Што да се види во Мадрид за еден ден

Можете ли да запознаете град за еден ден? Секако дека не, или барем не можете целосно да го запознаете и како заслужува градот... но има моменти кога нема друг начин и треба да знаете како да ги искористите тие часови.

Мадрид во еден ден... како?

Мадрид за 24 часа

Дали некако завршивте во Мадрид и имате само еден ден да извозите неколку кругови? Што можете да знаете за толку кратко време? Како можете да го извлечете најдоброто од тоа? Едноставно е, изберете ги само најпопуларните атракции.

Можеби пристигнувате од внатрешноста на земјата, од соседна земја или од другата страна на Атлантикот, не е важно, но треба да го добиете Мулти картички да го користат метрото како средство за брз транспорт. Пресметајте дека за да поминете 24 часа во шпанската престолнина, ќе ви требаат најмалку два билети, доколку сте пристигнале во Барахас (еден надвор и еден назад до аеродромот), но на тоа мора да додадете уште неколку за да стигнете до атракциите во Мадрид. побрзо.

Во Мадрид има 12 метро линии, покрај автобуските, возовите и трамвајските линии, но за да биде поедноставно метрото е погодно бидејќи ова превозно средство одлично ги поврзува најпопуларните атракции. Очигледно, ако не можете секогаш да одите.

Центарот на градот е Puerta del SolЗначи, ако сте на аеродромот, можете да ја користите розовата метро мрежа, 8, за да одите до Нуевос Министериос. Оттука земете ја сината линија кон Пуерта дел Сол и слезете во Трибунал. Оттаму се менувате на небесната линија, 1, и конечно се спуштате во Сол тоа Тоа е многу добра почетна точка да се посети најдоброто од Мадрид во еден ден. Севкупно тоа ќе биде половина час патување.

Најдоброто е започнете со прошетка низ историскиот центарТоа е многу добра слика од градот и неговата историја. Во Плаза градоначалник, секој ден, обично има водичи со бели чадори кои собираат и водат туристи, и шпански и англиски јазик.

Овие типови тури траат околу три часа и вЌе ги посетите Плаза Мајор, Меркадо де Сан Мигел, Гран Виа, катедралата Алмудена, манастирот на сестрите Карбонерас и Пуерта дел Сол.

Можете да резервирате време што ви одговара или едноставно да се појавите и да се придружите на групата што се формира. Тоа е бесплатна тура, но донации се прифаќаат и се очекуваат. Доколку сакате повеќе од ваков вид организирани прошетки, само појдете во агенција за туризам. Можете дури и да ангажирате а Сегвеј турнеја или приватна историска прошетка. И ако не ви се допаѓа да бидете со водичи и сакате да бидете лабави, тогаш секогаш можете да го направите вашиот пат.

Имај на ум не пропуштајте го музејот Прадо, паркот Ретиро, фонтаната Нептун, катедралата Свети Џером, на Плаза дел Анхел и Casa de Cisneros, покрај тоа што го наведов погоре. Со добра туристичка карта нема да имате проблем. И, се разбира, рутата на крајот зависи од вашите сопствени вкусови.

На пример, Дали ви се допаѓа уметноста Тогаш тој Museo del Prado, Reina Sofía и Thyssen-Bornemisza тие ќе бидат да или да на вашата листа. Тие го концентрираат најдоброто од уметноста овде во Мадрид, но нема да имате време да ги видите сите така погледнете кои колекции најмногу ве интересираат и одлучете. Многумина ја избираат Reina Sofía бидејќи тука е популарната Герника од Пикасо, но ако сакате нешто поопшто, Музејот Прадо е најдобриот избор.

Посетата на музеите ја троши енергијата, точно е, па ако претпочитате да ја оставите уметноста за уште еден круг и времето е пријатно, подобро е да бидете надвор. За тоа можеш преминете го Пасео дел Прадо и видете го паркот Ретиро и кралската капела. Ако веќе знаете што ќе правите, има многу билети што можете да ги купите однапред.

Плаза Мајор е главната плажа и тоа е место кое не можете да го пропуштите за еден ден во Мадрид. Правоаголна е, опкружена со прекрасни згради, со повеќе од 200 балкони, со статуата на кралот Фелипе III од 1616 година... каде и да ја погледнете, има шарм. Има девет заоблени влезови, некогаш средновековни врати, но денес со ресторани од кои може да се размислува за калдрманите улици на центарот.

Помеѓу две кули има прекрасна фреска, Casa de la Panadería, со божицата Цибелес во бракот со Атис, како и уште некои детали кои ја претставуваат историјата на градот. Ако до ова време на прошетка е веќе пладне, тогаш најдобро е да седнете јадете предјадења во Меркадо Сан Мигел Па, атмосферата овде е најдобра. Додека во главниот град на Шпанија има и други пазари во гастрономски работи ова се смета за едно од најдобрите.

Датира од 1916 година, тоа е градба во која преовладува железото и вистината е дека нуди се, од свежа риба до фини чоколадни бонбони. И секако, најдобрата шунка. Пуерта дел Сол е километар 0 од Шпанија и беше една од најважните порти на стариот Мадрид во XNUMX век. Денес тоа е жив плоштад со многу значајни споменици и градби.

Добра фотографија е до грбот на градот, Мечката и дрвото јагода, веднаш пред влезот во метрото. Од тука можеш одиме надолу Calle Mayor кон реката и поминете низ Кралскиот театар, Кралската палата и катедралата Алмудена.

Очигледно нема да имате време да ги цените неговите прекрасни ентериери, но бидете сигурни дека и однадвор тие се спектакуларни. Со почит до Гран Виа Ги концентрира најпопуларните брендови, но ако сакате нешто повеќе бутик, можете да се упатите кон населбите Чуека и Маласања, со нивните помали улици и нивните мали продавници.

Откако ја направивте оваа турнеја, вистината е дека ќе поминете голем дел од денот, сметајќи го времето за појадок и ручек и зошто да не пиете кафе сред попладне и да ги одморите нозете. Околу 7 или 8 исто така треба да застанете уживајте во зајдисонцето. Панорамскиот поглед на Гран Виа и зградата Метропол од барот Хед е феноменален и тоа ќе биде најдоброто од збогувањето на Мадрид.

Главата е на покривот на Círculo de Bellas Artes, седум ката, со бар и ресторан со речиси 360 ° поглед на градот, или барем неговиот шармантен и интересен историски центар. Пијалоците не се воопшто евтини, очигледно, но без сомнение Тоа е најдоброто затворање до 24 часа во Мадрид. Нема да зажалиш.

И тогаш да, можеш да останеш да јадеш или ако е скапо се симнуваш на улица и излегуваш на предјадења. Добро соседство за тоа е Huertas, со Casa Alberto или La Venencia. И за крај, дали ја имате ноќта или не? Ако имате ноќ за уживање, тогаш можете да излезете да танцувате, ако не следите кафеани што е многу забавно.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*