Bazilika mbresëlënëse e Shën Jozefit, në Montreal

Bazilika e Shën Jozefit në Montreal

Një nga qytetet më të bukura në bregun lindor të Amerikës së Veriut është Kanadezi Montreal, provinca e Quebec. Shtë një qytet i bukur kështu që ajo që mund të bësh është, nëse shkon në Nju Jork, fillo të njohësh Boston, Uashington dhe Montreal në të njëjtin udhëtim. Vërtetë ia vlen të kalosh kufirin. Këtu atëherë mund të vizitoni Bazilika e Shën Jozefit, një ndërtesë e madhe me një kupolë të mbuluar prej bakri që është mbresëlënëse. Shën Jozefi ose Shën Jospeh është shenjt mbrojtësi i Kanadasë dhe ndërtesa është imponuese sepse është ndërtuar në majë të malit Royale.

Historia e tempullit lidhet me historinë e një prifti të quajtur André i cili ishte shumë i përkushtuar ndaj Shën Jozefit. Ai nuk ishte me shëndet të mirë, kështu që ai punoi si një recepsionist dhe derëtar në Kolegjin e Notre Dame në Montreal, por ai gjithashtu kishte zakon të vizitonte të sëmurët. Duket se në një moment këta pacientë u shëruan pas vizitës së tij kështu që ai filloi të kishte një reputacion si një kurë mrekulli. Ai e adhuroi Shën Jozefin aq shumë sa bëri një koleksion të vogël donacionesh dhe ndërtoi një kishëz të vogël prej druri afër vendit ku qëndron sot bazilika. U bë oratoria e Shën Jozefit. At André vdiq në 1927 në një ditë shumë të ftohtë dimri dhe në 1955 u përmbush ëndrra e tij për të ndërtuar një kishë të madhe. Më vonë ai u shenjtërua nga Papa Gjon Pali II dhe u shenjtërua nga Benedikti XVI.

Bazilika e brendshme e San José

La Bazilika e San Jose Ajo ngrihet 263 metra mbi qytetin e Montrealit dhe kupola e saj gjigante është e dyta për nga madhësia pas asaj të Bazilikës së Shën Pjetrit në Romë. Isshtë në stilin e Rilindjes Italiane dhe duket si Katedralja e Firences. Ka dritare me njolla me skena nga historia fetare e Kanadasë, një organ i madh me 5811 tuba, një karilon me 56 këmbana dhe pranë tij është një muze kushtuar Shën Andres që ruan zemrën e tij të balsamosur.

Burimi: përmes Saint Joseph du Mont Royal

Foto 1: përmes tërheqjeve turistike argëtuese

Foto 2: përmes Kishave të Tempujve


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Julio Cesar Restrepo Perez dijo

    E mrekullueshme, historia e kësaj BAZILICA është e mrekullueshme. Më dukej sikur takoja babanë ANDRE përsëri.
    faleminderit per kete dhurate.