10 од најдобрите плажи во Тенерифе

Плажи со црн песок

Тенерифе е еден од најпосетуваните острови што нуди ефтини летови во текот на целата година до своите два аеродрома и што исто така има прекрасна суптропска клима која нуди одлични температури во секое време. Тоа е идеално место за уживање во долг одмор, кратко бегство или бегство од зимата, барајќи ги нејзините идеални плажи.

Seeе видиме некои од најдобрите плажи во Тенерифе, иако секако не се сите што треба да ги посетиме. Островот има многу одлични песочни плажи за да уживате во добар одмор, а има и добро познати плажи и на север и на југ. Препораката е да земете автомобил за да ги посетите повеќето од овие плажи.

Лос Кристијанос

Лос Кристијанос

Ова е урбана плажа и без сомнение е место кое сите го знаат, бидејќи од 60-тите години на минатиот век беше едно од први песочни подрачја за домаќин на масовен туризам. Не е толку убава како другите плажи што се наоѓаат во природни услови, но вистината е дека таа е една од најпопуларните плажи, се наоѓа на многу туристичко место и можеме да останеме на неколку чекори од неа. Покрај тоа, во близина има секакви услуги, продавници и ресторани, што го прави омилен кај семејствата. Се наоѓа на југот на островот, во Арона и во близина на аеродромот Тенерифе Југ, така што е удобна плажа за секого.

Ел Медано и Ла Техита

Ла Техита

Доколку пристигнете на аеродромот Тенерифе Југ, од авионот веќе може да ја видите оваа плажа со непогрешлива планина црвена земја. Е планината е онаа што ги одделува плажите Ел Медано и Ла Техита, се многу популарни плажи за спортови, како што е сурфање со ветер. Во подножјето на планината има област за нудисти, а на планината можете да пешачите патеки за да го поминете денот.

The Bollullo

The Bollullo

Ел Болуло е еден од најубавите плажи на Тенерифе и во него можеме да го најдеме типичниот вулкански и темен песок на островот. Оддалечено е само 45 минути од Порто де ла Круз, на северот од островот, и има тивка и позната атмосфера, опкружена со природни простори.

Лас Терезитас

Плажа Лас Тереситас

Лас Тереситас е друг плажа во близина на туристичко место во Санта Круз. Тоа е широка плажа, лесно достапна и со одлични услуги за целото семејство. Интересен факт е дека станува збор за вештачка плажа која е создадена за да предизвика побарувачка на туристите во главниот град. Од Санта Круз можно е да се земе автобус за да се стигне за десетина минути, па затоа е место за сончање ако останеме во главниот град. Во близина е живописното рибарско село Сан Андрес.

Галебите

Галебите

Плажата на Лас Гавиотас е исто така близу до главниот град, и во него можете да направите прекрасни фотографии, бидејќи има многу темен песок и прекрасни вулкански планини кои се спуштаат на плажа.

Плажа Бенихо

Плажа Бенихо

Очигледно ова е една од најпопуларните плажи за уживајте во зајдисонцето на островот. Планините Анага ја карактеризираат оваа плажа и создаваат идеален амбиент за правење спектакуларни фотографии додека заоѓа сонцето. Оваа плажа многумина ја избираат и за спортови на вода. Не е толку погоден за семејства, бидејќи нема многу услуги.

Плажа Гаражона

Плажа Гаражона

Ова е една од најспектакуларните и најубави плажи на островот. Во Тенерифе има многу плажи кои станаа места на масите, но ја зачува својата природна убавина, во голем дел затоа што неговиот пристап е тежок. Не е погоден за семејства или за оние кои сакаат да паркираат точно пред плажата и да поминат еден ден со услугите во близина. Но, идеално е за оние кои сакаат да уживаат во некоја од оние плажи кои сè уште изгледаат диви. Пливањето не се препорачува бидејќи секогаш има бранови и разбранувано море, што е идеално за некои спортови на вода.

Локва на ветрот

Локва на ветрот

Ова не е плажа во вообичаен стил, туку е агол што е претворен во природен базен. Сместено е на северниот брег, во Ла Гуанча. Навистина убаво место за капење без проблеми, бидејќи ќе бидеме заштитени од карпите.

Плажа Троја

Плажа Троја

Еден од Најтуристичките области на југот на Тенерифе се Коста Адеје, и без сомнение тоа ќе биде едно од местата каде што ќе бараме сместување доколку слетаме на аеродромот на југот на островот. Значи, плажата Троја треба да ја ставиме меѓу омилените места. Станува збор за широка плажа која е обилно преполна во сезоната, но позитивно е што има многу услуги, од хамаки до можност за вежбање спортови на вода или блиски барови на плажа. Друга плажа близу до градот, идеална за семејствата и оние кои престојуваат во Коста Адеје, да го искористат денот.

Сокоро

Плажа Ел Сокоро

Ова е плажа прилагодени за лица со намалена подвижност, кој исто така има сино знаме и разни услуги. Тоа е мала плажа на северот на островот која дури нуди области со Wi-Fi.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*