Што да посетите во Толедо

Слика | Пиксабеј

Толедо е еден од најубавите и најдобро сочувани средновековни градови во Европа. Прекарот е „град на трите култури“ поради тој вековен соживот меѓу христијаните, Евреите и Арапите, се појави големо монументално богатство кое секоја година привлекува илјадници туристи од сите агли.

Ова историско уметничко наследство што треба да се види во Толедо ја претвора античката престолнина на Шпанија во музеј на отворено, прогласен за светско наследство од УНЕСКО. Придружете ни се на ова патување назад во времето за да откриете што да видите во еден од најшармантните градови во јужна Европа.

Катедралата Санта Марија

Тоа е ремек-дело на шпанска готска и едно од основните места за посета во Толедо. Неговата надворешност е спектакуларна и се карактеризира со три фасади: главната (изобилно украсена каде што се издвојува кула висока 92 метри), Пуерта дел Релој (најстарата фасада) и Пуерта де Лос Леонес (последната што е изградена )

За да го видите ентериерот потребно е да купите билет. Најмногу се советува да го купите комплетниот бидејќи ви овозможува да го посетите манастирот и да се искачите на кулата, од каде има фантастичен поглед кон градот. На сето ова мора да додадеме дека ќе можете да го видите прекрасното жртвеник, куќата на поглавјата, витражите, мозарабичката капела, богатството, музејската област со сакрастијата и во капелата Нови кралеви каде што остатоци од неколку кралските градски одмори.Дистастијата Трастамара.

Монастерио де Сан Хуан де лос Рејес

Манастирот Сан Хуан де лос Рејес е подигнат на барање на католичките монарси во 1476 година и се смета за најдобар пример за елизабетански готски стил. Северната фасада е убава, но најдоброто е внатре: нејзиниот двоспратен манастир полн со скулптури и украсни елементи што ги комбинира готскиот и мудејар стилот. На горниот кат, посебно споменување заслужува прекрасен таван со кафулиња и веќе во внатрешноста на црквата импозантното жртвеник на Светиот крст.

Алказар од Толедо

Слика | Пиксабеј

Во највисокиот дел од градот, една зграда се издвојува во кој било панорамски поглед на Толедо: неговиот Алказар. Се верува дека на оваа локација имало различни видови тврдини уште од римското време со оглед на добрата видливост на теренот од ова место.

Подоцна, царот Карлос V и неговиот син Фелипе Втори го обновија во 1540-тите години. Всушност, освојувачот Хернан Кортес беше примен од Карлос Први на Алказар откако ја порази Ацтечката империја. Со векови подоцна, за време на Шпанската граѓанска војна, Алказар од Толедо беше целосно уништен и мораше повторно да се изгради. Во моментов тоа е седиштето на Армискиот музеј, така што за да ја видите неговата внатрешност мора да купите билет.

Сепак, влегувањето во библиотеката Кастилја-Ла Манча, на последниот кат на Алказар од Толедо, е бесплатно и има неверојатен поглед кон градот.

Света Марија Белата

Во стариот еврејски кварт во Толедо се наоѓа синагогата претворена во црква со името на Санта Марија ла Бланка. Станува збор за зграда Мудејар подигната во 1180 година за еврејско богослужба, која се издвојува по својата строга надворешност во споредба со прекрасниот ентериер на потковиците, осмоаголните столбови и белите wallsидови.

Друга синагога што вреди да се посети е синагогата Ел Трансито од XNUMX век, во која се наоѓа музејот Сефард и има импресивен дрвен таван со кафулиња, вреден да се види.

Мост Алкантара

Слика | Пиксабеј

Најчестиот начин за пристап до walиданиот град Толедо ако пристигнете со автобус или воз е да го преминете римскиот мост Алкантара. Изграден е на реката Таго во 98 година од нашата ера и е долг скоро 200 метри и висок 58 метри. Неговиот централен свод е посветен на императорот Трајан и околните народи кои соработувале во нејзината изградба.

Ако сакате мостови во Толедо, треба да го познавате и мостот Сан Мартин од средновековието, кој исто така ја преминува реката Тагус, но се наоѓа на другата страна на градот.

Плоштад Зокодовер

Плаза де Зокодовер, нервниот центар и главниот плоштад повеќе векови, е едно од местата со најмногу атмосфера за гледање во Толедо. Станува збор за портикиран плоштад опкружен со згради од кастилјанска архитектура каде во минатото се одржувале пазари, бикови, паради ... Денес многу луѓе од Толедо одат во историскиот центар за да прошетаат пријатно низ плоштадот или да испијат пијалок на нејзините тераси. Во продолжение, еве неколку продавници кои го продаваат најдобриот марципан во Кастилја-Ла Манча. Не можете да заминете без да го пробате!

Иглесија де Санто Томе

Во оваа црква е едно од најпопуларните дела на Ел Греко: „Погребувањето на грофот Оргаз“. За да го видите, треба да платите билет за да пристапите до ентериерот. Оваа слика е изработена во чест на овој благородник кој бил важен добродетел во Толедо и се издвојувал за своите добротворни дела, придонесувајќи за реконструкција на парохиски цркви како оваа.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*