Што да се види во Хаен

Поглед на Хаен

Ако се прашувате што да се види во Хаен Бидејќи сакате да го посетите андалузискиот град, ќе ви кажеме дека има импресивно монументално наследство. Ова е усогласено во текот на нејзината долга историја, која вклучува, барем, од ибериското време, како што е потврдено од археолошкиот локалитет на Рид на Плаза де Армас на Пуенте Таблас.

Подоцна, Хаен ќе биде главен град на Светото царство до XNUMX век. Но, покрај тоа, андалузискиот град се наоѓа во привилегирана средина, во подножјето на Ридот Санта Каталина и планината Џабалкуз, во која имате неколку пешачки патеки, а опкружени со маслинови градини. Ако сакате да откриете што да видите во Хаен, ве охрабруваме да продолжите да читате.

Катедрала Успение на Успението

Катедралата во Хаен

Катедралата Успение во Хаен

Тоа е импозантен храм на Ренесансен стил, иако неговата фасада е еден од скапоцените камења на шпанскиот барок. Прогласен за културно историски споменик, неговата изградба започнала во XNUMX век и траела следните векови. Понатаму, по земјотресот во Лисабон, мораше да се обнови. Но, ако неговата надворешност е убава, уште поспектакуларно е она што можете да го видите внатре.

На пример, неокласичниот хор, кој е еден од најголемите во Шпанија, и куќата на поглавје, дело на Андрес де Ванделвира. Но, пред сè, мора да ја посетите внатрешноста на реликвија на Светиот Лице, се смета за вистинското лице на Исус Христос. Тоа е платното со кое Вероника би го исушила лицето на Господ за време на Страста.

Други храмови и верски објекти што треба да се видат во Хаен

Базиликата Сал Илдефонсо

Базилика Сан Илдефонсо

До катедралата, имате многу други верски објекти со огромна убавина во градот Андалузија. Меѓу нив, на базилика Сан Илдефонсо, од готски стил и во кој е сместен ликот на Богородица од капелата, сопатрон на Хаен. Ве советуваме да ги посетите и црквите на Света Марија Магдалена, на Сан Хуан Баутиста, кој се смета за најстар во градот, или Сан Андрес, во која се сместени Света капела, соба за молитва посветена на Безгрешното зачнување.

Од друга страна, има и манастирски згради за посета во Хаен. Меѓу нив и Кралскиот манастир на Санто Доминго, сегашното седиште на Провинцискиот историски архив. Нејзината фасада е во маниристички стил и има црква изградена во XNUMX век. Но, главното чудо што можете да го видите во овој манастир е манастирот, кој се смета за најголем во градот и во кој се издвојуваат неговите шеесет тоскански столбови и дваесет и осум полукружни сводови.

Арапски бањи и палата на грофот Вилардопардо

Арапските бањи

Арапски бањи на Јаен

Палатата, изградена во XNUMX век, е чудо Ренесанса, иако нејзината главна врата е направена во XNUMX век. Внатре се издвојува централниот двор со двојна галерија од колони и кон кој се отвораат различни простории од зградата.

Исто така, во подрумот на палатата можете да го посетите стариот Арапски бањи, кој се смета за најголем сочуван во Европа, со своите 450 квадратни метри. Тие датираат од XNUMX век, имаат неколку соби украсени според каноните на Алморавид и Алмохадската уметност.

Во него се наоѓа и палатата Вилардомпардо, два музеи кои ќе ве интересира да ги видите. Дали се Naive Art International, врз основа на колекцијата на сликарот Мануел Морал, И на уметноста и народни обичаи, кој има важна етнографска вредност.

Други палати што можете да ги видите во Хаен

Палатата на Вилчите

Палатата на Вилчите

Вилардомпардо не е единствената палатска зграда што можете да ја видите во Хаен. Всушност, ви препорачуваме да не го пропуштите драгоценото Палатата на Вилчите, со својата импресивна ренесансна фасада; на на Виконт де лос Виљарес или гроф-војводата, кој се наоѓа веднаш до барокниот манастир Санта Тереза ​​де Жезус; на Провинциска палата, изградена во XNUMX век и која има важна збирка на слики, или на Градско собрание, кој е инспириран од претходниот, но е еклектичен скапоцен камен на архитектурата од XNUMX век.

Но, можеби најоригиналната и највпечатлива палата во Хаен е онаа на констабл Иранзо за неговиот спектакуларен Мудејарски стил. Примерок од опстанокот на муслиманската уметност по христијанското освојување на градот, ако можете, посетете ја неговата импресивна сала со алјарфе или таван со врежано дрво. Во моментов тоа е седиште на Општинската библиотека.

Замокот Санта Каталина

Замокот Санта Каталина

Замокот Санта Каталина

Тоа е веројатно најпознатиот споменик во Хаен. Се наоѓа на истоимениот рид и е изграден во средновековно време на остатоци од стара арапска тврдина. Всушност, комплексот има, до него, уште два огради: на Стариот Алказар и Абрехуи, иако добар дел од овие остатоци беа отстранети за да се изгради националниот parador de turismo.

Паметот на замокот е висок четириесет метри и внатре има центар за толкување. Но, пред сè, од него имате прекрасен поглед на Хаен и маслиновите градини и планините што го опкружуваат градот.

Исто така, во групата, на Капелата на Света Катерина Александриска, изградена помеѓу XNUMX и XNUMX век во готски стил, и крстот, кој се наоѓа во највисокиот дел на ридот и кој е симбол на градот. Во него можете да прочитате и прекрасен сонет од поетот Јаен Антонио Алмендрос Агилар.

Евреинот

Менора

Менора на плоштадот Сираци

Градот имаше хебрејско присуство дванаесет века, а множеството тесни и стрмни улици што го сочинуваат неговиот еврејски кварт се дел од мрежата Патеки на Сефарад веднаш до градовите како што се Кордоба, Авила, Бејар или Калахора. Познато е и како Населба Санта Круз и, меѓу нејзините извонредни градби се куќата на Ибн Шапрут, Карникериас, под кои се бањите Наранџо, менората во Плаза де лос Орфанос и остатоците од портата Баеза, еден од влезовите на Ѕидот.

Но, можеби, најистакнатиот елемент на оваа населба е Кралскиот манастир Санта Клара, XNUMX век. Како куриозитет ќе ви кажеме дека жените кои ќе се венчаат донираат јајца на калуѓерките на Кутрата Клер за да си поминат убаво на денот на нивната венчавка.

Пиринејски музеј

Пиринејски музеј

Парчиња од Пиринејскиот музеј во Хаен

Тоа е уште една суштинска посета на Хаен, бидејќи се наоѓа најголемата колекција на ибериска уметност во светот. Содржи парчиња од археолошки локалитети низ провинцијата. Меѓу нив се издвојува онаа на Мостот Таблас, што веќе го споменавме. Но, тие исто така придонесоа и бројни објекти оние на Сериљо Бланко во Поркуна, од Кастуло во Линарес, од Серо дел Пајарило во Хуелма или онаа на Стражарска кула во Форт на кралот.

Стара болница во Сан Хуан де Диос

Болница Сан Хуан де Диос

Колостер на болницата во Сан Хуан де Диос

Ќе ја завршиме нашата обиколка на градот во оваа импозантна зграда изградена во XNUMX век, а потоа ќе продолжиме да ви раскажуваме за околината на Хаен. Се издвојува по својата доцноготска фасада и прекрасниот двор во андалузиски ренесансен стил, уреден и со централна фонтана. До болницата, можете да видите а капела обновена, но задржувајќи ја фасадата од XNUMX век.

Паркови и околината на Хаен

Поглед на Аламеда де лос Капучинос

Аламеда де лос Капучинос во Хаен

Како што рековме, андалузискиот град има привилегирана локација и многу убава околина каде што можете да направите интересни пешачки и велосипедски патеки. Меѓу нив и оној што минува низ планината Џабалкуз, кој веќе го спомнавме и кој патува меѓу борови и маслинови насади. Ако поминете низ него, ќе ја видите и зградата на стара бања и нејзините градини, група на објекти со голема архитектонска вредност изградена на почетокот на XNUMX век.

Патеката која минува низ стариот град нуди и прекрасни пејсажи Wallид средновековен град, тој што води до рекреативната област на Чимба крст, каде што има училница по природа, и онаа во која оди Пинарес дел Неверал, во близина на замокот Санта Каталина.

Сепак, не мора да го напуштите Хаен за да уживате во природата. Градот има неколку паркови, многу од нив, покрај тоа, со голема убавина. Можеби најубавото е Аламеда де Капучинос, кој датира од XNUMX век и има градини во стил на ренесанса и централна авенија дизајнирана за возење со кочија. Многу блиску до него е Манастир на Францисканската концепција или де лас Бернардас, изградена во XNUMX век.

На Парк Конкордија, кој се наоѓа веднаш до споменик на битките, посветен на оние на Лас Навас де Толоса и Бајлен и изработен од скулпторот од Јаен Хасинто Игуерас во 1910.

Но, можеби најспектакуларниот парк во Хаен е онаа на Андрес де Валденвира кој со своите сто илјади квадратни метри е најголем во цела Андалузија. Има повеќе од две илјади растителни видови, езерца, фонтани, амфитеатар, па дури и фудбалско игралиште. Тоа е главното белодробно крило на градот, а воедно и простор каде што можете да изведувате спортски активности.

Како заклучок, разговаравме со вас за што да се види во Хаен. Како што видовте, градот Андалузија ви нуди многу атракции. Има прекрасни споменици, привилегирана природа и многу анимација. Во врска со ова, дополнително, можете да уживате во а прекрасна гастрономија и од неколку предјадења области, класика во Хаен. Меѓу типичните јадења што можете да ги вкусите во андалузискиот град, има деликатеси како што се салата од печена пиперка, пипирана, спанаќ од аспарагус во стилот Jaén, чорба со грав и модар патлиџан или бакалар со кромид. Без да заборавиме на слатките како што се пестињо, алфајоре или охиос. Зарем не сакате да уживате во оваа прекрасна андалузиска престолнина?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)