Што да видите на Мајорка

Веќе сме во ноември и студот сериозно доаѓа. Ако не ви се допаѓа и вие сте од оние кои претпочитаат топлина, а како за малку одмор Мајорка, земја каде сонцето обично грее, а зимата не е толку интензивна?

Мајорка е одлична медитерански остров, со плажи, планини, планини, карпи, карпести заливи, мистериозни пештери, подземни езера и многу повеќе. Тука ве оставаме најдобро да видите на Мајорка.

Што да видите на Мајорка

Во лето тоа е рајска дестинација со топла клима и одлични плажи. Постојат 300 плажи, помеѓу песочните плажи, плажите со камчиња и камчиња или заливите, па замислете ги овие убавини. Но, дека плажите се омилена летна дестинација не значи дека не можете да ги посетите во зима.

La Платја де Л'Оратори На пример, оддалечен е само 11 километри од главниот град Палма. Ако се преселите малку повеќе, можете да ја посетите, во околината на Колонија де Сант iорди, Плажи во Естанси, Платја дес Порт или Платја Д’е Карбо.

Следејќи ја зачестеноста на природните локалитети, вистината е дека Мајорка има изобилство пејзажи поради големиот биодиверзитет. 20% од површината на островот е дел од мрежата Натура 2000 на Европската унија, на пример, и ќе најдете мочуришта, системи на дини, дабови и борови шуми, морски резерви или островчиња. И секако, пештери.

Подземјето на Мајорка не може да биде поубаво со своето големо геолошко богатство: пештери со сталактити и сталагмити кои се формирале низ вековите. Постојат повеќе од 200 природни пештери, но само пет се отворени на јавноста: Арта, со 22 метра сталактит и камења што личат на дијаманти, Кампанет, Драч, со едно од најголемите подземни езера во светот и многу осветлено, со патека од 1200 метри.

Всушност нема ниту едно езеро, туку неколку, меѓу нив т.н Бања на Дијана Дијана и езерото Мартел со должина од 117 метри, ширина 30 и длабочина од 14. Тука е и Пештера во Genенова и Пештера Хамс, откриено во 1095 година, со многу комори и огромно езеро кое во својата најдлабока точка се мери 30 метри.

Оставањето на природните богатства што ни ги нуди Мајорка, исто така можеме да ги знаеме музеи и споменици. Започнуваме со Катедрала на Мајорка, познат како Ла Сеу, Готски во стил и изграден помеѓу XIV и XVI век. Има прекрасен прозорец со рози и крошна направена од Гауди и внатре, интересен музеј.

El Кастел де Белвер Денес во него се сместени просториите на Општинскиот музеј за историја, но станува збор за готски замок со кружен план кој бил изграден под владеењето на Хаиме Втори. Од октомври до март оваа страница е отворена од вторник до сабота од 10 до 6 часот и во недела и празници од 10 до 3 часот. Во понеделник е затворено. Општ прием чини само 4 евра.

El Кралска палата на Алмудаина Тоа е муслиманска тврдина од XNUMX век што денес функционира како официјална резиденција на кралот и служи за церемонии и приеми. Вреди да се запре да се восхитувам на капелата во Санта Ана. Са Ллотја Тоа е уште еден одличен пример на готска. Внатре има многу експонати и зградата е конструкција од XNUMX век. На Арапски бањи тие се уште една трага од муслиманското присуство. Некогаш била медина и се верува дека датира од XNUMX век.

Кои музеи можеме да ги посетиме на Мајорка? Па, многу: таму е Музеј за стакло, во фабрика од XNUMX век; Тој исто така Модернистички музеј Каза Прунера; на Музеј на ветерници, На Музеј на Мајорка со својата колекција на слики и археологија, на Музеј Крековиќ, На Музеј за обувки на Инките а некои музејски куќи на големи уметницишто Мајорка им даде или големи посетители, како што е Куќата на Роберт Грејвс, авторот на Јас, Клаудио.

Од друга страна, можете исто така да ја посетите Градини на Алфабија, Кралската повелба на Валдемоса, шармантен манастир каде што биле Шопен и Georgeорџ Санд, старата зграда на Гранд Хотел, Може ли Балагуер, домот на Marqués del Reguer, праисториската населба во Капокорб Вел, Касал Солериќ, резиденција од втората половина на XNUMX век и неколку прекрасни замоци.

Меѓу нив е и Кастел де Са Пунта де Намер, Кастел де Капдепера и Кастел де Сантуери. Во однос на кулите, можеме да зборуваме за Кањамел кула, Муслиман, од XIII век и Кула Сес Пантес, XNUMX век. И, ако ви се допаѓа историјата, секогаш можете да одите наназад во времето и да пронајдете нешто римско. И така е! Тука во Мајорка ги наоѓате урнатините на Римски град Полентија, основана околу 70 п.н.е. со остатоци од форум и театар.

Дали има религиозни места во Мајорка кои можат да се посетат? Секако да, тука е Манастир Мирамар, основана од Хаиме Втори во 1276 година, Базилика и манастир од Сант Франческ, со готски и барок стил, Црквата Сан Мигел што работи во стара џамија парохија на Санта Еулалија основана по каталонското освојување во 1229 година, Манастир и црква Санта Магдалена со нераспаднатото тело на Света Катерина Томас внатре и светилишта на Сант Салвадор, Пуиг де Марија, lлук или Монти-Сион, само да именувам неколку.

Конечно, не можеме да заборавиме на Светско наследство на Мајорка: Сера де Трамунтана, прекрасен културен пејзаж плод на размена на култури и соживот и адаптација на природата и човечките суштества.

Планинскиот венец е северозападно од Мајорка и ќе има околу Долг 90 километри со максимална ширина од 15. Преминува 20 општини, така што зборуваме за околу 30% од островот и на повеќе од 1000 квадратни километри површина. Во Сиера живеат околу осум илјади луѓе, но меѓу патниците и посетителите има околу 40 илјади. Еве постојат културни правци затоа сте поканети да ги посетите.

Па сега знаете, Мајорка ве чека и во зима. Можете да стигнете таму брзо со авион или можете да го направите со брод, бидејќи има две пристаништа за патници, едното во Палма и другото во Алкодија. Прошетка, вкусен оброк, музеј, зајдисонце со брод или ден во велнес центар ... што ви се допаѓа најмногу?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*