Што да се види во Сен Мало, Франција

Франција има прекрасни дестинации каде уметноста и историјата се комбинираат. Еден од нив е Сен Мало, најпопуларното туристичко место во француска Бретања. Ако сте љубители на фотографијата, тогаш почекајте да видите се што оваа древна тврдина може да им понуди на своите ентузијастички посетители.

Денес што да се види во Сен Мало, Франција.

Сент Мало

Историјата на ова карпестиот остров започнува со основање на град во XNUMX век п.н.е, не баш на истото место туку многу блиску. Тврдината Алет, каде што денес стои Сент Серван, била изградена од страна на А келтско племе да го чува влезот на реката Ранс.

Кога пристигнаа Римјаните ги дислоцирале и дополнително го зацврстиле местото. Време потоа, во XNUMX век тука пристигнале ирски монаси Брендан и Арон и основале манастир.

Островот во Сен Мало е поврзан со копното само со песочен пат и за време на периодот на насилните викиншки напади што беше дел од нивната природна одбрана. Епископот Жан де Шатијон додал насипи и ѕидови на него во XNUMX век, со што се создала вистинска тврдина.

Со текот на времето жителите на Сен Мало развиле силно чувство на независност и тоа ги покажува за или против владетелите што ги имаа Британија, Франција и Англија. Нејзините морнари биле богати и биле познати по тоа што ги ограбувале странските бродови што се впуштале низ каналот. Всушност, тие биле корсари или официјални пиратиs, и дејствувал главно во текот на седумнаесеттиот и осумнаесеттиот век под заштита на кралот на Франција. Познатиот Патентот на корзо.

Еден од најпознатите француски морнари, кој Откривањето на Канада е заслужно без да одиме понатаму, тоа е Quesак Картие, родум од Сент Мало. Со поддршка на Франциско I од Франција, тој направи три патувања во Северна Америка во XNUMX век и беше првиот Европеец кој слета во она што сега е област Монтреал-Квебек. Тој ги крстил овие земји како „Канада“, збор од оригиналниот народ на областа и што значи мало село.

За време на Втората светска војна градот бил тешко оштетен. Тоа беше добро познатиот американски генерал Патон, кој го опседна градот и го супер-бомбардираше додека Германците не се предадоа. Потребна е целосна реконструкција на славата и убавината на Свети Мало 30 години реконструкција.

Како да одите во Сен Мало? Има многу начини, но најпопуларниот е со траект од јужниот брег на Англија или од страна на Каналските Острови. Тука се фериботите Бретања кои го поврзуваат Портмут, во Англија, при што Сен Мало прави седум неделни премини во деветчасовно патување, фериботите Кондор што ги поврзуваат истите точки, но и други места на англискиот брег. Од друга страна можете да одите со авион, аеродромот е на 14 километри од цитаделата, но после тоа мора да изнајмите кола бидејќи нема автобус или воз што поврзува.

Ако сакате воз железничката станица е два километри источно од цитаделата. Може оди од Париз во патување од три часа и 10 минутиs, од станицата Монпарнас, во вкупно патување од седум часа. Ако сте во Лондон можете исто така да одите, од Сент Панкрас до Париз и од таму ТГВ до Сен Мало.

Што да се види во Сен Мало

Првиот е тврдината. Тоа е најважната туристичка атракција: нејзините тесни улички, неговите барови и ресторани, неговите продавници... Тоа е одлична дестинација за викенд. Цитаделата е поставена на гранитниот остров и бидејќи сè беше уништено во Втората светска војна, античкиот воздух е повеќе резултат на супер реставраторска работа, цел проект што беше завршен дури во 1971 година.

Денес можете да ја пешачите целата рута на ѕидови и насипи, да уживате во глетките, да уживате и во неговите плажи, да излезете да јадете, да се опуштите и да го поминете најдобриот продолжен викенд што можете да го замислите. Сен Мало е најдобрата дестинација за ова.

Внатре во цитаделата се наоѓа Шато де Сен Мало, импресивна, денес претворена во градско собрание и музеј на Сен Мало. Внатре во музејот има повеќе изложби, но најважна е онаа која се занимава со поморската историја на градот и окупацијата, уништувањето и обновата во Втората војна.

Во внатрешноста на Цитаделата се наоѓа и Катедралата Свети Винсентт со својата спирална кула што се издига над улиците. На истото место има црква од XNUMX век, но сегашната готска катедрала е од XNUMX век. Овде ќе видите плоча во чест на заминувањето на Жак Картие за Канада.

La Портата на Свети Винсент Тоа е главниот влез во Цитаделата. Внатре и пред замокот е Место Шатобриан, денес најживиот дел од градот со ресторани и хотели. Надвор од портата се трговските пристаништа. На пример, постои L'Hotel d'Asfeld, замок од XNUMX век кој се вбројува меѓу малкуте среќници кои ги преживеале бомбите. Изграден е од богат сопственик на бродови, директор на француската компанија за Источна Индија, Франсоа-Огист Магон.

На јужната страна на ѕидовите е Пристаништето Динан, интересно место доколку сакате да се прошетате со брод. Има фериботи кои застануваат овде накратко кога крстарат по реката или покрај брегот до Кејп Фрехел. Исто така, го означува почетокот на Moles des Noires со својот светилник.

Надвор Porte des Bes, кој дава пристап до северниот крај на Плажата Бон Секурс, Дали се Воверти полиња и статуата на најпознатиот локален корсар, Роберт Суркуф. Северозападно од бедемот се наоѓа кула, на Кулата Бидуне, со привремени изложби.

Надвор од ѕидините на Сен Мало, зад терминалот за траект на југот на тврдината, се наоѓа најстариот округ, основан во римско време: Свети Серван. Покрај реката ќе го видите спектакуларното Солидор кула, изградена за одбрана на влезот во Ранс, денес со музеј. Турата трае 90 минути доколку сакате да ја направите.

Уливот на реката Ренс е многу убав исто така. Целото село околу цитаделата е многу живописно како Ги има куќите на богатите трговци на Сен Мало. некои имаат нејзините градини се отворени за јавноста, на пример, Parc de la Briantais. Исто така постои и на одличен аквариум, со својот огромен резервоар за ајкула.

Предградието Параме тој растеше со текот на годините и денес функционира како сопствено поморско одморалиште на Сен Мало. Нејзината плажа е долга три километри, таа е нејзината главна атракција, иако кога има плима таа е покриена. Можете да останете овде, има многу хотели свртени кон морето.

Зборувајќи за плажи и море, луѓето го бараат и ова, надвор од цитаделата. Плажите и островите Сен Мало исто така примаат посетители во текот на летото. Нејзините плажи се со ситен бел песок и има неколку карпести острови до кои можете да стигнете пита. Многу од овие острови имаат стари утврдувањаs, гробници и се разбира, одличен поглед на околината.

Откриениот песок овозможува да се оди на полу-колото на Стариот град на западната страна и на северната страна помеѓу Moles des Nories и замокот Сен Мало. На исток од замокот е Плеја Гранде кој влегува во областа Параме. Доколку ви се допаѓа идејата за посета на островите, тогаш распоредот на траектот е на вратата на Порт Сент Пјер.

Плажата Мол тоа е далеку на југ и почива помеѓу Mole des Noires и бастионот на Холандија. Плажата е релативно мала и заштитена, така што е многу барано место во лето.  Плажата Бон Секурс е голема и долга и се пристапува од северната страна на Холандскиот бастион преку Портата Сент Пјер. На рампата под вратата има рибарски клуб. Можете исто така да уживате во морски бањи во бон морски базен кога има плима.

Шатобриан бил француски политичар и романтичар од Сен Мало.. Неговиот гроб се наоѓа на островот Гранд Бе, еден од карпестите острови до кои можете да стигнете пеш. Тој беше погребан овде бидејќи сакаше ова да биде неговото последно почивалиште. Тоа беше во 1848 година и ќе видите едноставен крст кој гледа во морето. Од друга страна е Петит Би, уште еден остров до кој се стигнува пеш доколку има плима.

Овде во Петит Бе е многу добро сочуван Fort du Petit Be датира од времето на Луј XIV и кој неодамна беше отворен за посетители, секогаш при слаба плима. Ќе видите некои многу добри стари топови. На Ивентал Плажа тоа е надвор од северните ѕидини на цитаделата. Таа е една од трите најкарпести плажи во областа, има три и е прикачена на Гранд Плаж или Плаја Гранде во Форт Национал.

Оваа национална тврдина датира од 1689 година и беше дизајниран од Вобан, заедно со остатокот од одбранбената линија на Сен Мало. Неговата цел: заштита на француските приватници од англиските рации и тие секогаш беа успешни. Разгледот на тврдината трае нешто повеќе од половина час и ќе видите многу подземни комори, како и да уживате во нивните двогледи поставени на ѕидовите.

Конечно, Што можете да направите во близина на Сен Мало? Кои се можните екскурзии? Па, ги има многу, а најдоброто од се е што не мора да имате автомобил бидејќи возот и автобуската услуга покриваат многу од овие дестинации. можете да отидете на Мон Сент Мишел, до средновековното село Динан, можете да комбинирате плажи и прошетки низ Откажи, самиот Динар или Емералд брег.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)