Што да се види на југот на Франција

Најдобрите разгледници се оние на Јужно од Франција. Овој дел од земјата обединува сè што може да се очекува од францускиот одмор со плажи, бутици, гурманска храна... во основа описот на места како Ница, Кан или Сен Тропе.

Но, тоа не е единственото нешто на југот на Франција, овој дел е дом и на Прованса со нејзините историски атракции, римските урнатини или полињата со лаванда или дури и Марсеј и можеби, свртувајќи се на југозапад, ви се допаѓа идејата да го посетите Бијариц или прекрасниот регион Лангедок-Русијон. Денес, Што да се види на југот на Франција

Јужно од Франција

Значи, можеме да кажеме дека на југот на Франција тука се Ница, Кан, Монако, Сен Тропе, Арл, Авињон, Екс-ан-Прованс, Марсеј, Бијариц, градот Каркасон, на листата на УНЕСКО, но е и Тулуз. Мислам, по малку од се!

Обиколувањето на овој дел од Франција е лесно затоа што има многу добра мрежа на патишта и возови, времето е секогаш добро, летните денови се топли и долги и има добро време дури и во септември и октомври, брегот е извонреден, има римски споменици и неверојатни пејзажи.

Но, кога сериозно ја планирате посетата на југот на Франција, мора да се каже дека е најдобро да се избегнуваат крајот на ноември и јануари бидејќи, иако небото е екстремно сино во вечерните часови, температурата паѓа, а ветрот го прави не многу удобно. Размислете за просечна температура помеѓу 14 и 15 ºC.

Така, добро време од годината за посета на југот на Франција е април и мај и септември и октомври. Од мај до септември е загарантирано убаво време. Јуни е уште попријатен, а да, јули и август се потопли месеци. Дожд? Во август може да има повремени врнежи или врнежи кои траат неколку дена.

Што да посетите на југот на Франција

La Коста Азул Ги опфаќа француските департмани Вар и поморските Алпи, па тука се Ница, Кан, Сен Тропе, Фрежус, Ментон, Антиб и Вилфранш-сур-Мер. Низа Тоа е прекрасен град со широки авении, со заливот и плажата со златни песоци. Секоја година 3 милиони патници доаѓаат да уживаат и можеби само Париз е конкуренција.

Во Ница е Англискиот пристаниште, музејот Матис, руската катедрала и уште повеќе. Ако сакате џез, постои Jез фестивал датира од 40-тите, обично во јули. Друг важен настан е карневалот, еден од најстарите и најголемите во светот, во месец февруари и со Марди Грас и се. За Божиќ, пазарот Le Villeage de Noel. Убавица.

Друга популарна и многу шик дестинација е Свети Тропе. Тука се среќаваат уметници, манекенки и богати луѓе од целиот свет. На Плажите на Тахити и Пампелоне се меѓу најдобрите во светот и неговото пристаниште е исполнето со јахти и крстарења на најбогатите луѓе во светот. Градот лежи во мал залив, на околу 50 километри од градот Тулон и 70 километри од Кан.

Зборувајќи за Кан Тоа е седиште на познат филмски фестивал повеќе од седум децении, но нуди повеќе. Има прекрасен централен булевар наречен Ле Кроазет, многу продавници, добри плажи и во околината шармантни места за поминување на денот како што се Антиб или Манделие Ла Напул.

Сепак, напуштањето на Азурниот брег, исто така, постои француска прованса со прекрасните градови и гратчиња како Арл или Екс или Сент Реми. Саитан Реми, на пример, е мал град во срцето на регионот со лавиринтски центар и многу голем пазар за талкање во недела наутро. Нострадамус е роден овде во XNUMX век а тука, исто така, сликарот Винсент ван Гог се лекуваше од неговата ментална болест. Ако одите, бидете внимателни со силниот ветер помеѓу мај и септември. „Мистрал“ може да ја искомплицира посетата.

Aix Има шармантна стара катедрала, прекрасен плоштад, илјадници фонтани и широка авенија со дрвја што ја следи линијата на стариот град, делејќи го градот на два дела. Еикс е а стариот колеџ град и препорачливо е да го посетите.

Исто така, во јужниот дел на Франција е Кањонот Вердон, со ѕидови високи 700 метри кои паѓаат во коритото на реката. Да се ​​направи а еднодневно патување тоа е одлично. Канонот има 25 километри а реката има тиркизни води. Чудо што било „откриено“ дури во XNUMX век. Не престанувај да одиш!

Арл Судбина е ако те интересира Римски урнатини, има форум, амфитеатар и театар од тоа време. Има и дворци од XNUMX век и секако, наследството на уметниците Ван Гоф и Гоген. Арл е исто така во прекрасен регион, Камарг, познат по своите бели коњи, фламинго и мочуришта.

Сејлан е шармантно село западно од Кан, на рид и мора да е едно од најубавите села на југот на Франција. Имај средновековен центар да истражува пеш бидејќи неговите улици се тесни и полни со мали плоштади. Има замок, капела и многу убави куќи. Амин да лозја и маслинови полиња…

Марсеј е втор по големина град во Франција и најголем во француска Прованса. Може да биде опасно, како и секој голем град, а може да биде и шармантен. Има мешавина на култури во населбите и гастрономиите, има продавници, има многу да се шета и исто така, Марсеј е секогаш добар излез за остатокот од регионот.

L'Isle sur Sorgue е уште еден прекрасен град кој се наоѓа на бреговите на реката Соргу. Првично тоа било рибарско село кое било во а мало островче среде мочуриште. Жителите сè уште се посветени на риболов и мелење масло и брашно, покрај тоа што се центар за производство на свила, хартија, волна и бои. Има цела мрежа на канали кои минуваат низ градот и тој е многу живописен.

Русилон е на врвот на планина Тоа е еден од најубавите градови во регионот.. Тоа е супер популарна дестинација меѓу туристите бидејќи погледите се одлични, а неговите шарени куќи се уште подобри. Затоа, ако одите, подобро е да одите на зајдисонце, што е кога сончевите зраци фрлаат сè во илјада сенки на ѕидовите на куќите.

Русијон е во близина на Авињон. Има не повеќе од 1300 жители, а ставовите на на Националниот парк Луберон тие се фантастични. Точно Авињон е уште една можна дестинација на југот на Франција, на бреговите на реката Рона, поранешно и кратко седиште на Ватикан. Денес ова поглавје од историјата се гледа во огромната готска палата, најголемата во Европа, некогашен папски дом во XNUMX век.

Близу до Ним, уште еден град со римско наследство, пак е Pont du Gard, стар римски аквадукт на светско наследство (во овој дел на Франција има четири места на наследство на УНЕСКО). Уште еден убав град е Узеш, со своите тесни улички и неговите мали продавници, неговиот голем централен плоштад со фонтани и неколку ресторани. Во сабота има шарен пазар, а за најмалите има маркетот Музеј на слатки Харибо, еден вид фабрика за чоколади на Вили Вонка, но француски.

Конечно, на југот на Франција можете да се сретнете Aigues Mortes, средновековен град со ѕидови супер романтична, основана во XNUMX век од Луј IX. Што да ти кажам? Доаѓа лето, сончеви денови, слобода да патувате помирно... ве очекува југот на Франција!

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*