Vende ideale për të ankoruar në Alicante

Vende ideale për të ankoruar në Alicante

Costa Blanca është një nga zonat e Spanjës që dashamirët e varkave të kenë parasysh kur duan të ankorohen. deri tani me qira varkat në Alicante Mund të ishte një sfidë, pasi nuk kishte shumë kompani që e ofronin këtë shërbim me një ekuilibër të mirë midis cilësisë dhe çmimit.

Megjithatë, ndërsa teknologjia ka avancuar, ekzistojnë gjithnjë e më shumë opsione që kanë bërë të mundur thyerjen e barrierave të hyrjes që ekzistonin në treg. Aktualisht mund të gjejmë ueb faqe si p.sh Varkë SamBoat nga ku mund të kryejmë dhënien me qira të varkave, me dhe pa kapiten, me çmimin më të mirë. Më poshtë do t'ju tregojmë për disa nga vendet ideale për të ankoruar në Aliciente.

Cala del Moraig, në Benitatxell

Liman Moraig

Ne fillojmë me listën tonë të vendeve duke shkuar në një nga të preferuarat tona: Cala del Moraig. Është një liman i vogël që ndodhet në një hapësirë ​​idilike në të cilën shkëmbinjtë dhe zonat shkëmbore ndjekin njëri-tjetrin, duke dhënë një pamje që nuk do të mund ta harrojmë kurrë.

Mjafton një kërkim i thjeshtë në internet për të njohur të gjithë personat që më parë kanë ardhur të ankorohen në këtë vend dhe kanë vendosur ta përjetësojnë me syzet e tyre. Një justifikim i mirë për të humbur dhe për të kaluar një pasdite apo një ditë plot bukuri të aftë për të na abstraguar plotësisht nga realiteti.

La Granadella, në Javea

granadella

Po sikur t'ju thonim se në Javea ka një plazh ku jo vetëm mund të ankoroheni, por edhe t'u jepni miqve tuaj një përvojë krejtësisht unike? Në fakt, kjo është e drejtë Grenadella. Një nga opsionet më të mira që mund të vlerësojmë dhe me të cilin do të mbajmë një kujtim të mirë në një mjedis krejtësisht unik.

granadella Ndodhet vetëm dy kilometra nga Cabo de la Nao dhe ka një gjatësi prej 200 metrash. Madhësi të mjaftueshme që të mos mbipopullohet. Për më tepër, është e përshtatshme të dini se plazhi i tij është prej zhavorri, duke mbledhur të gjithë përbërësit që janë të nevojshëm për ta bërë këtë vend një enklavë unike.

Plazhi Caleta

liman

Plazhi Caleta Është një nga qoshet e vogla që na ofron Alicante dhe i aksesueshëm vetëm me varkë. Prandaj, është justifikimi i përsosur për të shijuar një varkë me çmimin më të mirë.

Ndodhet në një plazh me ujëra bruz të rrethuar plotësisht nga shkëmbinj dhe shkëmbinj. Nëse jeni adhurues i zhytjes ose snorkeling, Plazhi Caleta Është gjithçka që ju duhet për të shijuar si kurrë më parë.

Cabo de la Nao

Cabo de la Nao

Nëse jeni duke kërkuar për një vend për të ankoruar në Alicante dhe dëshironi të dini një nga qoshet në të cilat vijnë një numër më i madh varkash për të shijuar një muzg të mirë, Cabo de la Nao është gjithçka që ju nevojitet. Një nga arsyet që kanë arritur ta pozicionojnë këtë vend si një vizitë e papranueshme E gjetëm në vendndodhjen e saj, të rrethuar nga shkëmbinj që përbëjnë një panoramë unike.

Përveç kësaj, shumë afër këtij kepi mund të gjejmë Shpella e Orgens. Një hapësirë ​​në të cilën mund të shkojmë nëse kemi një varkë në barkë, por që duhet të kemi kujdes të veçantë për shkak të lartësisë së ulët që ka.

Kepi ​​Santa Pola

El Kepi ​​Santa Pola Është një tjetër nga opsionet që mund të vlerësojmë kur kërkojmë një vend nga ku të ankorojmë dhe të shijojmë një ditë të lakmueshme. Në kep gjejmë limane të ndryshme që ndodhen në një zonë të veçantë mbrojtjeje. Prandaj, ne e gjejmë veten përpara një vendi plot vlera si në nivelin e mjedisit ashtu edhe të peizazhit.

Ndër ato limane që paraqesin interesin më të madh, është ai liman i l'Aljub dhe Limane Cuartel. Në të dyja rastet do të mund të shijojmë një ditë plot diell, argëtim dhe mot të mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*