Montauk, një vend për t'u çlodhur në Long Island

Montauk, një destinacion për relaksim në pjesën e pasme të Nju Jorkut

Shumë e quajnë atë "Fundi", ose Fundi, sepse ndodhet në fundin E të Long Island, por në të vërtetë nuk janë të paktë ata që bëjnë ndërmarrje të kalojnë 100 kilometrat që ndajnë Manhatanin nga Montauk në mënyrë që të shijoni qetësinë dhe natyrën e këtyre vendeve.

Zona karakterizohet nga plazhet e saj të gjera me rërë të bardhë, duke formuar mjedisin ideal për disa, të konsideruar nga shumë, të peisazheve natyrore më piktoreske në rajon; dhe e tillë është hijeshia e Montauk-ut që hotele dhe llixha të shumta janë ndërtuar në zonë për pushime relaksuese ose tërheqje shëndetësore. 

Dhe nëse janë pikërisht peisazhet ato që ju tërheqin, asgjë më mirë sesa Drita Montauk Point për të vepruar si një pikë e këndshme ideale, pasi që nga ky far i ndërtuar në 1792 me urdhër të George Washington dhe i cili është akoma aktiv, ka disa nga pamjet më të mira të Montauk.

Një vend tjetër për të shijuar natyrën është Pika Montauk, një nga 5 parqet më të mirë shtetërorë dhe një nga vendet më të mira për të peshkuar, megjithëse mos u habisni nëse një tufë zogjsh deti fillojnë të rri pezull rreth jush sapo të kapni pre e parë.

Por peshkimi nuk është i vetmi sport që mund të praktikohet në Montauk, por gjithashtu tifozët e golfit do të jenë në gjendje të shijojnë aktivitetin e tyre të preferuar në Montauk Downs, dhe në vend të kësaj, nëse jeni duke kërkuar diçka më shumë, mund të përjetoni jetën e një kauboj amerikan në Vrimë e thellë, një fermë bagëtish 350 vjeçare.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*