Што да се види во Jaајпур

Индија Тоа е огромна земја и една од државите што ја сочинуваат е Раџастан, чиј главен град е прекрасниот и атрактивен град на Ipајпур Todayе зборуваме за тоа денес затоа што е една од најтуристичките дестинации во земјата.

Тој е еден од најнаселените градови во Индија и има прекрасен прекар: „Розовиот град“, бидејќи ако постои боја која преовладува меѓу зградите, тоа е тоа. Исто така, од 2019 година Jaајпур es Светско наследствоНа Денес тогаш што да се види во ајпур.

Џајпур

Тоа е главен град на државата Раџастан, е населено со 3 милиони луѓе и така, тоа е десеттиот најнаселен град во Индија. Покрај тоа, како што рековме погоре, тоа е супер туристичка дестинација оттогаш Се наоѓа во колото Златен триаголник што сочинува со Делхи и Агра. Делхи е оддалечен околу 240 километри и Агра 149 километри, покрај тоа што самиот Jaајпур обично е отскочна даска за други градови како Кота, Удаипур или планината Абу ...

Џајпур основана од кралот на Амер во 1727 година со намера да го премести својот главен град од Амер во овој нов град, бидејќи имаше повеќе луѓе и помалку вода. А) Да, Jaајпур беше замислен, планиран и изграден. Планот беше поделен на девет блока, два со јавни згради и палати, а останатите посветени на обичното население. Додадени се седум зацврстени порти и неколку огромни пристапни рампи.

Беше во 1876 година градот бил обоен во розова боја, по повод посетата на принцот од Велс Алберт, идниот крал Едвард VII. Денес останува многу од таа оригинална боја и затоа Jaаипир е исто така наречен Розов град.

Времето е многу топло во лето, и влажно, а зимите се благи и кратки. Врне многу дожд помеѓу јули и август, поради минување на монсуните, и ако одите лето, бидете подготвени дека може да има денови што ќе допрат 48 степени. Страв.

Што да се види во Jaајпур

Во принцип, Комплекс Палас што е во рамките на theиданиот град. За тоа мислеше кралот Махараја Саваи Јаи Синг Втори, основачот, и е прекрасна спој на два архитектонски стила, Мугол и Рајпут. Уште денес, во некои делови на комплексот, живее кралското семејство.

Комплексот вклучува Мубарак махал или приемот палата, на Палата Махарани или палатата на кралицата. Денес во првата палата се наоѓа кралски музеј, а во втората се изложени древни оружја од XNUMX век, но исто така е и прекрасна зграда со слики на таваните кои и денес изгледаат одлично.

Една од најкласичните разгледници на Jaајпур е Хава Махал, или палата на ветровите. Изградена е во 17879 година од кралот поет Саваи Пратап Синг како семејно летно повлекување. Преку своите безброј прозорци, кралското семејство можеше да erирне надвор без да биде видено.

Зградата има пет ката, мешавина од индиски и хинду стил, направена е со розова варовник и иако секогаш е фотографирана однадвор, може да се влезе и да се искачи до покривот за да ужива во одличен панорамски поглед на градот. Во дворот има археолошки музеј.

El Тврдина Нахаргарт Се наоѓа на ридовите Аравали и тие се најдобрата позадина за Jaајпур. Изграден е во 1734 година и проширен во 1868 година, и служел како неверојатна бариера против непријателите. Внатре имаше кралско летно повлекување, палата со простор за дванаесет жени и крал. Сите поврзани со коридори со мурали.

Друга импозантна тврдина е Форт Jaајгар, на околу 15 километри оддалеченост од градот, на карпести и суви ридови. Тоа е старо и има стар топ што е најголемиот кањон во светотНа Друга препорачана страница е Храмот Бирла, изградена врз основа на Моти Дунгари, на висока платформа, сите во бел мермер. Изградена е од семејството Бирлас, многу богати бизнисмени, во 1988 година, и е посветена на Вишну и неговиот партнер Лакшми.

Има уште два храма кои се туристички: Храмот Говинд Девџи и Храмот Моти Доонгри ГанешНа Но, се разбира, тие не се единствените, постои и Храмот Дигамбер ainаин Мандир, 14 километри подалеку, во Санганер. Од друга страна, доаѓаат аџиите Галтаџи, древен центар за аџилак во градот, преминувајќи покрај Храмот на Мајмунот, со многу од овие животни што се лабави. Местото е прекрасно, на зелен рид.

El Езерска палата или alал Махал Тоа е богатство во Jaајпур, зграда со варовник во боја, на сино езеро, на контраст на најдобар начин. Плови како брод среде езерото Ман Сагар и не можете да влезете во него, туку да му се восхитувате однадвор. На Палатата Сисодија Рани а неговата градина е само осум километри од Jaајпур на автопатот Агра. Тоа е стил на Мугол, насликан со легендите за Рада и Кришна. Градината има многу фонтани, водни простори и шарени павилјони.

El Градина Видијадар близу е и исто така е многу убаво. Продолжува со зелената тема е Централ парк, огромна зелена површина во центарот на градот. Одлично е да се помине, да застане малку, да се фотографира. Тоа е најголемиот парк во градот и содржи дури и терен за голф. Тука е и Национално знаме, огромноНа Друга препорачана градина е Градина Рам Нивас, датирана од 1868 година, во срцето на градот и домаќин на Музеј Алберт Хол o Централен музеј, зоолошка градина, парк за птици, театар и уметничка галерија.

Овој музеј е инспириран од музејот Викторија и Алберт во Лондон и во неговите простории ќе видите ракотворби од различни материјали, папки, скулптури, оружје, предмети од слонова коска и прекрасна и вредна колекција на минијатури од сите локални уметнички училишта.

Друга слична страница е бела мермерна статуа во природна големина на основачот на Jaајпур, Кралот Саваи Јаи Синг II. Или на Минаре Ишвар, во близина на Портата Триполија, изградена во 1749 година, од чиј врв можете да направите незаборавна фотографија.

Ниту, пак, можеме да го заборавиме Споменик на Квинс, погребното подрачје што им припаѓа на жените од кралското семејство, само на патот кон Форт Амбар. Тоа е крематориум со многу прекрасни кенотафи, изработени од мермер и локален камен. Интересно место за учење за индиската и локалната историја е Музеј на восок Jaајпур, внатре во Форт Нахаргар, со својата колекција од 30 статуи, вклучувајќи ги Ганди, Багат Синг или Мајкл Jексон.

Друга позната локација во ipајпур е Кино Рај Мандир, луксузно кино кое е идеално за да уживате во добар индиски кино филм. Датира од 1976 година и е доста екстравагантно, со скали и лустери насекаде. Исто така постои и Палатата Мадхендра дека кралот Саваи Рам Синг изградил за своите девет кралици, околу 15 километри, ако сакате малку да се преселите, или Храмот Акшардам, еден од најпосетуваните по својот архитектонски сјај.

Зборуваме за паркови, храмови, тврдини ... но треба да зборуваме за повеќе музеи: постои Музеј на скапоцени камења и Накит, во близина на Новата порта, на Музеј Амрапали, исто така посветена на индискиот накит, на Музеј на наследствата, посветена на културата на Раџастан и Музеј Анохи на ракопис, кој работи во прекрасен замок и Јантар Мантар, место за светско наследство што Таа е најголемата од петте опсерватории изградена од кралот Махараја Саваи Јаи Синг II, основачкиот крал на градот. Тоа е спектакуларно.

Практични информации за Jaајпур

  • Како да стигнете таму: Jaајпур има меѓународен аеродром, аеродром Санганер. Има домашни летови до цела Индија. Исто така, може да се стигне по пат од другите градови на државата и со воз од Агра, Делхи, Бомбаи, Калкута, Удаипур, Бангалор, итн.
Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*