Çfarë të shohësh dhe të bësh në Guangzhou

Guangzhou (kantoni) Isshtë qyteti i tretë më i madh në Kinë dhe vitet e fundit po afrohet Pekin y Shanghai në numrin e vizitorëve. Vetëm dy orë larg  Hong Kong dhe Makau, është një destinacion i kërkuar dhe vlerësuar gjithnjë e më shumë nga turistët që udhëtojnë në Azi. Këtu keni një udhëzues të shpejtë për në qytet:

Nje hotel:

Oferta është e madhe dhe e larmishme, dhe gjithashtu nuk ndalet së rrituri. Një nga më të zgjedhurit dhe më të jashtëzakonshmit është padyshim Ritz-Carlton (3 Rruga Xing Una, Pearl River New City, Tianhe District, Guangzhou 510623) përtej lumit, duke i ofruar mysafirit shërbimin e pritshëm luksoz dhe të patëmetë. Ky hotel është i vendosur në afërsi të Panairi i Kantonit dhe Kulla e Kantonit, e cila është ngjitur me Shtëpinë e Shtëpia e Operas në Guangzhou dhe Muzeu Kombëtar Guangdong. Le të mos harrojmë pamjet panoramike të Lumi Pearl nga dhomat e tyre.

Nje restorant:

Panxi (151 Long Jin Xi Road, Liwan District), e vendosur në rrethin qendror të Kopshti i Ushqimit Guangzhou, së bashku me Liwan Lake, ka fituar reputacionin e saj përmes çmimeve dhe medaljeve të shumta në gara të ndryshme kombëtare dhe ndërkombëtare të gatimit. Shumëllojshmëria e menuve është e madhe, por gjëja më e mirë është që ju të shijoni më së miri Kuzhinë kantoneze me një prekje të rafinuar.

Një vend pazar:

Për turistët, Guangzhou është një vend hedhjeje parajsa e pazarit, dhe brenda kësaj Edeni shkëlqen me dritën e vet  Qendra Tregtare Grandview (Rruga 228 Tianhe, Tianhe, Guangzhou, Guangdong). Hapur në 2004 pranë TeeMall, ai ka butikë të shumtë dhe dyqane ekskluzive, një pishinë të patinazhit në akull, një kinema 3D dhe si shumë restorante luksoze. Ka edhe një hotel 48-katësh në qendër për vizitorët që kërkojnë të jenë afër një destinacioni blerjesh.

Ndryshe, por po aq e rekomanduar është një shëtitje nëpër Shangxiajiu-Dishipu, një rrugë e gjatë për këmbësorë me më shumë se 250 dyqane veshjesh, antikash dhe suveniresh.

Çfarë duhet të bëni:

Të gjithë ata që vizitojnë Guangzhou vijnë në çadrën e Cirku Ndërkombëtar Chang Long (Rruga Yingbin, Rrethi Fanyu, Guangzhou 511430). Kjo është mënyra perfekte për ta mbyllur ditën me disa argëtime për të gjithë familjen, me akrobatë dhe artistë trapezë të maskarenjve dhe shfaqjeve spektakolare. Dhe nëse cirku nuk është gjëja juaj, ju gjithmonë do të keni klasiken dhe të bukurën Lundrim natën në lumin Pearl.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*