Statuja e Lirisë, një Trashëgimi Botërore

Statuja e Lirisë

Statuja e Lirisë

UNESCO njeh titullin e Trashëgimisë Botërore në zona specifike në planet që meritojnë ruajtje të veçantë për shkak të rëndësisë së tyre të madhe kulturore ose natyrore për brezat pasardhës. Në total, 911 vende emblematike janë kataloguar në të gjithë botën, 20 prej të cilave ndodhen në Shtetet e Bashkuara dhe vetëm një në New York.

I vetmi vend i shpallur një Trashëgimi Botërore nga UNESCO është Statuja e Lirise, i deklaruar si i tillë në 1984.

"Liria që ndriçon botën", Emri origjinal i kësaj skulpture ikonike, ishte një dhuratë nga Francezët për Amerikanët në 1886 dhe deri në 1902 shërbeu si një far në ujërat e Manhatanit jugor. Ishte krijimi i politikanit Edouard Laboulaye dhe përmes kësaj dhurate ai synonte të simbolizonte miqësinë midis Francës dhe Shteteve të Bashkuara. Ajo u ideua për të përkujtuar njëqindvjetorin e Deklaratës së Pavarësisë, në 1876, por, për shkak të pengesave në ndërtimin e saj, ajo u dorëzua dhjetë vjet më vonë.

Kuptimi i statujës përcaktohet në emrin e vet, dhe vula e saj jo vetëm përfaqëson Shtetet e Bashkuara, por me kalimin e kohës ajo u bë një simbol i lirisë për njerëzit dhe popujt e shtypur në të gjithë planetin.

Statuja përfaqëson Libertas (që në latinisht do të thotë liri), perëndesha romake e lirisë e cila ka thyer zinxhirët e shtypjes në këmbë, duke simbolizuar fundin e skllavërisë. Në krahun e tij të djathtë ai mban një pishtar dhe në krahun e tij të majtë një pllakë në të cilën është data e ditës së Deklaratës së Pavarësisë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, 4 korrik 1776. Në kurorën e tij dallohen shtatë pika, të cilat përfaqësojnë secilin prej kontinenteve.

Sot është vendi i përsosur për të mësuar dhe përjetuar historinë e imigracionit të New York City.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*