Cili është numri im i vizës?

Numri i vizës amerikane

Nëse planifikoni të shkoni në një udhëtim në një vend, ndoshta do t'ju duhet vizë. Kjo është një leje paraprake e dhënë nga vendi i destinacionit përmes konsullatës ose ambasadës së tij në vendin e origjinës. Ekzistojnë lloje të ndryshme të vizave, dhe kjo do të varet nga sa kohë planifikoni të qëndroni, duke zgjedhur njërën ose tjetrën.

Në këtë artikull ne do të shpjegojmë ku dhe si duhet ta kërkoni, dhe ne do t'ju ndihmojmë të gjeni numrin tuaj të vizës. Mos e humb atë.

Viza ose viza, dokumenti thelbësor për të udhëtuar

Pasaporta ose numri i VISA-s

Viza është një dokument që i bashkëngjitet pasaportave nga autoritetet që shërben për të treguar që dokumenti është shqyrtuar dhe konsideruar i vlefshëm. Mandatoryshtë e detyrueshme të visheni në një numër të madh vendesh. Për shembull, në Shtetet e Bashkuara, pavarësisht nëse do të kaloni vetëm disa ditë ose nëse doni të jetoni atje, do të duhet ta merrni me vete, pasi përndryshe në aeroport do t'ju bëjnë të ktheheni në origjinë.

Kërkesat për të aplikuar për vizë

E vetmja kërkesë është që qëndrimi duhet të jetë më i gjatë se 90 ditë (tre muaj).

Llojet e vizave

Në përgjithësi, ekzistojnë dy lloje të vizave:

 • Qëndroj: Ky do të jetë ai që duhet të kërkoni nëse vini në një udhëtim ose për studime.
 • Vendbanimi: nëse vini në punë (të vetëpunësuar ose të punësuar) ose të qëndroni për të jetuar.

Por në varësi të vendit dhe arsyes që po udhëtoni, ka edhe disa të tjera:

 • Ndihma shtëpiake
 • Punonjësit shtëpiak
 • Shkëmbim kulturor
 • Biznes
 • Të fejuarit
 • Punëtorë fetarë
 • Pune e perkohshme
 • Studentët
 • Tranzit
 • Gazetarët
 • Diplomatët, zyrtarët, punonjësit e organizatave ndërkombëtare dhe NATO-s
 • Hulumtuesit

Cilat janë vendet që kërkojnë vizë për një qytetar spanjoll?

Pasaportë për të udhëtuar me aeroplan

Nëse jeni spanjoll dhe do të udhëtoni në ndonjë nga këto vende, përveç Shteteve të Bashkuara, do të duhet të aplikoni për një vizë:

 • Arabia Saudite
 • Argelia
 • Bangladesh
 • Kinë
 • Kubë
 • Gana
 • Indi
 • Indonezi
 • Iran
 • Jordania
 • Kenya
 • Nigeri
 • Rusi
 • Tajlandë
 • Turqi
 • Vietnam

Si të aplikoni për një vizë turistike?

Viza turistike, e njohur gjithashtu si B2, është dokumenti që ju nevojitet për të udhëtuar në një vend. Kjo do t'ju ndihmojë ndonjë gjë interesante, duke vizituar familjen ose miqtë, ose për trajtim mjekësor; në vend të kësaj, ju nuk do të jeni në gjendje ta përdorni atë për të punuar. Nëse Imigracioni zbulon, ata mund të anulojnë vizën tuaj.

Kjo është një vizë jo-imigruese, që do të thotë që në parim nuk planifikoni të qëndroni përgjithmonë në vend. Nëse në fund ndërroni mendje, do të duhet të aplikoni për vizën përkatëse.

Për ta kërkuar atë, Ju duhet të shkoni në ambasadën ose konsullatën e vendit të destinacionit në vendin tuaj të origjinës. Merrni me vete një fotografi të vetes në të cilën mund të shihen mirë fytyra dhe pasaporta juaj. Gjithashtu nuk dëmton marrjen e një karte krediti, pasi që në shumë raste duhet të paguash një tarifë.

A mund të më refuzojnë vizën?

Bëni kërkesë për pasaportë dhe vizë

Rareshtë e rrallë, por varet vërtet nga secili rast. Për të shmangur këtë, përpiquni të bindni oficerin e konsullatës që, së pari, ju nuk keni në plan të qëndroni dhe të jetoni dhe, së dyti, që keni burime të mjaftueshme. Për këtë arsye, duhet të dini se nëse keni aplikuar për një kartë qëndrimi dhe keni kërkuar një vizë, ka shumë të ngjarë që ata të mos ju japin një të tillë.

Sa kohë duhet për të përpunuar një vizë?

Nëse dorëzoni gjithçka me dorë dhe rezulton se dokumentet e kërkuara janë të sakta, zakonisht nuk duhet më shumë se pesë ditë pune. Nuk është shumë dhe mund ta shfrytëzoni për të planifikuar udhëtimin tuaj.

Cili është numri im i vizës?

Pasi ta keni, me siguri do të pyesni veten se cili është numri i vizës, pasi që këto karta kanë një numër i madh i numrave që kanë karakteristikat e tyre, prandaj le të shohim se si mund ta njohim shpejt.

Për të qenë në gjendje të gjejmë numrin e Vizës në dokument, thjesht duhet ta kemi në duar dhe të jemi në gjendje ta shohim nga përpara. Në këtë mënyrë, ne vetëm duhet të rishikojmë në pjesën e poshtme të djathtë informacionin që është me të kuqe, saktësisht serinë e numrave që paraqesin këto karakteristika numrin tonë të vizës të shumëpritur.

A e keni lokalizuar? Tani ju vetëm duhet të shkruaj numrin e vizës ose mësojeni përmendësh për të shmangur ndërlikimet. Përveç kësaj, ju nuk duhet të keni ndonjë problem për të qenë në gjendje të gjeni numrin tonë të vizës, ai zakonisht nuk ndryshon.

Ky numër i vizës do t'ju ndihmojë rinovojë vizën tuaj në rast se doni të qëndroni pak më gjatë. Sigurisht, mos harroni, nëse arsyeja për udhëtimin tuaj ndryshon, është e rëndësishme që të aplikoni për vizën përkatëse. Kështu që nuk do të shqetësoheni për asgjë.

Shpresojmë se ju kemi ndihmuar të dini se çfarë është viza, për çfarë shërben dhe si të gjeni numrin tuaj. Udhëtim të mbarë!

Artikulli i lidhur:
Pasaportat më të mira dhe më të këqija për të udhëtuar nëpër botë
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   Fitimtar dijo

  Lloji i vizës (B1 / B2) nga BE që kam ka një barkod, unë tashmë e kam skanuar dhe është e njëjta që shfaqet në anën e djathtë të barkodit, në skajin tjetër të vizës, por në moment në e shkruaj në formularin e udhëtimit që më pyet, nuk më njeh. Thotë që duhet të jetë një shkronjë e ndjekur nga 7 shifra (#s) ose 8 shifra (#s) dhe se është e vendosur në pjesën e poshtme të djathtë të dokumentit dhe këtu ndodhet numri që tregova më parë dhe që unë bëra not find is. njihet si numri im i vizës.