Хотели во Брисел

Денес можностите на сместување. На класичните хотели се додадени апликации кои овозможуваат изнајмување куќи или станови или соби или наоѓање сместување додека се грижат за домашни миленици, на пример. Но, има и такви кои не се одрекуваат хотели и мора да се каже дека денес многу од нив ја подобрија својата понуда и нивниот стил.

Размислувајќи тогаш за стилот и без да ја занемариме цената, денес ќе се концентрираме на хотели во Брисел.

Хотели во Брисел

Се чини дека цените во овој град се предмет на побарувачка и на тој начин, се разбира, секогаш кога владата на Европската унија е на седница, овие цени растат. Значи, не е лоша идејата да се вклучите во страница за пребарување за сместување за да внимавате на понудите и да не ја пропуштите можноста да останете во некој од хотелите што ги презентираме подолу.

Ако ви се допаѓа американскиот стил на гостопримство, тогаш една опција е Хотел Алофт Брисел Шуман. Има одреден луксуз, одредено внимание на деталите, со пространи, добро опремени и удобни простории. Има многу боја, многу модерен мебел, кревети кои се продаваат како супер удобни и големи тушеви. Постои лоби бар кој има ноќен живот, но не очекувајте премногу храна.

Овој хотел е близу до Плас Шуман, далеку од најстарото и историско срце на градот, но ако не барате одлична локација, овој хотел ја надополнува далечината со добри цени за време на викендите.

Престој на МАС Тоа е хотел лоциран помеѓу Европскиот кварт и центарот на Брисел. Ако пешачите 20 минути, пристигнувате во катедралата или во Кралскиот музеј на ликовни уметности. Тоа е комплекс од згради, три, датираат од почетокот на дваесеттиот век и се реновирани со стил. Затоа, ќе видите подови од тврдо дрво, камини што горат дрва, тавани од малтери и други детали за периодот.

Хотелот нуди станови и соби а половина од нив гледаат на улица додека другата половина гледаат на задните градини. Повеќето имаат клима уред, има лифт и плаќате за паркирање околу 18 евра на ден. Има 25 unidades крстено со имиња од типови танци (румба, пресврт, итн.).

Има апартмани и апартмани со дневна и кујна, основно, а исто така и за повисока цена, има посебен дуплекс со мала градина и две спални. Двокреветни соби имаат цени од 78 евра во ниска сезона. Појадокот се плаќа одделно, 15 евра, но WiFi е бесплатен.

Друга опција во однос на хотелите во Брисел е Зум хотел, индустриски стил, одреден воздух парен панк, Можеме да кажеме. Сè се врти околу фотографијата, па оттука и името. Тоа е јужно од центарот на градот, на границата помеѓу јужните предградија на Сент Gilил и Иксел. Можете да пешачите од хотелот до Гранд Плејс, срцето на градот, за не повеќе од половина час пешачење.

Зум е дизајниран во црвена, жолта, сепија, црна и бела боја. Работи на две стари куќи кои се рециклирани. Приемот работи 24 часа, има три лифта и исто така надворешна тераса со маси и столови. Вкупно има 37 соби Сосема удобно, украсено со слики од Брисел. Сите имаат телевизија, сеф и работна маса, а некои нудат простории за правење чај и кафе.

Постојат поголеми простории, XL, со софа кревет, мени за перници, бањи со подземни плочки и услуга за појадок со вклучена храна со малку од сè што, во лето, може да се земе на терасата. Бар заслужува да се посети бидејќи има мени од 50 белгиски пива и разни брендови на чоколадо. Двокреветни соби имаат плаќање од 65 евра во ниска сезона.

Друг стилски хотел е Хотел за воз. За оние кои лудуваат по возовите е одлично бидејќи на терасата и со поглед од улицата има двајца стари вагони. Едниот од нив има 15 ефтини и заеднички кабини (земете или изнајмувајте вреќа за спиење и крпа), а другиот има уникатен апартман во ретро стил со сопствено купатило и тераса. Очигледно, има и нормални, модерни и флексибилни простории што можат да ги користат гости, парови или групи.

Хотелот нуди појадок на воз Бистро, кој исто така служи ручек и вечера од среда до петок и бранч од сабота до недела. Исто така постои и бар и во областа, Маало Шербек, има неколку ресторани. Двокреветните соби започнуваат во 60 евра.

Ако барате нешто повеќе како Ноќевање со појадок тогаш опцијата е ДРАУМ. Има само шест соби, секоја со потпис на современ дизајнер и уметник. Хотелот е многу голем затоа што е стара палата од 1840 година, подоцна претворена во фабрика за цевки. Неговите сопственици се блиски до своите гости и често организираат накити или уметнички настани во подрумот.

Хотелот е на тивка улица, во шармантната населба во близина на каналот Шарлероа, недалеку од Булеварот де Бартелеми, бучна и активна улица доколку ги има. Доколку ви се допаѓа овој хотел, можете да резервирате преку Интернет и таму добивате детални информации за секоја соба. Нема ТВДа, и општата динамика на хотелот е таа за B&B, така што просторите и моментите се споделуваат. Двокреветни соби имаат цени од 130 евра цела година, вклучен појадок и бесплатна WiFi,

Конечно, во нашата листа на хотели во Брисел денес завршуваме со а хотел за млади. Тоа е спиењето добро YH, во близина на железничката станица Гаре ду Норд и во близина на метро станицата Роже и на 10 минути пешачење од Гранд Плас, историскиот центар.

Овој хостел за млади работи во А. шесткатница, модерен и стилски. Спиењето добро е непрофитна организација, ориентирана кон млади, од средината на 70-тите. Неговиот персонал е friendlyубезен, млад, се изнајмуваат велосипеди, се нудат бесплатни прошетки низ Брисел, има бесплатни компјутери и просторија со машина за перење и фен. Заедничката област вклучува игри за дружење.

Хостелот има 37 соби, некои синглови, близнаци и до шест лица со кревети на кревети. Starвездените, еднокреветните, двокреветните и трокреветните соби се постандардни и имаат сеф, фрижидер и ТВ. Потоа, тука се дуплекс просториите за семејства или групи од три или четири лица со приватна тераса, а некои со мала кујна. Сите соби имаат своја бања.

Стапката вклучува чаршави, но не и крпи. Појадокот е едноставен, но добар. Има еден бар, но локацијата е толку добра што има многу места за јадење и пиење. Двокреветни соби имаат плаќање од 69 евра во ниска сезона, вклучен појадок.

Се разбира, Брисел има многу повеќе хотели и видови на сместување, но можеби ви се допадна некој од нашата листа. Добро патување!

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*