20 шармантни градови во Галиција I

Градови на Галиција

Галиција е една од оние земји што се за loveубуваат, без разлика дали сте родени во неа или не. Место кое не е едно од најрекламираните, но кое сепак, со својата дискреција, успеа да заработи позиција на најдобрите дестинации во Шпанија за многу работи. За своите луѓе, плажите, природните предели и секако за својата гастрономија. Можеби сте отишле на одмор и сте се преселиле низ главните градови без да сфатите дека сте пропуштиле нешто многу големо: нејзините шармантни градови.

Денес ќе ви го дадеме првиот избор на 20 шармантни градови во Галиција, и ќе останеме пократки. Сите тие имаат нешто посебно, преку што да поминат и да останат малку за да откријат што ги прави толку посебни. Така, веќе можете да направите список на градови што мора да ги посетите кога ќе се вратите таму.

Комбаро, Понтеведра

Комбаро

Започнуваме со еден од градовите кои и покрај тоа што се мали, имаат голем прилив на туристи. Тоа е Комбаро, лоциран во Риас Баиксас, област многу ценета за нејзините плажи и гастрономија. Во Комбаро ќе најдеме типично рибарско село со такви автентични слики што ќе го поминеме денот правејќи фотографии. На мали чамци во боја, камените куќи, тесните улички и рестораните што служат морска храна се класика. Но, во прилог на ова, мора да го видите овој град за прекрасните амбари што гледаат кон вливот и за камените крстови.

Рибадавија, Оренсе

Рибадавија

Рибадавија е еден од оние градови кои сè уште го задржуваат стариот шарм. Една од суштинските посети е Замок на Сармиенто. Ако пристигнете во лето, ќе уживате во Феста да историја, со град кој се облекува како средновековен, а ако не, тогаш секогаш можете да уживате во вината и тапа од октопод.

Алариз, Оренсе

Алариз

Алариз е една од оние вили кои внимаваа да не го изгубат целиот шарм во својата стара област, па затоа е многу добро зачуван. Ако сакаме да видиме а добро сочуван стар град со шарм, мора да одиме во овој мал град во Оренсе. Побарајте ја црквата Сантијаго де Алариз, една од нејзините најинтересни точки, и секако обидете се да се изгубите тивко низ нејзините калдрмени улици, за кои се вели дека се направени со остатоци од стариот замок што повеќе не постои.

Камбадос, Понтеведра

Камбадос

Во Рија Баикса има многу интересни агли, не залудно е една од најпознатите туристички области. Го наоѓаме градот Камбадос, познат поради тоа што се прослави неговото вино Албарино. Покрај тоа што застанавме да ги пробаме овие познати вина во една од нејзините винарии, мора да видиме и некои работи, како што се остатоците од Санта Марижа де Дозо, во центарот на градот, прекрасниот камен Пазо де Фефијанс и Торе де Сан Садурнињо.

Сан Андрес де Теиксидо, Коруња

Сан Андрес де теиксидо

Се вели дека оној што не оди во Сан Андрес де Теиксидо како мртва личност е жив, така што ќе мораме да поминеме тука порано или подоцна, и секако патувањето вреди. Многу мала вила, но со спектакуларен поглед на карпите. Посета на неговото светилиште е задолжително, и исто така уживајте во погледот на морето откако ќе пристигнете на ова curубопитно аџилак. Бидејќи во спротивно, запомнете дека мора да одите во дух кога ќе го напуштите овој свет.

О Чебреиро, Луго

Или Чебреиро

О Чебреиро е село лоцирано во Луго и познато по тоа што го опоравил типични палози, некои конструкции на предците кои запаѓаа во употреба. Без сомнение, тоа е начин да се вратиме во времето да откриеме како живееле луѓето не толку одамна во оваа област на планината Луго. Не смееме да престанеме да се приближуваме до кањоните Сера до Каурел и Сил откако уживавме во историјата на изненадувачките палози на О Чебреиро.

Ортигеира, Коруња

Ортигеира

Оритгеира е крајбрежен град кој стана познат по своето летен фестивал на келтска музика. Во близина можеме да најдеме одлични плажи и добро позната банка со најубав поглед во светот, на карпите Лоиба. Посета на овој град со пристаниште и околните природни предели е една од најубавите рути што можеме да ги направиме.

Монфорте де Лемос, Луго

Монфорте де Лемос

Монфорте де Лемос се издвојува пред сè по тоа што бил важно место во средновековните времиња, тврдински град од кој се зачувани многу градби. Во оваа вила можете да уживате во неговиот познат замок со Торе дел Хоманаје, неговото најважно место Грофската палата или манастирот Бенедиктин. Можете да посетите повеќе историски точки во овој прекрасен град Луго, како што е Стариот мост, за кој се вели дека има римско потекло. Секако неговиот шарм е неспорен.

Бајона, Понтеведра

Бајона

Овој прв пласман го завршивме со градот Бајона, во јужниот дел на Галиција. Тоа е тивок град на брегот на океанот, со поглед на славните острови Сис. Всушност, во овој град можете да одите со траект за да ги посетите. Но, прво мора да уживаме во прекрасните плажи и во Тврдина во Монтереал. Willе најдеме и копија од каравелот де ла Пинта во пристаништето Бајона.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*