Muri i Madh i Kinës: Çfarë është dhe ku ndodhet?

La Kinë e murit të madh është emri i dhënë në mur dhe grup fortifikimesh ndërtuar për të mbrojtur Perandorinë Kineze nga një pushtim eventual Mongol. Ndërtimi i tij ajo u zhvillua midis shekujve V para Krishtit. të C. dhe shekullin e gjashtëmbëdhjetë të epokës sonë. Shtrirja e një zone kufitare në veri, midis kufirit me Korenë dhe Shkretëtirën Gobi; dhe vlerësohet se ka një zgjatje prej më shumë se 8 mijë kilometra të gjatë. Vlen të përmendet gjithashtu se mesatarisht, ajo ka një lartësia midis 6 deri në 7 metra e lartë, dhe një gjerësi prej pesë metrash. Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të përmendet se Muri i Madh i Kinës është i përbërë nga mure, shkallë, kulla vrojtimi dhe kulla.

muri i madh-porcelani3

A e dini se në kulmin e tij, muri dhe kufiri verior i Perandorisë Kineze ruheshin nga më shumë se një milion luftëtarë? Po, përveç kësaj, besohet se miliona njerëz u varrosën në afërsi të saj. Do të ishte puna e përfshirë në ndërtimin e tij, punëtorët që ndërtuan Murin derisa vdiqën nga lodhja.

muri i madh-porcelani4

Muri përshkon gjashtë provinca dhe rajone autonome dhe një bashki në Kinën Veriore: Hebei, provinca muson që kufizohet me Pekinin dhe Tianjin; Pekin, kryeqyteti kinez; Shanxi, e njohur si krahina malore perëndimore ku lindi civilizimi kinez (ndodhet në skajet e maleve Taihang); Mongoli i brendshëm, siç tregon emri i saj, pothuajse në kufi me vendin fqinj të Mongolisë; Ningxia, vendi ku u vendos dinastia antike Qin në shekullin e XNUMX para Krishtit; Y Gansu, shtëpia e dinastisë antike Song.

muri i madh-porcelani5

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Kika dijo

    Cili aeroport është më afër murit kinez