Detet e Brendshme të Botës

Detet më të mira në botë

Planeti Tokë jo vetëm që ka peizazhe natyrore të pabesueshme, të tilla si xhungla Borneo ose plazhet e Amerikës tropikale, por gjithashtu ka edhe disa detet e brendshme ku jetojnë një larmi e madhe kafshësh dhe ku përveç kësaj, ju mund të kënaqeni duke parë qytetet që janë në brigjet e saj.

A do të dëshironit që ne të bënim një turne në disa dete të botës? Tani për tani, nuk do të duhet të përgatisni bagazhet tuaja, megjithëse me siguri do të doni t'i shihni në vend më vonë, nga një anije.

deti Mesdhe

Plazhi i detit Mesdhe

Le të fillojmë turneun tonë duke shkuar për të parë Deti Mesdhe. Ky det "i vogël" ushqehet nga ujërat e Atlantikut, të cilat kalojnë përmes ngushticës së Gjibraltarit. Isshtë rreth 2,5 milion km2 dhe 3.860 km e gjatë. Më vonë, është nga Karaibet, deti i dytë më i madh në brendësi në botë. Ujërat e saj lahen në Evropën Jugore, Azinë Perëndimore dhe Afrikën Veriore.

Deti Egje

Mal në detin Egje

Ne vazhdojmë udhëtimin tonë duke shkuar drejt Deti Egje, e cila është midis Greqisë dhe Turqisë. Ajo ka një sipërfaqe prej rreth 180.000 km2, dhe një gjatësi prej 600 km nga veriu në jug, dhe 400 km nga lindja në perëndim. Në të do të gjeni Ishujt turq të Bozcaada dhe Gökçceada dhe ato Greke të Kretës ose Kárpatos. Emri vjen nga mbreti Athinas Egje, i cili, duke besuar se djali i tij Tezeu kishte vdekur duke u ngrënë nga Minotauri, u hodh në det. Një histori e trishtuar për një det po aq të bukur sa Egjeu.

Deti Marmara

deti marmara

Pa shkuar shumë larg, tani kemi ardhur Deti Marmara, e cila ndodhet midis Detit Egje dhe Detit të Zi, konkretisht aty ku shtrihen ngushticat e Dardaneleve dhe Bosforit. Në rast se nuk e dinit, ne ju themi se ky det nuk është më pak se 11.350 km2 i gjatë. Duke lundruar përmes detit mund të njohim disa ishuj të tillë si Ishujt Princ dhe Ishujt e Marmaras.

Deti i Zi

shkëmb i detit të zi

Nuk mund të humbasë Deti i Zi. E vendosur midis Evropës Juglindore dhe Azisë së Vogël, është e lidhur në lindje me Detin Egje. Ka një sipërfaqe prej 436.000 km2 dhe një vëllim prej 547.000 km. Në këtë det shtrihen vendet e Bullgarisë, Gjeorgjisë, Rumanisë, Rusisë, Turqisë dhe Ukrainës. Kultura të ndryshme, tradita të ndryshme, shumë vende të pabesueshme për të parë dhe shijuar.

Deti Aral

deti i vdekur aral

El Deti Aral Ishte një nga liqenet më të mëdhenj në botë, duke mbuluar një sipërfaqe prej 68.000 km2. Për momentin është praktikisht e thatë. Kjo është një katastrofë që është përshkruar si një nga më të këqijat në historinë e kohëve të fundit. Për ta parë atë, duhet të drejtoheni drejt Azisë Qendrore, posaçërisht drejt vendeve të Kazakistanit dhe Uzbekistanit.

Deti i Japonisë

deti Japoni

Timeshtë koha për të lëvizur drejt Deti i JaponisëNë ditët e sotme, ai konsiderohet si një det shumë i diskutueshëm për shkak të mizorisë së gjuetisë tradicionale të delfinëve në zonat bregdetare të këtij deti siç është Taiji. Kjo traditë e lashtë, e cila sot është hedhur poshtë nga mbrojtës të kafshëve, festohet çdo vit në 1 Shtator, gjatë së cilës kohë deti njolloset me të kuqe nga gjaku i delfinëve të vrarë.

Deti i Graut

deti i graus

Tani ne shkojmë në skajin tjetër të botës, për të njohur Deti i Graut, në Peru. Grau është emri me të cilin njihet pjesa e Paqësorit që shkon në zonën bregdetare të vendit. Ky det shtrihet nga Boca de Capones deri në Concordia, kështu që lahet asgjë më pak se 3.079 kilometra plazhe.

Deti i Karaibeve

deti i Karaibeve

El Deti i Karaibeve është një nga detet tropikale që mund ta gjejmë në botë. Ndodhet në lindje të Amerikës Qendrore dhe në veri të Amerikës së Jugut. Me një sipërfaqe prej 2.763.800 km2, ujërat e tij lajnë një mori vendesh, të tilla si Kuba, Kosta Rika, Barbados ose Porto Riko. Nëse dëshironi të shijoni plazhe kristaline dhe një klimë të butë, këtu me siguri do të kaloni shumë mirë.

Deti Grenlandë

ajsberg, Groenlanda e detit

Timeshtë koha të shkojmë pak (ose shumë) ftohtë. Ne drejtohemi drejt Deti Grenlandë, e cila ndodhet në pjesën më veriore të Oqeanit Atlantik Verior. Ndodhet midis bregdetit lindor të Grenlandës, Ishujve Svalbard, ishullit Jan Mayen dhe Islandës. Përmban afërsisht 1.205.000 km2. Përkundër temperaturave të ulëta që mund të regjistrohen këtu (nën -10ºC), do të gjeni disa kafshë që jetojnë në ujërat e saj, si delfinët, vulat, balenat dhe zogjtë e detits.

Deti Beaufort

nata e befasisë së detit

Një tjetër det i freskët, Deti Beaufort. Ndodhet midis Alaskës dhe Territoreve Veriperëndimore dhe Yukon, kjo e fundit i përket Kanadasë. Ka një sipërfaqe prej 450.000 km2, dhe ia ka borxh emrin e tij hidrografit Irlandez Sir Francis Beaufort (1774-1857). Kjo është ajo ku Ishulli i Bankave, emëruar për nder të Sir Joseph Banks (1768-1771), natyralist, botanist dhe eksplorues i cili udhëhoqi Shoqërinë Mbretërore prestigjioze në 1819 dhe i cili ishte shoqëruesi i James Cook në udhëtimin e tij të parë.

Dhe këtu mbaron udhëtimi ynë i veçantë. Cilin det ju ka pëlqyer më shumë? Dhe çfarë më pak?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   nicole dijo

    Epo ata më dhanë vetëm si 4 ose 5 shembuj dhe gjithashtu nuk është për të dhënë lajme dhe kaq shumë njoftime mirë Unë nuk më pëlqente aspak kjo faqe, kështu që dalith colordo Unë kërkoj për dete jo reklama në gazeta… .. Nicole