Што да се види во Аранхуез

Аранхуез Тоа е одлична туристичка дестинација доколку размислувате да ја посетите Шпанија. Многу во близина на Мадрид, на само 47 километри, можете поблиску да ги запознаете неговите архитектонски и културни богатства. Почива на долина, на сливот на реките Јарама и Тајо, опкружена со прекрасни ридови и висорамнини.

Аранхуез е многу зелен, бил населен илјадници години, иако само во средниот век и со повторното освојување станал поважен и на крајот бил место за релаксација и одмор за монархијата. Ајде да видиме што да се види во Аранхуез.

Што да се види во Аранхуез

Не можеме а да не почнеме со Кралската палата која била изградена на старата куќа на учителите на Ред на Сантијаго. Овој верски и воен поредок се појавил во XNUMX век во кралството Леон, со цел да ги заштити аџиите на Камино де Сантијаго и да ги протера муслиманите од целиот полуостров. Подоцна била потисната, обновена и повторно потисната, а денес опстојува како почесна и верска благородна организација.

Па, Кралската палата Тоа е ренесансен стил., со тули и варовник кои го прават двобоен, во овој момент нешто карактеристично за целиот град. Проектот се состоеше од неколку фази, а првата беше под владеењето на Фелипе II, во XNUMX век. Подоцна, под Фелипе V, во XNUMX век, биле извршени следните фази. Кралската палата отворено од вторник до недела од 10 до 6 часот помеѓу октомври и март и од 10 до 7 часот. помеѓу април и септември.

Кралската локација исто така има прекрасни градини од различни стилови. На пример, постои Кралската градина, со многу скулптури во римски стил, на Островска градина, со извори, на Градината Партер Француски стил и Градина на принцот кој е најголем од сите и е пејзажен стил, со своите фонтани, острови, езерце во кинески стил и мала палата за задоволство, Каса дел Лабрадор. Исто така постои и на Градината на Елизабета II, во јавна употреба засекогаш.

Аранхуез има и голема површина на земјиште со прошетки со дрвја, насади, овоштарници и ливади и сеуште можете да ги видите важните хидраулични инженерски работи кои во тоа време биле направени за да се добие водата за наводнување на сите овие места. Зборуваме за ровови, канали и брани дека, покрај наводнувањето, тогаш дозволувале и водни емисии за благородниците, или за да се овозможи пловидба на Таг, се филтрира водата и се активираат водениците...

Рамката на прошетките била однапред смислена, па и тие биле дизајнирани плоштади, кружни текови и улици. Првата нарачка беше во областа на Пико Тајо, а подоцна и покрај реката, иако на северниот брег немаше толку многу човечки раце и типична вегетација сè уште може да се види денес.

La Плоштадот Свети Антониј тоа е убавина од средината на осумнаесеттиот век и е изградена за да го поврзе комплексот на палатата со новата вила. Околните згради се богатство: на пример, на Иглесија де Сан Антонио од истиот период, на Куќа на витези и занаети од XNUMX и XNUMX век, каде што престојувале луѓе од дворот, на Детска куќа или, исто така, градината на Изабел II што ја именувавме претходно. На Фонтана Марибланка исто така излегува на едниот крај.

Очигледно исто така има неколку згради посветени на благородниците. Круната нареди да се изгради резиденции за неговите дворјани и вработени, но има и згради изградени од професионалци и трговци. Како кралска дестинација за одмор, кралевите тука биле придружувани од нивниот двор, па овие луѓе кои биле дел од придружбата морале да бидат сместени. На пример, постои Палата Годој, Палатата на војводите од Осуна, Палатата Мединачели, Куќата на војводата од Акос или палатата Силвела.

Кон благородните градби се додаваат и граѓански згради меѓу последните можеме да го именуваме Куќата на гувернерот, Домот на Диего Агудо де Севалос, Парадор дел Реј или Домот на Вработени. Покрај тоа, постојат згради за употреба на општата популација како што се Болницата Сан Карлос, Плаза де Торос, Меркадо де Абастос, на Железничка станица изградена веќе во XNUMX век или на Кралскиот театар Карлос III.

Кон овие благородни и цивилни објекти се додаваат и верските објекти како што се Црквата Алпахес, онаа на Сан Антонио, манастирот Сан Пасквал. Конечно, размислувајќи за обезбедувањето на населението во Аранхуез, за ​​време на владеењето на Карлос III, започна земјоделската експлоатација: има лозја, маслинови дрвја, житарки, овошни дрвја и сите потребни конструкции за користење, одржување и работа.

Елегантниот Гаража на кралицата мајка Изградени се во 1985 век и се до плоштадот Абастос. Во него беа сместени шталите, собите и гаражите на Барбара де Браганза, сопругата на кралот Фердинанд VI. Тие изгореа под доминацијата на Наполеон и беа обновени додека во XNUMX година не ја најдоа својата крајна дестинација: Културен центар Изабел де Фарнезе со архива, музичко училиште и библиотека.

El Кралскиот театар Карлос III Тоа е од 1989 век, беше театар и кино и се затвори во 2014 година, за повторно да се отвори во XNUMX година. Можете да дојдете да го погледнете. Дали Аранхуез има музеи? Секако, тука е Музео Таурино во внатрешноста на коридата, и на Кралскиот музеј на шлеп, внатре во Jardín del Príncipe, веднаш до пристаништето. еве ќе видиш вистински чамци за задоволство тие се богатство. Нешто како гондоли: убави, украсени, префинети, со релјефи и слики.

Тука најстариот и најелегантниот брод е оној на Карлос II, од XNUMX век, добро златно и реално. Тука е и шлепот на Карлос IV, од XNUMX век, изграден во Картагена и со кралскиот грб на крмата. Музејот отворено од вторник до недела од 10 до 6 часот а билетот се купува во билетарницата на Кралската палата за 9 евра. Ако одите во среда или недела од 3 часот не плаќате влез, истото на 18 и 12 мај.

Како што кажавме на почетокот Аранхуес е многу блиску до Мадрид за да можеш да одиш сам. Очигледно, можете исто така да се регистрирате за a водена турнеја кој трае два часа и уште една малку подолга опција, во траење од два и пол часа. И трета многу добра опција е да патувате со брод на Тагус.

Конечно, Аранхуез, исто така, слави фестивали во кои можете да уживате: во мај Саем на занаети, фестивал на народна традиционална музика Аранхуез, саемот за половни и полунови автомобили, на Денот на Свети Исидрп Лабрадор, Денот на Сан Фернандо, заштитникот на градот и на Фестивал на рана музика. Потоа, тука е Саемот на книгата, на Свечености на бунтот, карневал, Света недела...

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*