Plazhet e Ravenës

Nuk përdoren gjerësisht nga turizmi, këto plazhe janë një nga më të bukurat dhe ekskluzive në Itali, ndodhen disa kilometra larg Deti Adriatiknë veri të Italisë, në një qytet plot art dhe kulturë siç është Ravenna. Për 35 kilometra vijë bregdetare të bukur me ujëra të ngrohtë dhe transparent, është një nga destinacionet më të zgjedhura nga italianët për të shijuar fundjavat e gjata.

Midis qindra llixhave që ka, vlen të theksohet «Casalborsetti«, Banja e bashkisë së qytetit të Ravenna ideal për sporte ujore. Ky plazh thjesht turistik ka bujtina, bare në bregdet dhe hotele të mira në vijën e parë të plazhit.

Duke qenë një vend kaq i veçantë nuk është e lehtë të arrish atje meqenëse ideja është se është pak e mbushur me njerëz, kështu që e vetmja mundësi është të shkoni në Aeroporti i Bolonjës dhe nga atje merrni autostradën për në Ravenna. Në aeroport ka qira makinash, e cila gjithashtu këshillohet të lëvizni nëpër zonë dhe të njihni plazhe të ndryshme.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*