Harlem: vendet më të mira për të bërë pazar

Pazar në Harlem

116th Street, midis Lexington Avenue dhe Third Avenue

Nëse dje kemi dhënë këshilla se nga të shkojmë  pazar në Soho, Sot do të flas Harlem.

Gjëja e parë që mund të tërheqë vëmendjen e kësaj lagje të njohur New York është, siç mund ta shihni në foto, që shumica e dyqaneve kanë pjesë të mallrave të tyre të ekspozuara në rrugë sikur të ishte një treg pleshtash. Ishte diçka që më tërhoqi vëmendjen dhe shndërroi një mëngjes të qetë në Harlem në një mëngjes pazar.

Ju mund të filloni në Rrugën plot lëvizje 116, midis Lexington Avenue dhe Third Avenue, në atë që njihet si El Barrio ose Spanjë Harlem, një zonë në lindje të Harlem ku mbizotërojnë pasardhësit Porto Rikanë. Kjo rrugë është e veshur me dyqane rrobash zakonisht me çmime të volitshme.

Sidoqoftë, në Harlem gjejmë edhe lloje të tjera dyqanesh ku mund të gjejmë gjëra interesante.

Për dashamirët e muzikë ata do të duan të hyjnë Dyqani i Muzikës Casa Latina. Ky dyqan, i hapur për 45 vjet, ofron një përzgjedhje të gjerë të CD-ve të muzikës Latine, vinilit të cilësisë së mirë dhe instrumenteve. E vendosur në 151 East 116th Street, është një gjë që duhet parë jo vetëm për muzikën, por edhe për stafin e saj.

Për ata që preferojnë letërsi, ata do të kënaqen në Libraria Shtëpia Blu. Kjo qendër letrare pret klube të librave, nënshkrime autorësh, ekspozita, shfaqje filmash dhe seminare shkrimi. Edhe pse është një qendër latine, ju mund të gjeni libra në anglisht dhe spanjisht. Ky dyqan është në Rrugën 143rd Lindje 103.

Dhe së fundmi një dyqan kurioz: Vetëm Botanika. E vendosur në 134 në Lindje të 104 midis Lexington dhe Park Avenue, ky dyqan botanik hispanik shet produkte shpirtërore të shoqëruara me santeri të tilla si qirinj, statuja fetare, bimë dhe vajra. Pronari, Jorge Vargas, udhëzon klientët që nuk janë të njohur me këto produkte.

Diversiteti i dyqaneve dhe produkteve për të kaluar një ditë të tërë në lagjen e shijshme Harlem.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*