5 уникатни дестинации за посета пеш

Petra

Земјата е полна со места благословени со уникатна убавина и многу од нив се наоѓаат во оддалечени области недостапни за транспорт. Посета на нив го принудува туристот да стигне до нив пеш, гест што вклучува одредена жртва, но и можност да се запознаат со нив. на многу посебен начин. Еве пет од нив.

Петра (Јордан)

Познат како осмо чудо на античкиот свет, изгубениот град Петра е најскапоцениот скапоцен камен на Јордан и неговата најважна туристичка атракција.

Изградена е околу XNUMX век п.н.е. од Набатејците, кои копале во карпите на црвениот песочник: храмови, гробници, палати, штали и други сместена. Овој народ се населил во областа пред повеќе од два милениуми и го претворил во многу истакнат град кој ги поврзувал зачините, свилата и другите патишта што ги поврзувале Индија, Кина, Египет, Сирија, Грција и со Рим.

Поминаа години и Петра стана мистерија. Локалните жители на јорданската пустина го опколија митскиот град Набатејците со легенди. Можеби за да ги заштитат своите карвански патишта и да спречат некој да се приближува таму. Дури во 1812 година, еден Европеец успеа да стигне до Петра и да го види ова прекрасно богатство со свои очи.

За да го запознаете овој јордански град, потребни се неколку дена откако спомениците се многу расфрлани и треба да пешачите за да ги видите сите. Патот до Петра е еден од најпријатните делови од патувањето. Преку тесна клисура можете да размислите за убавината на планините, што ве остава без зборови, како и за римскиот каналски систем што обезбедуваше вода за градот. На крајот, грлото се отвора и Петра не пречекува во полн ек.

Каминито дел Реј (Шпанија)

Кон северот на Малага се наоѓа Каминито дел Реј, патека вградена во theидовите на клисурата Гаитанес суспендирана над стотина метри над реката и познат по својата опасност, бидејќи ширината на некои делови од пешачката патека е широка едвај еден метар. Поради сето ова, Каминито дел Реј има црна легенда откако неколку планинари го загубија животот обидувајќи се да го преминат.

Оригиналната конструкција на Каминито дел Реј датирала од почетокот на дваесеттиот век и нејзините услови не биле најсоодветни за да се премине. Сепак, пред две години Дипутационен де Малага сакаше да го рехабилитира за повторно отворање на ова место на јавноста со сите безбедносни мерки.

Оние кои сакаат авантура ќе најдат во Каминито дел Реј одлична можност да уживаат во ризични и спектакуларни погледи. Во моментов можете да направите екскурзии со резервација

Као Кристалес (Колумбија)

Во срцето на Колумбија, во Сиера де ла Макарена, се наоѓа река наречена Кано Кристалес, позната по необичните обоени води.

Она што ја прави можна оваа реткост на природата се водните растенија во неа, кои навистина и даваат боја на реката и ја обојуваат во жолта, црна, сина, зелена и црвена боја.

Неговата убавина и уникатност не можат да се споредат со кое било друго место на планетата. Пристапот до Кано Кристалес е возможен само пеш, за што е потребно пешачење малку повеќе од три километри.

Тоа е едно од оние места во светот што вреди да се знае, особено затоа што е загрозено. Поради неговото формирање карпи, неговиот проток зависи само од дождовите. Тоа е, ако не врне, се суши.

Гејзер во Исланд

Гејсир (Исланд)

Јужно од Рејкјавик, главниот град на Исланд, има апсолутно спектакуларна долина со топол извор. Зачудувачки е да се види како во ладна и сува клима, со мала вегетација, може да се појави феноменот на гејзери.

Во оваа област на земјата, се препорачува посета на таканаречениот круг Златен круг, кој вклучува падови на Голфос, енклавата Тингвелир и Гејсир, 33 километри од Лаугарват. Најдоброто нешто е да се види како топла вода скока насекаде и да се види како се крева пареа од падините на секои пет минути на висина поголема од 20 метри по неактивност од неколку децении.

Ова е единствена можност да го запознаете Гејсир и овој дел на Исланд, да, пешачење. Турата ќе овозможи да се направат неверојатни слики.

Плажа на Доминиканска Република

Ваитукубули (Доминика)

И скокнавме од зовриена вода на север до врела вода на југ. На пат кон Ваитукубули, дом на домородното население на островот Доминика, Прогласено за Национален парк и светско наследство од УНЕСКО, го наоѓаме второто по големина езеро што врие на планетата.

Покрај тоа, тука се палми шуми и прекрасни плажи од кои можете да видите вулкански падини и фумароли. Препорачливо е да одите пат за пешачење за детално да ги запознаете овие места и тие постојат за сите нивоа.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*