Што да видите во Верона

Верона

Кога зборуваме за Верона, на сите ни паѓа на памет најпознатата loveубовна приказна во историјата, напишана од Шекспир. Да, мислиме на Ромео и Јулија, кои требаше да живеат во град на верона. Но, надвор од историјата на loversубовниците, имаме мал град што вреди да се посети, дури и ако е на мал одмор, за неговите многу агли и историски места.

Верона беше А. важен град за време на Римската империја, бидејќи таму се спојуваат неколку комерцијални рути. Неговиот историски центар има историски градби од различни епохи кои вреди да се посетат и кои му го дадоа статусот на светско наследство на УНЕСКО.

Како да стигнете до Верона

Речиси секој што ја посетува Верона, одлучува да го стори тоа се среќаваат во Венеција. Откако ќе уживате во градот на каналите, можете да избегате до градот Јулија, бидејќи се наоѓа на околу 115 километри западно од Венеција. Најлесен начин да стигнете до Верона е со воз, а имаме можност за брз или регионален. Разликата е во времето и цената. Брзините траат околу еден час, но се поскапи, а регионалните околу два часа, се поевтини. Можеме да изнајмиме и автомобил за да патуваме од еден град во друг без ограничувања и распоред.

Пјаца градник

Пјаца градник во Верона

Овој плоштад е многу сала за состаноци во градот, место кое секогаш има живот и гужва. Во него се наоѓа амфитеатарот во Верона или Арената на градот. Но, на плоштадот можеме да видиме многу други работи, така што ќе биде задолжително. Во него е седиштето на Градскиот совет, во палатата Барбиери и Палатата на големата гарда, место кое било засолниште на трупите, но кое денес се користи за настани. Капител е стара колона каде се наоѓаат моделите на трговија.

Пјаца дела Ербе

Пјаца дела Ербе во Верона

Овој антички плоштад се претпоставува дека е местото на Римскиот форум, и сè уште е место за средби. Овој плоштад има еден од најважните споменици на градот, Кулата на Ламберти, лоциран веднаш до Палатата на разумот. Ова е највисоката средновековна кула во Верона и денес можеме да се искачиме на неговиот врв по скали или со користење на модерен лифт. На плоштадот можете да ја видите и палата Мафеи, стара зграда на која и беа додадени детали од барок, сè додека не изгледа како денес. За него се вели дека е една од најубавите градби во цела Верона. На овој стар плоштад можеме да ги видиме Куќите Мазанти, кои се стари палати и фонтаната Мадона Верона.

Пјаца де Сињори

Пјаца де Сињори во Верона

Стигнавме на овој плоштад од Пјаца дела Ербе покрај Арко де ла Коста. На овој плоштад можете да ги видите Скалите на разумот на Палатата на разумот и познат споменик на Данте, автор на „Божествената комедија“, кој живееше некое време во Верона.

Верски објекти на Верона

Катедрала во Верона

Ако видиме нешто во градот Верона, тоа се плоштади и верски објекти. Катедралата во Верона е најважната во градот, позната како Катедрала на Санта Марија Матриколар, изграден во романски стил, но модифициран неколку пати. Се истакнува неговиот живописен ентериер. Исто така, мора да ја посетиме и базиликата Сан Зенон, за која се претпоставува дека е местото каде што се венчале Ромео и Јулија. Во малата црква Сан Фермо Маџоре можеме да видиме две романескна црква во една, изградени една врз друга.

Музеј Кастелвекио

Мост Кастелвекио

Семејството Дела Скала беше многу важно во Верона и остави големо наследство во градот. Доказ за тоа е Кастелвекио, зграда со мост на средновековно време што е многу добро зачувано. Вашата посета е задолжителна во градот и скоро се чини дека можеме да се пренесеме назад во времето. Денес тој е музеј во кој можете да видите мноштво предмети од средновековните времиња, па затоа вреди ако сакаме да дознаеме повеќе за овој период. Не заборавајте да одите по прекрасниот мост од тули, кој во своето време беше изграден како патека за бегство.

Куќата на Јулија и Гробот на Јулија

Куќата на Julулиета

Никогаш не треба да престанеме да ја посетуваме претпоставената Куќата на Јулија во Верона. Семејството Дал Капело живеело во оваа стара куќа и затоа се верувало дека тие имаат врска со капулетите во историјата. Балконот што го гледаме не е средновековен, но е изграден на почетокот на XNUMX век, така што сè реагира повеќе на туристичка измама отколку на нешто историско, но сепак е curубопитно место за посета, бидејќи има и статуа на Julулиета.

Санта Марија Антица

Санта Марија Антица

Оваа мала црква е curубопитна работа, затоа што има приватни гробишта за најмоќното семејство во Верона, Скалигерите. Можете да ги видите прекрасните статуи и гробници и да влезете за мал надомест.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*