Што да видам во Венеција

Канали во Венеција

La посета на Венеција Несомнено е задолжително кога патувате низ Европа. Овој неверојатен град, единствен во светот, кој е многу познат по своите канали и гондоли, има што да понуди. Како и многу други италијански градови, има уметност, музеи, цркви и споменици за да уживате во целосна посета.

Willе зборуваме за главните работи споменици и места за гледање во Венеција, бидејќи без сомнение тоа е град со голем туристички интерес. Покрај тоа, за време на вашата посета треба да ја искористите можноста да ги видите блиските места како Мурано и Бурано, лулка на големи занаетчии.

Одличен канал

Канали во Венеција

Венеција е град на канали партер, и токму тоа привлекува толку многу туристи секоја година. Сепак, меѓу многуте канали што можат да се патуваат во типичните гондоли, се издвојува Гранд Канал, канал долг четири километри што го дели градот на два дела. Овој канал може да се патува со вапорето, мал брод што нè води малку по малку по каналот за да ги видиме старите згради. Каналот го поминуваат четири мостови, еден од нив е познатото Риалто. Другите се Пуенте де ла Академија, Пуенте де лос Дескалзос и Пуенте де ла Конституион. Поради оваа причина, овој канал може да се види и пеш, иако од водата ќе имаме друга перспектива, затоа се препорачуваат двете прошетки. Вапоретото трае од еден до друг брег за да може да се види целата област. Ова не исклучува да уживаме во прекрасно возење со гондола низ најтесните канали.

Плоштад Свети Марко

Плоштад Свети Марко

Плоштадот Свети Марко е еден од најрепрезентативни места на градот Венеција и каде се наоѓаат неколку од нејзините најважни споменици. Тоа е срцето на градот и во него можете да ја посетите Дукалската палата и Базиликата Сан Маркос. За одбележување се и Кампанил и музејот Корер. Ова е најниската точка во градот, така што кога има плима е првата област што се поплавува. Сите ние бевме во можност да ги видиме туристите како ја обиколуваат областа како шетаат низ вода или по патеките што се поставени за да одат од една на друга страна. Во зависност од тоа како ја гледате оваа особеност, тој може да има свој шарм или да ги расипе сите наши снимки.

Базилика Свети Марко

Базилика Свети Марко

Базиликата е негова најважен верски храм и се наоѓа на Плаза де Сан Маркос. Неговата изградба започна во 828 година и требаше да биде зграда што ја прошири палатата. Неговите златни тонови се издвојуваат, и надвор и внатре. Големата купола има мозаици од XNUMX век. Влезот е бесплатен, иако има некои области каде што треба да платите, како што се музејот или богатството.

Дукалската палата

Дожовата палата во Венеција

Дождовата палата е нејзината најважна зграда. Започна како утврден замок во XNUMX век и се користел низ вековите како тврдина, резиденција и затвор. Во неговата структура можете да видите разни стилови, со византиски, ренесансни и готски елементи. Можете да ја посетите внатрешноста и не треба да пропуштате места како Станот на војводата, каде има слики од уметници како што се Тицијано или Тинторето. На турнејата можете да ги видите и армијата или занданите.

Мост Риалто

Мост Риалто

Ова е најстариот и најпознат мост на оние што го преминуваат големиот канал. Изграден е во XNUMX век за да го замени дрвениот мост кој веќе падна двапати. Ако одиме со вапорето низ каналот, можеме да направиме прекрасни слики од мостот. Мора да се каже дека ова е секогаш полно со туристи, па затоа е тешко да се направи соло фотографија во неа. Од другата страна на мостот се наоѓа Риалто Маркет, место за пробање на најдобрите плодови во градот.

Галерија Академија

Галерија Академија

Ова е еден од најважните музеи во градот, па ако сакаме да видиме еден, ова мора да биде тоа. Во него е најголема колекција на венецијанска уметност во светот и тоа е галерија со слики од големо значење. Во XNUMX век, создавањето на овој музеј беше извршено за да се соберат на едно место сите дела што биле расфрлани низ Венеција, со што се доби оваа важна колекција. Во него можете да најдете дела од Тицијан, Веронезе, Тинторето, Каналето или Белини.

Сан iорџо Маџоре

Giorgорџо Маџоре

Оваа базилика е многу фотографирана од далеку и станува збор за црква која се наоѓа на истоимениот остров. Изграден во XNUMX век со мермерна фасада, внатре има неколку слики од Тинторето. Една од работите што може да се направи е искачување на познатиот Кампанил да го видам градот Венеција од горе.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*