Ekipi editorial

Actualidad Viajes Është një uebsajt i blogut Actualidad. Faqja jonë e internetit i dedikohet bota e udhëtimeve dhe në të ne propozojmë destinacione origjinale ndërsa synojmë të sigurojmë të gjithë informacionin dhe këshillat në lidhje me udhëtimet, kulturat e ndryshme të botës dhe ofertat më të mira dhe udhëzuesit turistikë. Për disa vite kemi prodhuar një podcast udhëtimi e cila ishte mjaft e suksesshme, duke arritur vendin e parë në European Podcast Awards në kategorinë e Biznesit në Spanjë dhe të katërtin në Evropë në vitin 2011 si dhe të qenit finalist në vite 2010 y 2013.

Ekipi redaktues i Actualidad Viajes Isshtë i përbërë nga udhëtarë të pasionuar dhe globotrotters të të gjitha llojeve të lumtur për të ndarë përvojën dhe njohuritë e tyre me ju. Nëse edhe ju doni të bëheni pjesë e saj, mos hezitoni të na shkruani përmes kësaj forme.

Redaktorët

 • Mariela Lane

  Që kur isha fëmijë më pëlqente të mësoja për vendet e tjera, kulturat dhe njerëzit e tyre. Unë besoj se bota është një vend i madh dhe se vetëm duke udhëtuar mund të kuptohet se sa e larmishme është raca njerëzore. Për këtë arsye më ka pëlqyer gjithmonë leximi dhe filmat dokumentarë dhe në universitet jam diplomuar për Komunikim Social. Përpiqem të udhëtoj shpesh, afër apo larg, dhe kur e bëj këtë, mbaj shënime që më vonë të përcjell, me fjalë dhe imazhe, se çfarë është ai destinacion për mua dhe çfarë mund të jetë për këdo që lexon fjalët e mia. Dhe mendoj se shkrimi dhe udhëtimi janë të ngjashme, mendoj se të dyja të çojnë mendjen dhe zemrën shumë larg. Jam shumë i vetëdijshëm për frazën që thotë se injoranca shërohet me lexim dhe racizmi kurohet me udhëtime. Shpresoj që artikujt tanë t'ju lejojnë të udhëtoni në mënyrë mëkëmbëse në vendet e ëndrrave tuaja, të paktën deri në ditën kur mund ta bëni vetë udhëtimin. Unë bëj përpjekje për secilën prej tyre, bëj kërkime dhe e di që informacioni që jap është i saktë dhe do t'ju ndihmojë.

 • Louis Martinez

  Që kur mbarova studimet për Filologji Spanjolle, e kisha të qartë se doja ta drejtoja punën time profesionale drejt letërsisë së udhëtimit. Me të gjitha mundësitë e mia jam përpjekur të udhëtoj sa më shumë për të parë vende të mrekullueshme dhe më pas të tregoj përvojat e mia. Por jo vetëm që doja të vizitoja vende plot hijeshi, por edhe të mësoja për zakonet e qyteteve të tjera dhe, natyrisht, të shijoja aventurën. Për më tepër, ndarja e atyre përvojave të udhëtimeve të mia nëpër botë dhe përpjekja për të përhapur pasionin tim për udhëtimet është diçka që më pëlqen. Ndaj, shkrimi rreth këtyre temave, afrimi i saj me publikun e gjerë, ka qenë një nga detyrat kryesore që i kam besuar vetes.

Ish-redaktorët

 • Susana Garcia

  Unë kam një diplomë në Reklamim, ku mësova teknikat dhe mjetet për të komunikuar në mënyrë efektive dhe kreative. Që e vogël jam magjepsur nga bota e letrave dhe e imazheve dhe më ka pëlqyer gjithmonë të lexoj e të shkruaj për tema të ndryshme. Një prej tyre është udhëtimi, një nga pasionet e mia të mëdha. Më pëlqen të zbuloj histori dhe vende të reja, të mësoj për kulturat dhe mënyrat e tjera të jetesës dhe të jetoj përvoja unike dhe të paharrueshme. Prandaj, sa herë që mundem, arratisem në një destinacion që më tërheq vëmendjen, qoftë brenda apo jashtë Spanjës. Dhe kur nuk mund të udhëtoj fizikisht, e bëj këtë përmes informacionit që kërkoj dhe ndaj për ato vende që shpresoj t'i shoh një ditë.

 • maria

  Ata thonë se ka po aq lloje udhëtarësh sa ka njerëz në botë. Gjatë gjithë udhëtimeve të mia kuptova shumëllojshmërinë e interesave që mund të hasim, pra brenda Actualidad Viajes Unë do t'ju jap informacionin që ju nevojitet për të shijuar plotësisht pushimet tuaja në çdo cep të botës. Nëse jeni në kërkim të aventurës, kulturës, natyrës, gastronomisë apo relaksimit, unë do t'ju tregoj destinacionet, këshillat, ofertat dhe kuriozitetet më të mira në mënyrë që të jetoni përvoja të paharrueshme. Më pëlqen të ndaj përvojat, përshtypjet dhe fotografitë e mia me udhëtarë të tjerë si ju. Shpresoj t'ju pëlqejë puna ime dhe që ju frymëzon të vazhdoni të eksploroni këtë planet të mrekullueshëm.

 • Carmen Guillen

  Unë besoj se udhëtimi është një nga përvojat më të pasura që një person mund të ketë. Njohja me kultura të tjera, peizazhe, shije dhe tinguj është një mënyrë për të pasuruar veten personalisht dhe për të hapur mendjen tuaj ndaj perspektivave të reja. Është turp, ju duhen para për ta bërë këtë, apo jo? Për këtë arsye, unë dua dhe do të flas për të gjitha llojet e udhëtimeve në këtë blog, nga më luksozët dhe ekzotikët deri tek më të thjeshtat dhe më të afërt. Por nëse do t'i jap rëndësi diçkaje, janë ato destinacione ku mund të shkosh pa shpenzuar një pasuri në udhëtim. Sepse besoj se mund të udhëtosh lirë dhe mirë, duke përfituar nga ofertat, burimet lokale dhe zgjuarsia. Pra, nëse ju pëlqen të udhëtoni, por nuk dëshironi të shpenzoni më shumë sesa duhet, ky është blogu juaj. Këtu do të gjeni këshilla, rekomandime, përvoja dhe kuriozitete për botën e udhëtimeve me kosto të ulët.

 • maria jose roldan

  Unë jam mësuese e arsimit special dhe psikopedagoge, dy profesione që më kanë mësuar shumë për diversitetin njerëzor dhe potencialin e çdo njeriu. Më pëlqen të ndihmoj të tjerët të kapërcejnë vështirësitë e tyre dhe të zhvillojnë aftësitë e tyre. Por përveç profesionit tim të mësuesisë, kam edhe një pasion tjetër të madh: shkrimin dhe komunikimin. Që i vogël jam magjepsur nga fuqia e fjalëve për të shprehur ide, ndjenja dhe përvoja. Prandaj, sa herë që kam mundësi, i përkushtohem shkrimit për tema të ndryshme, veçanërisht për udhëtimet. E konsideroj veten një udhëtar të palodhur, gjithmonë i gatshëm për të zbuluar vende, kultura dhe shije të reja. Më pëlqen të ndaj aventurat dhe këshillat e mia me udhëtarët e tjerë, si dhe t'i frymëzoj ata të jetojnë ëndrrat e tyre. Kam arritur të bëhem një shkrimtar udhëtimesh që bashkëpunon me media të ndryshme dhe platforma dixhitale. Ndihem shumë me fat që mund t'i përkushtohem asaj që më pëlqen dhe mund t'ua transmetoj entuziazmin dhe njohuritë e mia të tjerëve.

 • Carlos Lopez

  Unë kam qenë i apasionuar pas udhëtimeve për aq kohë sa mbaj mend. Ëndrra ime ishte të njihja botën dhe kulturat e saj dhe pak nga pak e bëra realitet. Kam vizituar më shumë se 50 vende, por të preferuarat e mia janë India, Peruja dhe Asturias, për peizazhet, njerëzit dhe historinë e tyre. Gjithmonë mbaj me vete një videokamerë dhe një aparat fotografik, për të kapur momentet më të veçanta dhe këndet më të bukura. Më pëlqen të ndaj përvojat e mia me udhëtarët e tjerë dhe me ndjekësit e mi në rrjetet sociale. Gjithashtu më pëlqen shumë gastronomia e çdo vendi dhe më pëlqen të mësoj se si të gatuaj pjatat e tyre tipike. Kur kthehem në shtëpi, më pëlqen të befasoj familjen dhe miqtë e mi me recetat dhe përbërësit që sjell nga udhëtimet e mia. Kështu, ndjej se ju sjell pak më afër atyre vendeve të mrekullueshme që kam pasur fatin t'i njoh.