Што да видам во Рим

Несомнено е еден од најтуристичките градови во светот Ромите. Со илјадници години историја има нешто за секого: антички урнатини, средновековни градби, уметност, гастрономија, шопинг и ноќен живот. Никогаш нема да ви здосади, дење или ноќе.

Што не треба да пропуштите, кои рути треба да ги следите? Сето тоа и многу повеќе во нашата статија денес за една од најкласичните туристички дестинации од сите други: Рим.

Тематски турнеи во Рим

Како што рековме на почетокот, Рим има илјадници години историја, така што можете да се фокусирате на различни аспекти: ова е Верски Рим, модерен Рим, археолошки Рим, зелен Рим и Рим на уметноста.

La Религиозен рим таа е концентрирана во храмовите на другите нехристијански религии и во црквите и базиликите. Дали е Синагога, изградена на почетокот на XNUMX век, која е исто така најголемата синагога на европскиот континент и Џамија, што е многу посовремено, датира од 1995 година и има околу 30 илјади квадратни метри.

Зборувањето за цркви и базилики во Рим подразбира и зборување за постари храмови бидејќи многу христијански градби биле изградени врз пагански храмови. Дали имате Пантеон, на пример Од друга страна е Римска катедрала, Свети Јован Латеран, врска помеѓу паганизмот и христијанството и затворете ја Базилика Сан Клементе со својата прекрасна барокна фасада. Мојсеј на Микеланџело можете да го видите во портикот на Базилика Свети Петар во Винколи.

La Базилика Санта Марија ла Мајор Тоа е многу добро сочуван храм со наос од 36 квадратни метри и внатре прекрасни уметнички дела. Од другата страна на Тибар е Базилика Сесилија во Тратевере. Збир, очигледно, на Базилика на Свети Петар, Базилика на Свети Климент, онаа на Свети Павле надвор од идовите, на Света Марија на ангелите и на маченицитеи, антички римски храм и Базилика Сан Хуан.

Патот на Археолошки Рим вклучува Бањи во Каракала датира од 217 година н.е., близу Површина Домус и Колосеумот. Сè близу, сè пеш. Ако продолжите да патувате, пристигнувате Палатин и Римски форум да одиме покрај Виа Сакра. Плоштадот Венеција има Трајановски пазари XNUMX век од нашата ера и Ара Пацис. Ако е време да се одморите и да јадете сендвич, можете да ги искористите чекорите на Капитол.

Ако пристигнете во Рим и има добро време, тогаш можете да направите се што е пеш. Да, мора да одиш, но вистината е дека ако си во добра физичка состојба, тоа е најдобро. Пешачејќи можете подобро да ги запознаете старите населби и да откриете чуда во секој агол, да одите покрај брегот на Тибар, да прошетате низ Парк на латинските гробници и да видите аквадукти, да шетате по античките римски патишта или да возите велосипед, зошто да не?

И, се разбира, Рим е град на плоштади, така да имате Плаза де Еспања, Плаза Сан Педро, Кампо де Фиори или Пјаца Навона, На пример.

Јас секогаш им велам на моите пријатели дека во Рим не трошите евро за да купите вода во шише затоа што излегувате со вашето мало шише и можете да го наполните на која било од фонтаните на кои ќе наидете на улиците. На фонтани Тие се дел од наследството на градот и водата е за пиење. Дали е Фонтана Тритон во Барберини на плоштадот, од ianан Лоернцо Бернини, Фонтана на Најадес, во Пјаца дела Република, на Баркачија, на Фонтана Треви, Фонтана Деле Тартаруге во плоштадот Матеи, Реки Фонтана БерниниTwo Постојат две илјади!

Што се однесува до Рим на уметноста, има насекаде музеи. Јас не сум музејска бубачка, затоа секогаш ја гледам понудата и одлучувам за она што навистина ме интересира. Одам да одам не е моја работа. Многу ми се допаѓа археологијата, па ако мора да знаете и за Музеи на капитолин, пазари во Трајан, музеј Ара Пацис, музеј на Wallид, вила Максентиј што е прекрасно село на Виа Апија Антика со циркус, мавзолеум и палата и Музеј на Казал де'Паци, со античко речно корито од 200 илјади години, ништо повеќе и ништо помалку.

El Музеј на Рим, Наполеонски музеј, Музеј на Римска Република се други интересни музеи. Дали треба да платите за сè? Па не, одење е бесплатно, гледање на фонтани или прошетки воопшто. Најдобар Панорамски погледи Може да ги имате од Пјацале Giузепе Гарибалди, на ридот ianаниколо, од терасите Виторијано (за да се искачите повисоко, треба да платите лифтови), глетката на Пјаца Наполеоне или Портокаловата градина.

Влезот во Пантеон е бесплатен, протестантските гробишта со гробовите на Шели и Китс и помалите цркви, исто така. Да се ​​потроши помалку опција е Ромски премин, но само ако навистина планирате да посетите многу. Имате можност од 48 и 72 часа.

Тоа е туристичка културна картичка Чини 28 евра за 48 часа дозволувајќи бесплатен пристап и употреба на градски јавен превоз, попусти на настани, услуги и изложби, попусти на билети за музеи или археолошки локалитети и бесплатен влез во музеј или археолошки локалитет по ваш избор. Верзијата што трае 72 часа чини 38 евра и додава некои предности како што е бесплатен влез во два музеја.

Три дена во Рим ќе ви дадат доволно време да ги знаете најважните работи, но ако останете уште еден ден и времето е добро тогаш не престанувај да го напушташ Рим кон неговата околина. Најдобар екскурзии Тие се Вила Д’Есте, светско наследство во Тиволи, оддалечена 25 километри, вила Адријана, империјална и елегантна, вила Грегоријана со својот парк, Осија и археолошкиот комплекс и зелена оаза на Јардините де Нинфа.

И верувајте ми, едно патување до Рим никогаш не е доволно. Мора да се вратиш, да се вратиш и да се вратиш

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*