Qytetet më të mira spanjolle për t’u vizituar me makinë në pranverë

qytete spanjolle

Përfitoni nga fakti që i ftohti ngadalë po zhduket dhe temperaturat po ngrohen duke vizituar njërën prej tyre 6 qytetet më të mira në Spanjë për të kaluar një pushim të këndshëm ne kete pranvere.

DHE Çfarë më mirë sesa të udhëtojmë me makinën tonë? Ne përfshijmë shufra çatie automjetit tonë dhe aventurës! A jeni gati të zbuloni qytetet kryesore për këtë sezon? Vazhdoni të lexoni!

Madrid

Po sigurisht. Madrid është një qytet simpatik. Mund të jetë shumë ftohtë në dimër nëse vini nga një qytet më i ngrohtë dhe mund të jetë shumë i nxehtë në verë nëse vini nga një qytet më i ftohtë. Sidoqoftë, ajo rilind dhe lulëzon në pranverë. Dielli, tashmë më i ngrohtë, fton shëtisni qetësisht nëpër rrugët e saj simpatike dhe parqet e harlisura.

Madrid

Në pranverë, ju mund të bëni një shëtitje nëpër Park i mirë pensioni (merrni me qira një varkë në liqen), bëni një udhëtim me biçikletë përmes Parque Juan Carlos I ose Madrid Río. Dhe nëse nuk ju pëlqen të ecni, ju rekomandojmë që të rezervoni një turne në qytet në autobusin e hapur turistik për të përfituar nga moti i mirë ose të ndiqni itinerarin në makinën tuaj: Opsioni më ekonomik dhe i rehatshëm!

Dhe pse jo hipni ne teleferik dhe admironi kryeqytetin spanjoll nga lart, ndërsa laheni në rrezet e para të diellit të verës?

Nëse nuk është shumë nxehtë jashtë, gjithmonë mundeni vizitoni Pallatin Mbretëror dhe Katedralen Almudena.

Vall de Boí, Lleida

Shumëllojshmëria e gjeografisë spanjolle e bën të vështirë të vendosësh se cili është destinacioni më i mirë.

vall de Boi

Sidoqoftë, ne zgjedhim pireenet sepse në pranverë ka akoma dëborë në majat më të larta, jeshilja është e pastër në lugina dhe uji gurgullon kudo, duke lejuar që lumenjtë të rrjedhin me forcë. Asnjë lloj filtri nuk është i nevojshëm sepse fushat digjen me lule të egra, dielli shfaqet dhe qielli është me të vërtetë blu. Ditët zgjaten, dhe gjithçka bashkohet për të krijuar një atmosferë shumë të këndshme.

Ne gjithashtu gëzoi fshatra të vegjël me shtëpi prej guri, pllaka në pllakat e saj dhe vazot e luleve në dritare, si dhe rrugët me shumë kthesa dhe pak trafik.

Alicante, Benidorm

Pranvera është një kohë e shkëlqyer për të vizituar Benidorm. Edhe pse shumë pretendojnë të kundërtën, e vërteta është se është më shumë se vetëm dielli dhe plazhi.

benidorm

Benidorm ka një qytet të vjetër për këmbësorë, me shumë bare që Ata shërbejnë tapas nga e gjithë Spanja dhe me një atmosferë të shkëlqyer në tarraca. Përveç zonës së tapas, Benidorm ka një gamë të larmishme të restoranteve që shërbejnë kuzhinë ndërkombëtare pothuajse nga çdo cep i botës.

Ju gjithashtu mund të shkoni në Mirador de Benidorm, i cili është një nga simbolet e qytetit dhe lidh dy plazhet. Nga ky këndvështrim ju mund të shijoni një pamje mbresëlënëse të perëndimit të diellit dhe lindjes së diellit.

Valencia

Valencia na mirëpret me një klimë me diell, tarraca që presin të mbushen dhe paelat më të mira që Spanja mund të ofrojë, të përgatitura rishtas në tryezat e jashtme. Nuk do të ketë aq shumë njerëz sa në verë, kështu që ne do të kemi plazhin për veten tonë për të ecur përgjatë bregdetit dhe ndoshta të hamë një akullore.

Ne mund të shkojmë në Qyteti i Arteve, shëtis nëpër qytet, shko në Kopsht botanik… Edhe me shume!

Kordoba dhe oborret e saj në maj

Kordoba është destinacioni i domosdoshëm për t'u parë në Spanjë në maj, me kryqëzimet e saj të majit dhe patios, dyert dhe pemët portokalli në lulëzim. Krahasuar me çdo muaj tjetër të vitit, qyteti lahet në dritë dhe ngjyra. Përveç kësaj, gjatë këtij muaji mbahet konkursi popullor Maystick, dhe disa shtëpi private hapin oborret e tyre për publikun, plot lule, detaje dhe vëmendje të përpiktë për të gjithë ata që kalojnë pranë.

Xhamia-Katedralja e famshme në botë do ju le pa fjale, dhe shëtisni nëpër lagjen hebraike, shijoni tapas në taverna dhe zbuloni disa prej gurëve të çmuar të fshehur të qytetit, të tilla si Pallati Viana dhe Kopshtet Alcazar, eshte nje kenaqesi e vertete. Një qytet i qetë me histori shekujsh dhe një përzierje e larmishme kulturore që nuk do të të zhgënjejë.

Sevilla

Sevilla është një destinacion i mrekullueshëm në këtë periudhë të vitit për Panairin e Prillit, i cili është një nga panairet Andaluziane që zgjat deri në pranverë. Shumë turistë zgjedhin kryeqytetin Andaluzian për largimin e tyre në pranverë për lulet që zbukurojnë rrugët e saj, atmosfera festive e njerëzve të saj dhe bukuria e rajonit.

vizitë shfaqje flamenco në Sevilje Isshtë një nga aktivitetet thelbësore, së bashku me ecjen nëpër monumente, udhëtimin me një karrocë me kuaj dhe shijimin e gastronomisë lokale. Pas disa ditësh do të jeni në gjendje të dini gjithçka që mund të dini për qytetin. Një udhëtim në fundjavë në Sevilje në pranverë do t'ju bëjë të dashuroheni me qytetin dhe do t'ju bëjë të dëshironi të ktheheni në çdo kohë të vitit.

Tani e dini cilat qytete spanjolle duhet të vizitoni. Ku do ta filloni udhëtimin tuaj rrugor? Mos harroni se do t'ju duhet të përshtateni me rregullat e vendosura nga gjendja e jashtëzakonshme Covid-19. Mësoni rreth rregullave të secilit komunitet dhe shijoni udhëtimin.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*