Јадење во Лисабон

Ресторани во Лисабон

La Главниот град на Португалија е место кое обично се посетува заради својот голем шарм, заради гледање на нејзините улици, но и за вкусна гастрономија. Ова е град што не само што треба да се гледа пеш, туку и нè повикува да застанеме во многуте ресторани што ги има. Покрај тоа, не мора да трошите големи количини ако сакате да јадете добро во Лисабон.

Ајде да видиме кои се садовите од Португалска гастрономија што можеме да ја вкусиме во рестораните. Исто така, мора да видите некои од овие места кои несомнено можат да станат место за посета. Бидејќи не смееме да заборавиме дека гастрономијата е секогаш важен дел од патувањето.

Што да јадам во Лисабон

Сардини

Да знаеме каде да одиме ако сакаме да јадеме добро е исто толку важно како да знаеме што сакаме да јадеме. Португалската гастрономија е полна со вкусни јадења и добро познати десерти, па затоа вреди да се биде јасен за тоа кои работи сакаме да ги испробаме кога одиме во ресторани. Јадењата што содржат треска се многу, бидејќи таа е една од нејзините starвездени состојки, како и други риби. Не заборавајте на километражата на крајбрежјето во Португалија. Градниците бакалхау се распарчуваат треска, се пече бакалхау лагареиро и се прави бакалхау ком натас со крем. Но, во рибните јадења со сардини, лососот или туната се исто така протагонисти.

Иако рибните јадења се многу познати и неопходни, има и други направени со месо. Едно од нивните јадења starвезда е свинско месо од алентејана. Ова месо е направено со школки и компири, со многу оригинална мешавина. Други работи што можеме да ги испробаме во Лисабон е печениот велум, што е печено говедско месо, или печениот франго, што е пилешко на скара, класика што никогаш не пропаѓа.

Пастеис де Белем

Постојат и други многу популарни јадења како што е калдо верде, што е супа од зелка. Меѓу нивните десерти не можеме да ги заборавиме пастеите де Белем, кои се крем колачи со шеќер и цимет во прав. Овие деликатеси мора да се испробаат свежо направени. Други слатки се колачи со јајца од Алентехо, сладок ориз или боло де болача, ладна торта со бисквити.

Каде да јадете во Лисабон

Во Лисабон можеме да најдеме ексклузивни ресторани, но исто така и многу места за да јадеме добро за дваесет евра или помалку. Исто така, не заборавајте за оние класични ресторани каде исто така можете да уживате во фадо, неговата најпопуларна музика. Па, да видиме некои од оние што може да бидат интересни.

Принсипе до Калхариз

Принсипе до Калхариз

Ова е ресторан од опуштена и многу позната атмосфера во која треба да се јаде класична португалска храна. Тоа е ресторан кој се наоѓа во близина на населбата Киадо и има специјалитети на скара во случај да сме areубители на месо или риба. Покрај тоа, има обемно мени во случај да не сме сигурни што сакаме.

Бакалхау де Моло

Овој ресторан се наоѓа во Casa de Linhares и неговото име што значи треска во сосБидејќи се подготвува најтипичното португалско јадење, тоа ни дава идеја за ресторанот. Се соочуваме со класично место во кое ќе ги пробаме најдобрите португалски јадења. Но, ова место има особеност дека во него можеме да слушаме и една од оние одлични португалски фадо додека вкусуваме португалска кујна.

Единаесет

Единаесет

Ако она што го бараме е модерен ресторан со софистицирана атмосфераПотоа можеме да одиме во Парк Едуардо VII да вечераме на „Единаесетмина“. Инаугуриран е во 2004 година и денес е ресторан кој е еден од најмодерните во кој може да се проба вкусна португалска кујна направена само со сезонски јадења со вкусни и свежи јадења. Во овој ресторан секогаш е подобро да се резервира однапред.

Бика до Сапато

Бика до Сапато

ова чуден ресторан се наоѓа во реновиран магацин во кои тие не имаат инсталирано само бар и ресторан, туку и простор за суши и простори за настани, како и изложбена сала. Модерно место со одличен поглед кон реката.

Нектар WineBar

Нектар Winebar

Овој простор беше стар магацин кој исто така беше реновиран за да понуди модерен простор. На ова место можете да го вкусите најдобри избори на португалски вина и исто така светски вина. Затоа е идеално место за loversубителите на овој пијалок што добива толку големо значење во португалските земји. Тука се организираат курсеви за дегустација на вино, ако сме заинтересирани за оваа тема. Исто така, во случај да одиме со некој што не пие вино, има и други пијалоци како што се чаеви и тие исто така нудат здравици и други детали.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*