Informacion mbi plazhet e Flamurit Blu (II)

plazhet_flamujt_ blu 2014

Rreth një javë më parë ju shpjeguam falë ADEAC pothuajse gjithçka referohet në drejtim të informacionit në lidhje me plazhet me Flamuri blu cfare mund te lexoni këtu.

Sot ne ju lëmë me gjithçka që lidhet me shërbimet dhe sigurinë në plazhe dhe do t'ju japim emrin disa plazhe të Flamurit Blu që mund të vizitojmë.

Siguria dhe shërbimet në plazhet e Flamurit Blu

 • PQëndrimi i rojeve të shpëtimit të çertifikuar në plazh gjatë sezonit të larjes përgjegjës për shpëtimin dhe punën e rojeve të shpëtimit dhe / ose pajisjet e përshtatshme të shpëtimit dhe të shënuara qartë në plazh, përfshirë udhëzimet se si ta përdorin atë, si dhe hyrjen e menjëhershme në një telefon publik.
 • Çantë e ndihmës së shpejtë në plazh, lehtësisht i identifikueshëm dhe i arritshëm.
 • Kontrolli i sinjalizimit të zonave specifike për aktivitete të papajtueshme me notin (surfing, surfing me kite, anije, patina uji, etj.). Nëse ka hapësira të mbrojtura në zonën përreth plazhit, duhet të merren masat e nevojshme për të parandaluar dëmtimin e tyre si rezultat i praktikimit të aktiviteteve të tilla ose inkursionit të automjeteve në hapësirat në fjalë, nga deti ose nga plazhi.
 • Planet e emergjenca lokale dhe / ose rajone me të cilat merren me aksidente ose katastrofa ekologjike
 • hyrje e lehtë dhe e sigurt.
 • Duhet të ketë të paktën një pikë të ujit të pijshëm në plazh.
 • Një nga plazhet e Flamurit Blu në komunë, të paktën, duhet të ketë hyrje në rampa në plazh dhe tualete për personat me aftësi të kufizuara, përveç në ato raste kur topografia nuk e lejon atë qartë.
 • Duhet të ekspozojë një harta e plazhit duke treguar vendndodhjen e objekteve dhe shërbimeve të ndryshme.

Plazhet me Flamurin e Kaltër në 2014

Plazhi La Concha

Plazhi La Concha

Këtu janë disa nga plazhet e dhëna me Flamurin e Kaltër gjatë vitit të kaluar. Nga bashkësia autonome:

 • Katalonjës: Platja Gran (Portbou), Sant Feliu dhe Sant Po (Sant Feliu de Guíxols), La Fosca (Palamós), Lloret, Fenals, Sa Boadella dhe Santa Cristina (Lloret de Mar), Llevant, Nova Mar Bella, Mar Bella, Bogatell, Nova Icària dhe Barceloneta (Barcelona). La Móra, Arrabassada, Savinosa dhe Tamarit në Tarragona.
 • Comunidad Valenciana: La Conxa, Bellver, Les Amplaries dhe Morro de Gos (Oropesa del Mar). Voramar, L'Almadrava, Torre de Sant Vicent, Heliópolis dhe Els Terrers në Benikasim. La Caracola dhe Morrongo në Benicarló. El Pinedo, El Saler, La Garrofer, a La Devesa, L 'Arbre del Gos dhe Recatí në Valencia. L'Almardá, Port de Sagunt dhe Corint në Sagunto. Les Bovetes, Les Marines dhe Molins në Denia. Llevant, Mal Pas dhe Ponent në Benidorm. El Cura, Los Náufragos, Cala Piteras, Los Locos dhe La Mata (Jug) në Torrevieja. Sant Joan, La Albufereta, Postiguet dhe Saladar në Alicante.
 • Murcia: La Concha, Carrión, El Espejo, Las Palmeras dhe Los Narejos në Los Alcazares. Rihuete, Puerto Bahía / La Reya, Nares, Grande-Castellar dhe Alamillo në Mazarron.
 • Andaluzi: Almería dhe San Miguel de Cabo de Gata në Almería. Marina de la Torre, Venta del Bancal - Las Ventanicas dhe Piedra Villazar në Mojacar. Agua Amarga dhe San José në Níjar. Carchuna, Calahonda, Playa Granada dhe Torrenueva në Motril. El Dedo dhe Malagueta- Caleta në Malaga. Artola (Cabo Pino), Venus- Bajadilla, Guadalmina- San Pedro, El Cable- Pinillo, Puerto Banús, Río Verde dhe Faro në Marbella. Fuentebravía, La Muralla, La Puntilla, Santa Catalina (seksioni Vistahermosa- La Redes) dhe Valdelagrana në Puerto de Santa María. La Cortadura (Poniente), La Victoria, La Caleta dhe Santa María del Mar në Cádiz. Zahara de los Atunes në Barbate. Punta Umbría dhe El Portil në Punta Umbría. Islantilla në Isla Cristina-Lepe dhe Punta del Moral në Ayamonte.
 • Baleares: Can Pere, Antoni, Ciutat Jardí, Cala Estancia, Playa de Palma (El Arenal) në Palma de Mallorca. Punta Prima dhe Binibeca në Sant Lluis. Cala Llenya, Santa Eulalia, Cala Llonga dhe Playa des Riu në Santa Eulàlia des Riu.
 • Ishujt Kanarie: Las Canteras dhe El Confital në Las Palmas. Matagorda, Los Pocillos, Pila de la Barrilla dhe Playa Blanca në Lanzarote. Blanca dhe Puerto Lajas në Puerto del Rosario. La Arena dhe Los Guíos në Santiago del Teide.
 • Galicia: Bon, Portomaior, Lagos dhe zona Lapaman në Bueu. Një Lanzada, Raeiros (Paxareiro), Area da Cruz, Area Grande, Area das Pipas dhe Area de Reboredo në O Grove. O Vao, Argazada, Rodas (Ishujt Cíes), Figueiras (Ishujt Cíes), A Punta, Tombo do Gato, Os Muiños de Fortiñón, Canido, Fontaiña në Vigo. Riazor, Orzán-Matadero, San Amaro dhe As Lapas në A Coruña. Barraña, Carragueiros, A Retorta, Saltiño-Barraña, A Ladeira do Chazo dhe Piñeiron në Boiro. Os Castros-Illas dhe Si Catedrais në Ribadeo.
 • Asturias: Palombina, El Sablón dhe Toró në Llanes. San Juan de Nieva dhe Salinas në Castrillon.
 • Cantabria: Berria në Santoña. El Sable dhe La Arena në Arnuero.
 • Basque Country: Ereaga dhe Arrigunaga në Getxo.
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*