија што ви дава прекрасни слики од океанот и селата.

на Дан водопад Тие се тука, едни од најубавите на Карибите. Во 1657 година, Англичаните и Шпанците се бореа до смрт на оваа страница. На Плажа Малардс Тоа е прекрасна плажа со бел песок и секогаш со многу луѓе.

Ако сакате да направите друг вид на прошетка, можете да се пријавите за посета Огнени, на само 45 минути источно. Тука е куќата на драматургот и композитор Сер Ноел Кукавич и на патот што можете да го посетите, на излез или на враќање, Хармонија сала.

Порт Антонио

Како што реков на почетокот, токму на ова место актерот Ерол Флин, популарен актер од 40-тите години на минатиот век, кој со голем успех играше пиратски филмови, ги помина своите одмори на рафтинг на Рио Гранде. Во близина се наоѓаат Плажи во Бостон и Сан Сан, идеален за запирање да јаде нешто.

Постојат многу можни кола. Некои туристи влегуваат преку заливот Монтего и се преселуваат оттаму кон Очо Риос или Негрил. Вистината е дека за една недела можете да ја посетите Јамајка и нејзините најдобри дестинации. Бидете секогаш внимателни ако одлучите да се преселите сами и ако е можно, подобро на турнеја.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*