7 чудни локални обичаи за туристите

Слика | 20 минути

Патувањето е многу збогатувачко искуство. Го отвора умот и ви овозможува да знаете други начини на живеење. Секоја нација има своја култура и обичаи засновани на тоа, што за многу патници може да биде изненадувачки, па дури и шокантно кога ќе се спореди со нивните.

Кога патувате низ светот, никогаш не боли да соберете обемни информации за земјата што ќе ја посетиме. Не само во однос на местата на интерес или превозните средства, туку и според неговите традиции. Затоа, во следниот пост ќе прегледаме некои локални обичаи што може да бидат чудни во очите на туристите.

Ден на Groundhog во Пенсилванија

Секој 2 февруари во Пенсилванија се одржува curубопитна временска прогноза од аеродромот. Познат како „ден на почвата“, оваа прослава се организира од 1841 година (година на првото документирање на референцата) кога организаторите го извадија Фил, познатиот терен, за да го предвидат доаѓањето на пролетта.

Обичајот вели дека ако земјата не ја види својата сенка и ја напушти дупката, зимата наскоро ќе заврши. Ако, од друга страна, бидејќи е сончев ден, меленото куче ја гледа својата сенка и се враќа во јамата, тоа значи дека зимата ќе трае уште шест недели.

Иако овој чуден обичај се јавува кај многу популации во Соединетите држави и Канада, најпопуларен од сите мрмоти е Фил од Панџсутауни, Пенсилванија.

Нема цвеќе за домаќините во Кина

Слика | Рифокус

Дали сакате да подарите и да ви даваат цвеќе? Па, ако ја посетите Кина, треба да знаете дека се смета за грубо да се даде букет цвеќе на сопственикот на куќата што ја посетуваме. Се смета дека гостите на овој начин укажуваат на тоа дека куќата не е убава и затоа на домаќините им треба нешто со што ќе ја украсат.

Исто така, ако се појави повод да се подари букет цвеќе на жена, најдобро е ако се вештачки затоа што се вечни. Од друга страна, природните брзо венеат.

Плукање, прашање на добро однесување

Во нашата култура плукањето во јавноста се смета за грубо. Никој не сака да гледа друг како вади огромна голтка од устата. Сепак, во племето Масаи (Кенија и Танзанија) е традиционално да се поздравуваат познаници и пријатели со приврзано плукање. Тие дури и често плукаат по новороденчиња за да ги заштитат од зли духови.

Фаличната поворка на Јапонија

Слика | GQ Индија

Голем број туристи мораат да останат кога ја следат фаличката поворка Кавасаки. Тоа е традиционален фестивал што Јапонците го слават за да побараат од боговите плодност, заштита од сексуално преносливи болести или дете кое е на пат да се роди добро.

Централната оска на фестивалот е голема статуа во форма на пенис што ја вадат во поворка опкружена со други големи и мали фалични претстави. За да го прослават овој ден, луѓето јадат слатки во форма на пенис од сите видови на улиците, некои јапонски жени правеле капи во форма на сперма и храмот продавал маици, како и свеќи и други сувенири со фалични форми. Сè што може да ја има оваа конотација ќе биде таму.

Шампионат во истегнување на прстите во Германија

Слика | Бомонт Ентерпрајз

Секоја година се одржуваат меѓународните алпски шампионати во Олштад, Горна Баварија, за да се избере најдобриот борец за прсти во земјата. Можеби звучи смешно, но вистината е дека за некои Австријци и Баварци станува збор за престиж.

Оние кои учествуваат на овие шампионати, ревносно се подготвуваат да победат подолго време. Некои стискаат тениски топчиња со рацете за да добијат сила, додека други вежбаат кревање неколку килограми со само еден прст.

Фестивал на храна за кучиња во Кина

Слика | Среќно куче

Секоја година во Јулин, Кина, доаѓањето на летната краткоденица се слави со фестивал на храна за кучиња. Иако многу луѓе се згрозени од идејата да јадат месо од куче, вистината е дека оваа традиција има длабоки корени во областа и трае со векови.

Се чини дека јадењето кучешко месо во текот на летните месеци носи добро здравје, ги зголемува сексуалните перформанси и штити од болести. И ако е придружена со алкохол, многу подобро.

Најценето месо е тоа на преминот на Сан Бернардо и локалните раси бидејќи тие произведуваат изобилство легло и растат многу брзо. Закланите кучиња се стари меѓу 6 и 22 месеци кога нивното месо е најнежно за консумирање.

Иако екологистите успеаја да ги натераат властите на Јулин да забранат продажба на кучешко месо на пазарите и рестораните, во пракса тоа продолжува да се конзумира.

Фестивал на тркалање сирење во Велика Британија

Слика | Телемадрид

Овој фестивал е толку популарен што се слави во различни градови во Велика Британија. Сепак, најпознат од сите е оној во округот Глостершир: Фестивал на ролање сирење на Купер.

Првите писмени референци за овој настан датираат од средината на XNUMX век, иако не постои консензус за неговото потекло. Традицијата да се фрла сирење по рид и да се брка за да се фати се верува дека била дел од низата празнични настани што се одржале во текот на летото за да се прослави доаѓањето на оваа сезона.

Фаќањето на сирењето во движење е практично невозможно бидејќи достигнува брзина од 100 км / ч. Единственото нешто што учесниците можат да направат е да се спуштат по ридот и да се обидат да ја постигнат целта во најдобри услови за да ја фатат во првата можност.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*