Што да посетите во Алжир

Една од повеќе од 50 земји што го сочинуваат африканскиот континент е Алжир, земја што живее низ сè низ својата историја и што е во лулка на нашите видови го чува за нас природни и археолошки богатства многу важно.

Алжир е навистина голема земја, со планини и фантастични брегови, па ако сакате да дознаете повеќе, истражувајте во минатото на оваа богата и интересна земја, треба да се качите во авион и да ја запознаете. Што може да се види или што може да се посети во Алжир? Ајде да видиме

Алжир

Во принцип, мора да признаеме дека името на Алжир е неизбежно поврзано со Француска колонизација и нејзината бруталност, до граѓанската војна во 90-тите и по огромна цена на тоа, околу 20 илјади животи. Но, ние мора да одиме понатаму.

Преку алжирските земји ги поминале Феникијците, Римјаните, Византиската империја, османлиските, пиратските народи и да, и Французите. Затоа е сад за топење на културите и порта кон планини, плажи и пустини.

Погоре рековме дека се во Африка нивно археолошки локалитети Тие се многу интересни, така што остануваат хоминиди со повеќе од два милиони години, а исто така се пронајдени и Хомо Сапиенс. Исто така има антички и вредни пештерски слики и за среќа денес сè е заштитено во рамките на националните паркови. Важно е дека овие богатства на крајот го преживеале и францускиот колонијален систем.

Вистината е тоа Франција има прилично крваво поглавје во Алжир. По Втората светска војна, започна процес на деколонизација во Азија и Африка, но во случајот на француската колонија Алжир, Франција не сакаше да ја спроведе и со тоа се случи бунт што ја одреди независноста во 1962 година. Историјата ни кажува дека француската репресија била многу крвава и има такви кои велат дека завршиле со уништување на 15% од алжирското население.

Најважниот град е Алжир, главниот град. Голем дел од нејзината површина е пустина, позната Пустина Сахара, но исто така има и шуми, степи и некои мочуришта. На што се базира вашата економија? Па, има нафта, сребро, гас и многу риболов и земјоделска активност. Очигледно, срцето на нејзината економија е нафтата и се наоѓа на 14-то место на листата на најбогати нафтени земји.

Алжирски туризам

Без оглед во кое време од годината одите, има по нешто за секого затоа што ако одите на лето и е топло има плажи и ако сакате зима и сакате да гледате снег и ски, има планини. Во главниот град имате некои препорачани музеи: На Музеј Бардо Станува збор за историја и археологија и ќе можете да видите некои од пештерските слики на Националниот парк Тасили Н'Ајер, во Сахара. Тука е и Музеј на традиции и популарни уметности и Национален музеј на модерна и современа уметност и Национален музеј на антиквитети. Подоцна, ако патувате во други градови, обидете се да видите дали има музеи затоа што секој е посебен.

Така, во пристанишниот град Черчел ќе видите римски и грчки антиквитети и во градот Константин предмети и скулптури од археолошки места. Насекаде има музеи и запознавањето со нив е одличен начин да се приближите до алжирската култура.

Ако сакате археологија и историја тогаш има седум прогласени места за светско наследство: la Касбах од Алжир, На Берберски градови на Вал де М'заб, урнатините на Тврдина Калаа Бени Хамад, планините на Тасили н’Анџер, со своите пештерски слики, и урнатини на Djемила, Типаса и Тимгад.

Урнатините на Djемила не враќаат во римското присуство во областа и ако одберете само еден од списокот, ова е најдобрата опција. Урнатините се многу добро сочувани и се издвојуваат низ цела Северна Африка. Беше напуштен во XNUMX век и додека шетате низ нејзините празни улици можете да замислите каков беше животот пред неколку векови. Има и музеј.

Од друга страна, ако сакате активности на отворено и природа имаш грст Национални паркови: Хреа, Djурџура, Ахаггар, Белезма, Ел Кала, Гораја, Тасили не’Ајер, Таза и Тлемчен. Некои од нив се крајбрежни паркови (Ел Кала, Гураја, Таза), други се меѓу планините (Белезма, Хреа, Белезма, меѓу другите), има и паркови во степите (jeебел Аиса) или во Сахара (Тасили, Ахагар) . Ниту, пак, недостасуваат природни резервати.

Познавањето на овие места подразбира изнајмување патувања во специјални агенции или директно во хотелот. Може да се регистрирате за екскурзии во 4 х4 камиони, прошетки низ Сахара, јавање на коњ јава камила. Постои особено убава област за трекинг: Хогар, со прекрасни планини, дини со карпеста уметност и флора и фауна. Убавината на Алжир е дива бидејќи на крајот на краиштата не е многу развиена земја, затоа би рекол дека сјае уште повеќе.

Ако сте муслиман, ќе сакате да посетувате џамии бидејќи исламот е преовладувачка религија во земјата. Постојат многу, но некои се поважни од другите од историска гледна точка. На пример, Големата џамија во Тимцен, Големата џамија на Алжир и Кетчауа, која е светско наследство според УНЕСКО. Ако сте христијанин, можете да посетите католичка црква која е прекрасна затоа што е на карпа со поглед на заливот на главниот град: Пресвета Богородица на Африка, која датира од 1872 година и има богати религиозни слики и мозаици.

Како да се заобиколи Алжир

Најдобар начин да се прошетате низ земјата е со воз или автомобил бидејќи вистината е дека опциите за превоз се прилично ограничени. Возот е стандарден и цените на билетите се прифатливи. Станиците се раздвижени и збунувачки места, затоа треба да бидете претпазливи, да пристигнете рано, добро да го познавате јазикот и да знаете како работи пред да направите резервација или купување.

Можете изнајми автомобил Но, како што стојат работите, имало терористички напад, тоа не е нешто што би го препорачал. ако не сакаш авантура. Постојат меѓународни агенции за изнајмување автомобили како што се Херц или АВИС и можете да изнајмите една на самиот аеродром или од хотелот каде што престојувате. Постојат секакви автомобили, мали, големи, камиони, мини комбиња. Сè зависи од вашите дестинации.

Конечно, ако сте Шпанец ви треба виза да влезат во Алжир. Мора да го процесирате околу четири недели пред датумот на патување преку Амбасадата и конзулатите оттогаш не се издаваат визи на границите. Исто така мора да имате патничко осигурување. Ниту една вакцинација не е задолжителна но не би било лошо да го имате оној за тетанус и хепатитис А и Б, меѓу другите што веројатно веќе го имате поради задолжителниот план за вакцинација.

Дали Алжир е опасна дестинација? Па, потенцијално е така, затоа што има активни ќелии на терористички групи. Имаше напади минатата година и најновите, во февруари и август оваа година, 2017 година, но целите не биле туристи, туку полицајци и полицајци. На моменти биле киднапирани странци, особено на границите или на југ, па затоа не е препорачливо да патувате на Големиот југ и на границите со Нигер, Мавританија, Либија или Мали.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*