Rruga skenike NC500 përmes Skocisë

I famshëm Itinerari 66 që udhëton në Shtetet e Bashkuara nga bregu në bregdet ka kopjen e saj në Skoci: një rrugë piktoreske që i tregon udhëtarit peisazhet më spektakolare të Malësisë: Rruga NC500.

Isshtë një rrugë mbresëlënëse bregdetare që fillon në kryeqytetin Skocez të veriut, qyteti i Inverness, dhe gjarpëron midis maleve, gjireve dhe pelerinave për kënaqësinë e shoferëve, çiklistëve dhe motoçiklistëve përgjatë më shumë se 500 kilometra peisazhe spektakolare, përfshirë vendet si Malet e Suilven, ai Ura e Kyleskut Ose ujërat e argjendtë të Loch Druim Suardalain.


Për të cituar disa nga monumentet më të dukshme të kësaj rruge të mrekullueshme, ne do të nxjerrim në pah pikat kryesore plazhi brora nga ku mund të shihni delfinët, balenat dhe vulat gri shumë afër bregdetit. Pika të tjera që duhen parë përgjatë rrugës përfshijnë majën e Ben Hope dhe kështjellën e madhe përrallore të Dunrobin, pa harruar rrënojat e kalaja ardvreck dhe përrallore Plazhet Achmelvich dhe Dornoch.

Rruga Bregdetare NC500, e cila ndjek vijën bregdetare të thyer të Malësisë nga Inverness deri në kufirin anglez, është krijuar për të shfaqur atë që veriu i largët i Skocisë u ofron për udhëtarëve të shqetësuar, duke përfshirë kuzhinën lokale, kulturën, trashëgiminë historike dhe një mijë e një mundësitë e aktiviteteve në natyrë dhe aventura. Një mënyrë e mrekullueshme për të parë anën më të bukur dhe origjinale të Skocisë.

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*