Што да се види во Фиргас де Гран Канарија

Фиргас

Што да се види во Фиргас де Гран Канарија? Ова е невообичаено прашање, бидејќи оваа општина е надвор од туристичките пакети што ги нудат туристичките оператори. А сепак тоа е а вистинска убавина кој силно ве советуваме да го посетите.

Се наоѓа северно од островот Гран Канарија, има прекрасна природна околина. Всушност, голем дел од површината на Фиргас е интегриран во Мрежа Натура 2000 година како Посебно зачувано подрачје. Но, покрај тоа, главниот град на општината, кој го носи истото име, е типичен град полн со атракции и со повеќе од еден интересен споменик. Доколку, по овој вовед, го разбудивме вашиот интерес за што да се види во Фиргас де Гран Канарија, ве охрабруваме да продолжите со читање.

прекрасна природа

Азуаје

Природен резерват Азуаје

Голем дел од општината Фиргас е составен од спектакуларна природа која ќе ве фасцинира. Поточно, тоа е драми селски парк и на Специјален природен резерват Азуаје. И двајцата се дел од Мрежа на заштитени природни подрачја на Канарските Острови и, како што ви кажавме претходно, на мрежата Натура 2000.

Руралниот парк Дорама, кој го добива ова име во чест на древниот абориџински водач, има површина од 3586 хектари. А опфаќа и делови од општините на Терор, Арукас, Моја, Валесеко и Санта Марија де Гуја. Има спектакуларни простори како што се Темните и Тилоските клисури.

Но, покрај тоа, тој е дом на околу четиристотини видови растенија, многу од нив ендемични на Канарските Острови. Меѓу нив, белиот мудрец и таканаречениот петелски чешел и режалгадера. Што се однесува до фауната, можете да видите 'рбетници како што е итрата Осорио и птици како што се долгоушниот був, клукајдрвецот и јастребот, сите од Канарските Острови.

Околу паркот, можете да направите неколку пешачки патеки што ќе ви овозможи да знаете различни археолошки локалитети. Така, населби во пештери како онаа во Ла Гуанча па дури и пештерски претстави. Можете исто така да ја посетите Ермитаж на Богородица де ла Сила, на драмска куќа и Замок Осорио.

Што се однесува до специјалниот природен резерват Азуаје, тој опфаќа површина од повеќе од шеесет хектари и припаѓа на Дорама. Составен е од една од најспектакуларните клисури на северот на Гран Канарија. Затоа, од неговиот врв ќе имате прекрасен поглед.

Но има и елементи од археолошка и етнографска вредност. Како примери ќе ги споменеме Гравири од Гвадалупе, од предхиспанското потекло, на хидраулични мелници и стар хотел-спа на Азуаје, кој е создаден заради лековитата вредност на водите на областа.

Можете исто така да видите растителни видови во клисурата, како што се табаибал-кардонал, канарска врба, палма или змеј дрво. И животни како што се џиновскиот гуштер од Гран Канарија, ветрушката, галинуелата или сивата итра. Сето тоа без да се заборават бројните видови инсекти ендемични на островот како што е ловецот на пајаци.

Накратко, и паркот Дорамас и резерватот Азуаје се два природни чуда тоа само по себе би ја оправдало вашата посета на Фиргас. Но, канарскиот град ви нуди повеќе работи за гледање.

Плаза и црквата Сан Роке

Црквата Сан Роке

Црквата Сан Роке, еден од спомениците што треба да се видат во Фиргас, Гран Канарија

Составува невралгичен центар на главниот град на општината кој, како што ви кажавме, е Фиргас. Всушност, на истото место беше афургад, име дадено на стариот предхиспанското гратче во областа. А исто така од плоштадот е изградено населението основано од шпанските колонизатори.

Поради висината на плоштадот, нуди прекрасен поглед на канарскиот брег, па дури и кога денот е ведар, можете да ги видите островите на Тенерифе y Fuerteventura. Во него ќе видите и на статуа на Сан Хуан де Ортега, која беше првата шема на Фиргас.

Што се однесува до Црквата Сан Роке, изградена е во средината на деветнаесеттиот век на урнатините на испосницата посветена, токму на светецот што штотуку го спомнавме. Од ова, фасадата сè уште опстојува. Меѓутоа, доминиканскиот манастир во непосредна близина на храмот бил срушен.

На плоштадот се наоѓа и зградата на Градска сала, скапоцен камен во неоканарски стил, и дел од стариот Кралскиот канал, на кои се додадени камени мијалници и фигури на раце кои мијат облека.

Грофот Мелница

Споменик на сточарот

Споменикот на земјоделецот

Исто така се нарекува Водена мелница Фиргас, потекнува од XNUMX век и е составен од неколку градби: самата воденица, продавница за жито, тостерот и мелничарската куќа. Сите тие на ров што ѝ дозволуваше на воденицата да работи.

Беше активен до XNUMX век и сега, откако е обновен, можете да го посетите. Всушност, тоа вклучува музеј на Гофио и друг на сточарот. Треба да потсетиме дека првото беше едно од јадењата што ги консумираа Гуанче и продолжува да биде типичен канарски рецепт. Тоа е еден вид пире направено со пченично или пченкарно брашно. Благодарение на посетата на воденицата, подобро ќе се запознаете како се живеело во градот пред многу години.

Дом на култура и споменик на земјоделецот

Дом на културата

Дом на културата на Фиргас

Домот на културата е една од најважните згради што треба да се видат во Фиргас (Гран Канарија). Изграден е во втората половина на XNUMX век како хотел за сместување на посетителите кои доаѓале во градот да ги пијат водите Азуаје.

Подоцна, оваа зграда нео-канариски стил служел како училиште и како градско собрание. Но, денес, како што ви кажавме, тоа е домот на културата, со општинската библиотека, изложбен салон и сала за состаноци.

Од своја страна, споменикот на сточарот е зад претходниот. Тоа е дело на канарскиот скулптор Џозеф Луис Мареро и свечено беше отворен во 1998 година. Оддава почит на оние кои со своите напори го промовираа земјоделскиот сектор во општината.

Пасео де Гран Канарија и Пасео де Канарија, две суштински работи што треба да се видат во Фиргас

Прошетка во Гран Канарија

Прошетката на Гран Канарија

Веројатно Возење во Гран Канарија биде главниот амблем на овој град. Изграден е во срцето на Фиргас, на местото каде што се наоѓала Реал дел Центро. Неговата природна падина беше искористена за да се создаде убава каскада долга повеќе од триесет метри, изработена од каменолом и завршува со прекрасна монументална фонтана.

Но, можеби најголемата привлечност на ова шеталиште лежи во неговите страни. Порамнети се дваесет и еден грб на општините Гран Канарија а самиот островски штит изработен во керамика.

Од своја страна, на канаринска прошетка Ги има седумте острови на архипелагот извајани на земја заедно со репрезентативен пејзаж на секој од нив и хералдичките штитови.

Не случајно овие две прошетки се изградени. Имајте на ум дека Фиргас е познат како Воден град Гран Канарија. Затоа, важно е тој да има симболично и монументално присуство во срцето на градот.

Погледите

Поглед на мајките

Поглед од гледна точка на Лас Мадрес

Веќе ги спомнавме спектакуларните погледи на канарскиот брег што можете да ги цените од Фиргас. Но, сега ќе ви препорачаме две гледишта кои имаат посебен шарм и, секако, од кои ќе добиете прекрасни фотографии.

Првиот е Погледот на мајките, така наречен затоа што се наоѓа на патот што води до тој град, на околу триста метри од историскиот центар Фиргас. Од него имате импресивен поглед на северниот брег на Гран Канарија, но и, во преден план, на клисурите Азуаје, Лас Мадрес и Гвадалупе.

Од друга страна, втората е Поглед на Лас Пелас, кој се наоѓа на патот за Терор. Во неговиот случај, главните погледи се на морето. Но, вклучува и споменик кој ја пресоздава спектакуларната џунгла на Дорама. Станува збор за импозантен скулпторски ансамбл со челични цевки кои достигнуваат висина од пет метри и кои потсетуваат на дрвјата што ја населувале гореспоменатата џунгла.

Фестивали и прослави што треба да се видат во Фиргас

Општина Фиргас

Општина Фиргас

Можно е, ако се осмелите да го посетите овој прекрасен канарски град, да го претпочитате тоа кога ги слави своите прослави. Затоа, ќе разговараме за најважните. На фестивал во чест на Сан Роке, светец-заштитник на градот, се одржува на 16 август и неговото потекло датира од XNUMX век.

Меѓу активностите што се организираат е и Донесен од стапот. Соседите носат јарбол од најнискиот дел на градот до неговиот историски центар. И, еднаш во ова, заедно го креваат за да го закачат знамето на општината.

Заедно со горенаведеното, важно е и да аџилак на самиот Сан Роке, што се случува, во овој случај, на 16 август. Колички украсени со овошје и цвеќиња и влечени од волови, аџии и народни групи парадираат на плоштадот што го носи името на светецот за да ја принесат жртвата. Истиот ден има и сточарски саем и, конечно, градот слави Денот на Свети Алојс Гонзага, како заштитник на младите, во првата недела во јуни.

Како заклучок, ви ги покажавме сите чуда Што да се види во Фиргас, Гран Канарија. Овој мал град има интересни споменици како што се Пасео де Гран Канарија или црквата Сан Роке и прекрасна природна средина опфатена во Парк де Дорама. Зарем не мислите дека тие се доволна причина да ја посетите таканаречената Вила дел Агуа?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*