Kisha e Santa Anna de Beaupré, tërheqje në Quebec

Shën Ana e Beaupre

Kanadë Nuk është një nga vendet më turistike në botë, por është me të vërtetë një vend shumë tërheqës dhe nëse shkoni në një udhëtim në New York, këshilla ime është që të shkoni edhe në qytetet Kanadeze që janë më afër kufirit. Ia vlen. Midis Atraksione turistike në Kanada Kryesisht ka peizazhe, por sot do të flasim për një kishë.

Kisha në fjalë quhet Shenjtërorja e Santa Ana de Beaupré dhe ndodhet në fshatin me të njëjtin emër afër Quebec. Shtë një kishë katolike dhe tërheq shumë pelegrinë në vit. Kisha e parë u ndërtua në këtë sit gjatë gjysmës së dytë të shekullit të XNUMX-të rreth një statuje të mrekullueshme të Santa Ana, nënës së Virgjëreshës Mari. Si për kolonët ashtu edhe për të konvertuarit vendas, kjo shenjtërore u bë një mek pelegrinazhi rreth së cilës filluan të ndodhin shërime të mrekullueshme. Pak kohë më vonë u ndërtua një kishë tjetër dhe para fundit të shekullit një version i tretë.

Në 1876 Santa Ana u bë Mbrojtëse e Quebec dhe po atë vit një bazilikë më e madhe hapi dyert për të treguar reliket e Shën Anës dërguar nga i njëjti Papë nga Vatikani. Fatkeqësisht ajo kishë u dogj në vitin 1922 dhe u zëvendësua nga Kisha e Santa Ana de Beaupré që ne e shohim sot dhe që daton nga viti 1926. isshtë një kishë e bukur me dritare të bukura qelqi me njolla, mozaikë me skena fetare dhe një statujë imponuese të gdhendur në një copë të fortë lisi të stolisur me diamante, perla dhe rubinë.

Një muze kushtuar Santa Ana gjithashtu punon këtu dhe pelegrinazhi masiv zhvillohet çdo 26 korrik, Dita e Santa Ana.

Më shumë informacion - Karnavali i Kebekut

Burimi - Shën Anne de Beaupré

Foto - Një Fotografi Gunther


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*