Calanque d'En-Vau, ujëra bruz në jug të Francës

Calanque Cassis

Shumë thonë se është këndi më i bukur dhe spektakolar i Mesdheu Francez. Emri i tij, i njohur mirë në të gjithë Midi, është Calanque d 'En-Vau, një liman i vogël dhe i paarritshëm me ujëra bruz midis qyteteve të Marsejës dhe Cassis.

Ajo që në vendin galik ata e quajnë calanque është ajo që në Spanjë e njohim si një liman: një argjend i vogël, i bërë me rërë ose gur, pak a shumë i fshehur. Calanque d'En-Vau sigurisht që është, sepse arritja tek ajo është sigurisht një mision i komplikuar. Kështu duhet të jetë, në mënyrë që ky parajsë të mbetet i paprekur dhe i bukur siç është tani.

Këto ujëra blu mund të arrihen vetëm përmes detit ose përmes një shtegu malor të ngushtë dhe të komplikuar, pasi nuk ka asnjë rrugë të asfaltuar që të na çojë drejt tyre. Opsioni i dytë është më i vështirë, por përpjekja ia vlen, pasi që një herë atje udhëtar do ta gjejë veten në mes të një mjedis parajsor, ku mbretëron heshtja dhe ujëra transparentë si pak në Mesdheun që lajnë një plazh të vogël me rërë të bardhë të trashë.

Ndër vizitorët e shpeshtë në Calanque d'En-Vau, nga njëra anë, tifozët e shkallëzim, të cilët ngjiten në muret e tij të frikshme prej guri që ruajnë hyrjen e limanit, dhe nga dashamirët e zhytja në ujë, të cilët zbulojnë nën ujërat e saj një botë me thesare të fshehura.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*