Vampire Café në Ginza, Tokio

Në lagjen Ginza në Tokio, ekziston një vend me të vërtetë ekstravagant dhe i tmerrshëm, madje edhe për një qytet të tepruar dhe gjëra të pabesueshme të tilla si kryeqyteti i Japoni. Ne flasim për Kafeneja Vampire, një restorant gotik i zbukuruar me kryqëzime, kafka, rrjetëza, llambadarë që madje ka të njëjtën arkivol me Numëroni Drakulën.

Për ata që nuk janë shumë të ndjeshëm ndaj këtij lloji të gjërave, është një vizitë shumë argëtuese. Në Vampire Cafe mund të shijoni një supë me krahë shkopi ose një koktej gjaku të kuq. Ne mund të zgjedhim midis tryezave normale dhe të rezervuara të fshehura pas perdeve të rënda prej kadifeje, ndriçimit indirekt dhe një atmosfere misterioze.

Sigurisht që stafi vesh një uniformë sipas temës së vendit: kostume butler të shekullit të XNUMX-të për ta dhe veshje çupash viktoriane për ta. të gjitha në mënyrë që të ndiejmë mysafirët e nderit në një darkë të zymtë dhe shqetësuese në kështjellën e Kont Drakulës.

Kuzhina është një përzierje e varieteteve evropiane dhe japoneze. Me muzikë sfondi barok mund të hamë pak të shijshëm role të tonit që formojnë një kryqëzim të shpërndarë në gjak (që nuk është asgjë tjetër përveç domates), a salmon i marinuar shërbehet në një enë në formë arkivoli ose disa lugë akullore të mbushura me një kafkë çokollate. Prezantimi është madhështor dhe shumë origjinal, dhe cilësia e pjatave më se e pranueshme.

Pavarësisht temës, ky restorant nuk është një vend shumë turistik. Uebfaqja dhe menuja nuk janë të përkthyera dhe është e vështirë për t’u gjetur, pasi ndodhet në katin e shtatë të një ndërtese gri pa përshkrim dhe pa përshkrim. Sidoqoftë, ia vlen të vizitoheni dhe t'i thithni dhëmbët në disa nga kënaqësitë e saj të liga.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*