Хотели со мраз во светот за поинакво искуство

Од Глас

Дали некогаш сте размислувале да останете во А. хотел со мраз? Па, сметаме дека е одлична идеја, начин да уживате во многу поинакво искуство, во хотел под нулата, опкружен со мраз и правејќи различни активности. Бидејќи во овие хотели со мраз тие не се ограничени на тоа да ве остават да спиете во иглу, но тие се многу повеќе, акумулација на искуства за живеење.

На хотели со мраз Тие не се вообичаени, особено затоа што им требаат одредени услови за одржување, така што огромното мнозинство не останува отворено цела година, туку само во зимската сезона. Како и да е, постојат неколку низ целиот свет кои можат да бидат многу интересни, затоа забележете во случај некој да ви е близу.

Село Иглу Какласлаутанен во Финска

Село Иглу

Ова сместување се чини дека е едно од најдобрите најубава во цела Лапонија. Се разбира, не секој ден може да видите Северна светлина како лежи во кревет во иглу создадено со снег. Овие сместувачки капацитети се составени од посебни иглуи со стаклен покрив за да ги ценат погледите на небото и да не пропуштаат северни светла. Градот Дедо Мраз е во близина, да го посети, а исто така се вршат и други активности, како што се скијање или риболов, се разбира, на мразот.

Де Глас во Квебек, Канада

Со сјај

Овој хотел со мраз е најпознат во Квебек, и оддалечен е само десет минути од градот. Ова е неверојатен хотел, бидејќи секоја година кога ќе дојде студот, се гради за неколку недели и останува отворен од јануари до крајот на март, кога ќе дојде пролетта. На природата едноставно и е дозволено да го следи својот тек и да го стопи хотелот. Секоја година се измислуваат теми и начини за украсување на хотелот внатре, така што секоја сезона ќе биде различна. Во него можете да најдете а капела за славење свадби одличен и леден бар. Остатокот мора да се открива секоја година.

Хотел со мраз во Јукајашрви, Шведска

Хотел со мраз

Овој хотел во Шведска беше првиот хотел со мраз изграден е пред околу 25 години. Близу е до Арктичкиот круг и има една од најголемите ледени структури. Сè е направено од мраз, па дури и креветите, кои се мраз покриени со крзно за спиење. Внатре ќе бидеме на минус пет степени за да го задржиме мразот и во хотелот можете да уживате во ефемерни скулптури создадени од уметници кои вајаат мраз за да ги израдуваат гостите.

Село Снег во Китиäа, Финска

Снежно село

Овој хотел е во Финска Лапонија и тоа е сместување изградено како вила, со тунели со светла што водат до најживите области. Ресторан и леден бар, па дури и сопствен ноќен клуб. Во просторијата има подземна сауна што се загрева за оние на кои сите ќе им стане премногу ладно.

Лед од Балеа Лак во Романија

Хотел Балеа Лак

Не се сите хотели со мраз во Финска, и ова е оној прво од источна Европа. Ледот Лале Лале, хотел со мраз покрај езерото Балеа. Денес тој е хотел каде не само што е можно да се остане на мраз, туку има и ски патеки, леден ресторан, бар и капела. Секоја година се гради инспириран од друга тема, за секогаш да им понуди нешто ново на гостите.

Хотел Сориснива Иглу во Норвешка

Сориснива

Во брег на реката АлтаВо Норвешка, ќе го најдете овој хотел. Овој хотел нуди поголема приватност, не е толку голем како другите, но има персонализирано внимание. Наутро можете да уживате во сауната за да се загреете, а во текот на денот се вршат многу активности, како што се патувања на моторни санки или во санки со ирваси.

Село Иглу Блекшип во Макто-ла-Плањ, Франција

Црна овца

Бидејќи не секој може да финансира патување во Финска или Алјаска, имаме и некои предлози во близина. Овој хотел се наоѓа во Франција, во областа Савое. Тоа е одлично и пријатно градче составен од иглуси.

Киркенс Снохотел во Сор-Варангер, Норвешка

Киркенес

Во Норвешка, на границата со Русија, се наоѓаат Киркените. Можете да вечерате во ресторан со поглед на фјордовите, да пристигнете од аеродромот во А. хаскирана санка и уживајте во северните светла. Цел свет на искуства во хотел кој секоја година го вајаат стручни уметници.

Хотел Иглу во Грандвалира, Андора

Грандвила

Ова е најблизок хотел со мраз што ќе го најдеме, а тоа е во Андора. Тоа е мал предлог, бидејќи има само шест соби, но без сомнение го вклучуваме затоа што е најблискиот предлог што го имаме. Можете да спиете во вреќи и крзна во ледени простории со извајани форми. Воопшто не е лошо да се започне со искуство со ледени хотели.

 

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*