Portet e Italisë: Vende me një milion histori për të treguar dhe treguar

El Mesdhetar Ka një sasi të madhe të vendeve turistike që shqisat tona duhet t'i njohin dhe t'i shijojnë, dhe Itali Oneshtë një prej tyre. Sidoqoftë, përveç monumenteve tradicionale dhe të famshme që bota i njeh për atë vend, ai gjithashtu posedon, si nga një përrallë nga shkrimtari i Rilindjes Dante Alighieri, disa porte historike dhe të bukura të dish.

port-i-savones

Siç është rasti me të Porti i Genova, një nga më të rëndësishmet në botë jo vetëm për hierarkinë e saj ekonomike dhe për të qenë vendi i të famshmit Christopher Columbus, por edhe për klimën e tij të qiellit blu dhe të freskët që ofron thesare botërore të tilla si Torre della Lanterna, një far i vjetër që është simboli i qytetit; Gjithashtu për të mos u humbur është Akuariumi i Genova, i dyti për nga madhësia në Evropë; Dhe nëse doni frymëzim artistik si disa të tjerë, Barrio Boccadasse do t'ju japë nxitjen që dëshironi.

port-i-kapri

Dhe nëse shkoni më në jug, do ta gjeni Treçerekëshe, një port bukuria dhe joshja e të cilit datojnë që nga kohërat romake për klimën e saj beninje dhe plot frymëzim për vizitorët e saj. E vendosur në Napoli, udhëtari mund të kënaqet, përveç kontrastit harmonik të shtëpive të tij të vogla dhe jahteve të bardha të strehuara atje, me imazhin e përjetshëm të Grotto blu, një shpellë e bukur që duhet të vizitohet nga deti dhe i detyrohet emrit të saj intensitetit të ujërave të saj blu, rezultat i dritës së vogël që lejon skena e mrekullueshme.

Dhe nëse eksploroni më shumë për artistiken Sicilia , mund ta takoni Porti i Palermos dhe dhuratat e tij të panumërta botërore, të tilla si parajsia Plazhi Mondello; Palazzo dei Normanni, i cili strehon Cappella Palatina të bukur që siguron ndriçim spektakolar natën; ose edhe katakombet e Kapuçinëve, me mumiet e disa shekujve më parë. Kjo është arsyeja pse Giuseppe Tomasi di Lampedusa nxjerr në pah bukurinë e tokës së tij në pasazhe të ndryshme të veprave të tij.

port-i-palermos

Sigurisht ka porte të panumërta me një milion histori për të treguar dhe treguar, Si ato të Venice dhe bazilikën e saj të San Giorgio Maggiore, në Catania dhe simboli i saj u Liotru; ose Festa del Mare në Liguria, e famshme në të gjithë rajonin për përkëdheljet e saj piktoreske, për shembull; megjithatë, është vendimi personal ai që do të vendosë se cili është urdhri për të ndjekur, i cili, megjithatë, nuk do të ndryshojë kurrë vlerësimin tuaj: përsosmëria është e përjetshme, si vetë Italia.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*