Plazhet më të mira në Hong Kong

Gjiri i Valës së Madhe

Ndoshta imazhi që kanë shumë prej nesh Hong Kong qoftë ajo e dritave të saj neoni dhe rrokaqiejt e mëdhenj. Sidoqoftë, në këtë rajon administrativ të Republikës Popullore të Kinës ka një numër plazhesh me interes të madh ku mund të notoni, të bëni banjo dielli, të zhyteni ose të bëni ndonjë surf.

Midis tyre, Ishulli Lantau duhet padyshim të theksohet. Pasi këtu më turistike dhe popullore është Gjiri i Silverminës, megjithëse shumë preferojnë plazhet e Cheung sha. Të dyja janë plazhet më të mëdha në Hong Kong. Moreshtë më parajsore Tai Long Wam, një plazh që nëse e shihni në një kartolinë nuk do ta vendosnit saktësisht në Hong Kong. Diçka e ngjashme ndodh me të Turtle Beach, një liman i vogël i vendosur në jug të ishullit Lamma dhe që është i mbyllur për turistët për gjashtë muaj në vit, kur breshkat japin vezët e tyre. Ky është plazhi tipik ku mund të shkoni në kërkim të qetësisë.

Ishulli Lamma ka plazhe të tjera, por ndoshta asnjë nuk i pëlqen Varur shin po, më e madhja dhe me të gjitha shërbimet themelore për të kaluar një ditë me familjen. Ashtu si shumica e plazheve në Hong Kong, ekziston një varg vozash portokalli që përcaktojnë zonën e sigurt të larjes, larg pranisë së mundshme të peshkaqenëve. Ishulli Cheung Chau ka të paktën tre plazhe për të shijuar. Kryesor Plazhi Tung wan, limani i shkretë i Pak Tsowan ykwum yamwan, më argëtuesi dhe turisti nga të tre pasi konsiderohet si një nga parajsat e shkëlqyera të surfimit në Hong Kong.

Edhe pse nëse flasim për surfim, plazhi i vetëm që njihet zyrtarisht për praktikimin e këtij sporti është Gjiri i Valës së Madhe. Surferistët e parë mbërritën këtu në 1970, megjithëse bumi ka ndodhur në vitet e fundit. Zhurma turistike është veçanërisht e përqendruar në plazhin e Shek O, një vend i rrethuar nga kodra të larta dhe shkëmbinj dhe i ndarë nga ai i mëparshmi me një kep të shkëmbor.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*