Што да се види во Бугарија

Бугарија е мала земја на Балканот, планински и полни со богатства за патникот. Територијата е населена илјадници години така што има по малку од се, што дава уникатен и незаборавен отпечаток.

Денес што да се види во Бугарија

Бугарија

Нејзините најпознати планини се Балканот правилно, Стара Планина, Родопите и Рила. брег на Црното Море а рамнините на Тракија и Дунав се нејзините најплодни низини.

Нејзин главен град е Софија а историјата на нацијата може да се проследи до VII век, битие културното срце на словенскиот народ во средниот век. Пет века беше под контрола на Отоманската империја, потоа на крајот на 1908 век се роди кнежевство, а во XNUMX година стана суверена нација.

По Втората светска војна остана во орбитата на советските социјалистички републики до падот на блокот на крајот на 90-тите.

Што да се види во Бугарија

Можеме да започнеме со вашето убава стара престолнина, градот Софија. Тоа е на запад од земјата, опкружено со планини. Тој е еден од најстарите главни градови во Европа бидејќи нејзината историја датира од XNUMX век п.н.е., кога пристигнале Тракијците.

Градот е центар на земјата и е многу важен на религиозен план каков што е седиште на Бугарската православна црква, покрај музеите и универзитетите. Имајте на ум дека зимите се ладни и снежно, затоа внимавајте да одите во јануари, неговиот најстуден месец. Летото е најдобро време.

Овде во Софија можете да ја посетите операта датира од 1891 година, Националната уметничка галерија, Националниот историски музеј, Археолошкиот музеј и секако, катедралата Александар Невски со својата прекрасна крипта. На Бојана црква, Од своја страна, тоа е место за светско наследство.

Се разбира, шетањето низ нејзините улици е задолжително за да можете да му се восхитувате еклектична архитектура што го украсува Некои социјалистички чудовишта вредни за ценење се оставени помеѓу накит од барок и рококо. Има и добро одржувани паркови во градот и на периферијата. На пример, продолжете да одите до Планината Нитош, 2000 метри надморска височина, од која имате прекрасен поглед на Софија.

Пловдив е најстариот трајно окупиран град во Европа. Затоа, има многу историски локалитети, вклучувајќи а антички римски амфитеатар што и денес нуди емисии. Цркви, исто така, има изобилство, сите изградени на и околу седум тркалачки ридови, во срцето на Балканот и Родопите.

И ако сакате вино и сакате да ги пробате локалните сорти кога и да патувате, добро, овој град се појави неодамна во винска сцена, па ајде да пиеме е кажано! Друга посета што не можете да ја пропуштите е Рилски манастир.

Овој верски објект е во планините Рила И убаво е и старо. Основана е во XNUMX век од свети Јован Рилски, пустиник. Оттогаш илјадници патници и аџии го посетиле и продолжуваат да го посетуваат.

Се вели дека револуционерните водачи Васил Левски и Пејо Јаворов се засолниле тука и манастирот имал важна улога во зачувувањето на бугарската книжевна култура чувајќи повеќе или помалку 250 ракописи од XNUMX век до XNUMX век. Зградата е црно-бела, со многу сводови, дрвени скали и огромни железни врати. Плочките додаваат боја и нивните мурали се едноставно прекрасни.

Градот на Несабар е на брегот на Црното Море, во провинцијата Бургас. има многу вредно историско-уметничко наследство, особено во неговиот историски центар. Овде поминале три империи, Византиската империја, Бугарската и Отоманската, иако неговото потекло датира од времето кога тоа беше грчка колонија наречена Месембрија и уште порано, во тракиска населба.

Градот почива на полуостров, првично остров кој бил вештачки припоен со истмус од 400 метри, и ако нешто го има во изобилство, тоа е Iglesiaда Од 1983 година градот е Светско наследство според УНЕСКО. Не тргнувајте без да ја посетите базиликата Света Богородица Елеуса, црквата Сан Хуан Баутиста, онаа на Христос Пантократор или онаа на Светите Архангели Михаил и Гаврил, изградена помеѓу XNUMX и XNUMX век.

И ако не ги сакате толку многу црквите, секогаш можете да одите во нивните игра. Убави се и обично овој дел од Бугарија се вика бисерот на црното море. Добра и многу популарна плажа е Сончев Брег.

Од своја страна, Варна е многу префинет крајбрежен град со многу историја. За да ја запознаете, можете да направите обиколка на Археолошки музеј со една златен дисплеј навистина феноменално. Поголемиот дел од него е пронајден во некрополата Варна, а се состои од оружје, накит и монети од 4600 година п.н.е Римските бањи се исто така опција доколку се вклучени историјата и археологијата.

Од друга страна, за посета се отворени и катедралата Успение на Богородица и Операта. И секако, брегот, плажите и неговите барови и ресторани. Познато е како морскиот главен град на Бугарија.

За што можеме да кажеме Банско? Доколку сакате скијање и не се плашите од бугарската зима тогаш ова е вашата дестинација. Тоа е на југот на земјата во подножјето на Пирин планина со своите врвови високи речиси 3 илјади метри, на само 160 километри од главниот град Софија.

El ски-центар Банско е добро познато и има една од најдолгите ски сезони во земјата. Ќе се натпреварувате со одморалишта во Швајцарија или Франција и ќе имате поевтини цени. Очигледно, надвор од спортот има сè што треба да се направи пред и по активноста.

Големо Трново, во центарот на земјата, е мал град во кој се наоѓа богатство: на Тврдината Царевец, некогаш дом на царевите. Тврдината е висока илјада метри и е од камен и од таму имаш 360º прегледи на градот и околните ридови.

За возврат, историски случај на Валико Трново тоа е скапоцен камен со калдрма, традиционални куќи и стари цркви. Тука е и манастирот Свето Преображение Божјо, прекрасна стара градба, преживеана од 300-те манастири кои некогаш ги имал градот.

Созопол е крајбрежен град и најстариот град во државата. Датира од 610 година п.н.е., а основана е од Грците чија трага се уште е видлива. Подоцна ќе поминат други градови и други империи, па од сите нив имало траги во тврдините, црквите и ѕидините. Но и Созопол тоа е бањата а морето доминира на неговиот брег со прекрасни плажи. Обично има културни настани и има многу опции кога станува збор за ноќно излегување или јадење надвор.

Копривштица Тоа е историски град на бреговите на реката Тополница, меѓу планини. Неговата архитектура е многу бугарска и бидејќи е домаќин на многу музички настани, обично е многу посетена. Тоа беше еден од центрите на познатото Априлско востание против Отоманската империја од 1876 година., а од Софија е на само 1 километри.

има целосно 383 архитектонски споменици и сите изгледаат, реставрација преку, како што беа првично. На секои пет години градот е домаќин на Бугарски национален фолклорен фестивал така уметници, занаетчии и музичари од целата земја се здружуваат.

Не пропуштајте да го знаете Куќа Ослеков, оригиналниот дом на богат трговец од 1856 година, и Куќа Топалова, од 1854 година. И двајцата имаат мебел од времето и се прозорец за тоа каков бил животот тогаш во овој живописен град.

Конечно уште еден крајбрежен град кој пак е опкружен со неколку езера: Бургас. Туризмот во Бургас пристигна во XNUMX век, иако бродската индустрија порано тоа го правеше, бидејќи заливот каде што почива е одличен за индустријата. Денеска на плажи се добро одржувани и уредени со ресторани и барови кои го прават возењето попријатно.

И, се разбира, секогаш можете да ја истражувате околината.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*