ZGJIDHJET N TO DIELL - Amerika e Jugut - (XV)

PORTO E SIGURT (Brazil) (III)

Porto Seguro ofron një brez të gjerë detar të plazheve të mbrojtur nga shkëmbinj nënujorë koralesh, dhe të rrethuar nga bimësi të harlisur të Atlantikut. Na ofron një larmi plazhesh për të gjitha shijet, nga plazhet gjysmë të shkretëtira në drejtim të Santa Cruz de Cabrália në veri dhe gjithashtu në jug, përveç plazheve më të gjalla me bare plazhi që ofrojnë pije dhe ushqim, si dhe argëtim.

Shumica e plazheve kanë ujë të qetë dhe një temperaturë të ngrohtë, duke gjetur ca më argëtuese dhe të gjalla siç është ajo e Taperapuã dhe Itacimirim, dhe të tjera më të relaksuara si Ponta Grande dhe Praia do Mutá për ata që kërkojnë më shumë qetësi.

Atyre që pëlqejnë plazhet me peisazhe spektakolare u rekomandohet të vizitojnë plazhet e Barra Velha, Praia do Rio da Barra dhe Praia do Espelho. Për ata që praktikojnë naturizëm dhe preferojnë plazhe më të izoluara, ata mund të dinë Praia do Nudismo, Pedra Grande, Itapororoca, Pitinga dhe Praia Taipe në rrugën për në Log.

Bregu i jugut na ofron një nga vendet më të mira natyrore në Porto Seguro, Arraial D´Ajuda, një nga plazhet më të bukura, kufizohet nga shkëmbinj nënujorë dhe shkëmbinj, vetëm 4 km. Nga qendra e qytetit. Ata që duan ekskursione mund të vizitojnë Recife de Fora dhe Cora Alta, në bordin e eskunave të famshme, disa anije me vela të bukura. Një tjetër vend i rekomandueshëm me një liman të mrekullueshëm të plazheve gjysmë të virgjër është Shën andré.

Burimi: Embratur

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*