Qyteti fantazëm i Fengdu

hotel-changjiang-fengdu-djall

Në krye të Ming Hill, në skajin verior të lumit Yangtze në Kinë, është gjetur Fengdu, "qyteti fantazëm". Shtë një vend misterioz që tërheq turistë nga e gjithë bota, por veçanërisht qytetarë nga rajone të tjera të vendit. Dhe ky vend është vendi i përsosur për të mësuar gjithçka në lidhje me kulturën kineze të fantazmave dhe ahiretin.

Qyteti u themelua dy mijë vjet më parë, gjatë kohës së dinastisë Han (206 pes-220 pas Krishtit), kur dy zyrtarë të perandorit, Yin dhe WangAta vendosën të iknin nga gjykata dhe të jetonin jetën e tyre në këtë cep të izoluar. Askush nuk e di se si, por këta burra gjetën sekreti i pavdekësisë, kështu që ka shumë të ngjarë që ata janë akoma përreth, të hutuar mes njerëzve, ndërsa ne vizitojmë Fengdu.

hrc_chongqing_fengdu_ghost

Shumica e vendeve më të famshme në këtë qytet fantazmash kanë emra që i referohen jetës së përtejme: Vështrimi i Fundit në Shtëpi, Ura e Asgjë për të Bërë, Kalimi i Fantazmës së Torturuar ... Kudo gjejmë statuja tronditëse dhe përfaqësime të tjera artistike të fantazmat dhe demonët. -

Por pa dyshim elementi më spektakolar që gjejmë te Fengdu është fytyra e Gigante që mund të shihet midis bimësisë së malit "Fantazma e mbretit" dhe figurojnë në Libri i Rekordeve Guinness si skulptura më e madhe e gdhendur në një shkëmb. Me 138 metra të lartë dhe 217 metra të gjerë, është e dukshme nga pothuajse kudo në qytet.

Më shumë informacion - Hashima, një ishull fantazmë larg Nagasaki

images: chinatourguide.com

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*