Çelësat më të mirë në Kubë

Jardines del Rey

Jeni lodhur nga të ftohtit dhe mendoni vetëm për verën? Vera është sinonim i plazhit dhe detit dhe shumë njerëz nuk mund ta imagjinojnë sezonin e verës pa disa ditë në bregdet. Evropa ka plazhe të mira dhe Spanja është e bukur, por nuk ka asgjë si peisazhet tropikale të detit Karaibe.

Në Karaibe ka shumë destinacione të mundshme, shumë ishuj kanë anuar ekonominë e tyre drejt turizmit ndërkombëtar, por ka vetëm një me një ofertë të shkëlqyer peisazhesh tropikale, historie dhe trashëgimisë së madhe kulturore: Kuba. Që nga rënia e Bashkimit Sovjetik, ishulli ka marrë turizëm dhe ka hotele dhe vendpushime kudo, por çelësat Kubanë janë parajsa e vërtetë, kështu që sot do të kujdesemi çelësat më të mirë në Kubë për të shijuar verën.

Çelësat Jardines del Rey

Çelësat e Kubës

Çelësat nuk janë asgjë më shumë se ishujt dhe ishujt që janë në bregdetin e Atlantikut dhe në brigjet e Karaibeve të Kubës. Mbi dhe poshtë, nëse shihni një hartë. Ata që ato janë mbi oqeanin atlantik Ata u pagëzuan nga kolonizatorët në fillim të shekullit të XNUMX-të me emrin Jardines del Rey, për nder të Fernando Katolik. Imagjinoni parajsën që duhet të kenë parë këta marinarë! Ky arkipelag është një nga katër që rrethojnë ishullin më të madh dhe më të shumtët.

Cayo Santa Maria

Kopshtet e Mbretit ndodhen në veri dhe në Cayo Coco, Cayo Sabinal, Cayo Santa María, Cayo Romano, Cayo Guajaba dhe Cayo Guillermo. Më turistikë janë Guillermo, Coco dhe Santa María. Këto çelësa, për shkak të distancës që i ndan nga Havana gjithashtu janë opsionet më të lira.

  • Gaius William: ka një sipërfaqe prej 13 kilometra katrorë dhe ka katër vendpushime gjithëpërfshirëse. Ai ka një aeroport të vogël dhe gjithashtu një marinë dhe është i lidhur me ishullin më të madh nga një argjinaturë mbi det që e lidh atë me provincën e Ciego de Ávila. Kjo pranë gumës barrierë të dytë më të madhe në botë, ka flamingo rozë dhe ka një nga plazhet më të mira të konsideruara në Kubë, Plazhi pilar për nder të anijes së Hemingway që lundronte këtu.
  • Cayo Santa Maria: është e lidhur me ishullin kryesor nga i njëjti argjinaturë 48 kilometra e gjatë dhe ka pesë objekte hoteliere dhe të gjata plazhe të bardha që shtrihen për 10 kilometra. Njihet si "Trëndafili i bardhë i kopshteve të mbretit" dhe është më i madhi i një nëngrupi çelësash të quajtur Cayos de la Herradura (Santa María, Las Brujas dhe Ensenachos). Katër nga hotelet i përkasin Sol Meliá dhe tjetri i zinxhirit Barceló. Ka kategori pesë dhe katër yje.
  • Cayo Coco: Ajo ka 370 kilometra sipërfaqe dhe hotele gjithëpërfshirëse. Isshtë e lidhur gjithashtu nga argjinatura ajo pjesë e bregdetit që lidhet radhazi me çelësat dhe që në atë kohë diskutohej mjaft nga ndikimi në mjedis që mund të shkaktonte. Një shteg natyral e lidh atë nga ana tjetër me Cayo Guillermo, kështu që të dy mund të vizitohen në këmbë. Ajo ka një aeroport ndërkombëtar dhe përveç hoteleve dhe plazheve të bardha ka dhjetëra flamingot e egra të mendojë.

Gaius William

Unë thashë më lart se Ato janë opsionet më të lira sepse nuk janë shumë larg nga Havana dhe paketat më të zakonshme turistike gjithmonë përfshijnë disa ditë në kryeqytetin Kuban dhe pjesën tjetër në një nga këto çelësa. Një fluturim i vogël me aeroplan dhe ju tashmë jeni në një nga këto parajsa. Ndryshe është rasti i çelësit tjetër, Cayo Largo del Sur.

South Key Largo

South Key Largo

Kjo është, për mua, çelësi më i mirë nga të gjithë. Vendndodhja e tij është e shkëlqyeshme pasi nuk është në anën e Atlantikut, por qëndron në detin Karaibe, në njërin skaj të arkipelagut Canarreos. Ka një sipërfaqe rreth e rrotull 37 kilometra katrorë dhe 24 kilometra të gjatë. Ajo është e rrethuar nga shkëmbinj nënujorë koralesh të banuar nga një florë e bukur dhe shumëllojshmëri peshqish. Almostshtë pothuajse një plazh i madh që noton në ujërat e ngrohta bruz të detit.

Ajo ka një Aeroporti ndërkombëtar se mund të operojë me aeroplanë të mëdhenj dhe kështu avionët e drejtpërdrejtë të arrijnë nga Montreali, Toronto, Milano ose Frankfurt, për shembull. Ka edhe fluturime çdo ditë nga dhe në Havana dhe mysafirët e hotelit mund të organizojnë ekskursione në qytete të rëndësishme nga pikëpamja historike dhe kulturore si Santiago de Kuba, Trinidad, Cienfuegos, Varadero ose Pinar del Río. Dhe nuk i mungon një marinë kështu që kushdo që përdor një varkë me vela mund të arrijë edhe çelësin.

Plazhi i Bardhë Cayo Largo

Disponojeni shtatë objekte hoteliere të kategorisë midis dy dhe katër yjeve. Ato janë hotele Barceló, Sol Meliá dhe Gran Caribe: hoteli me 4 yje Sol Cayo Largo, Gran Caribe Playa Blanca me 4 yje, Hotel Sol, ishulli Jugor, etj. Për të lëvizur rreth çelësit ka taksi dhe ju mundeni merrni me qira një makinë ose xhip ose leviz brenda minibus në një grup. Ekziston edhe një tren i vogël që ngarkon mysafirët e hotelit dhe i çon në dhe nga plazhet Paraíso dhe Sirena.

Plazhet më të mira në Cayo Largo i saj lindamar, pesë kilometra të bardha si mielli, i vendosur në jug të çelësit dhe shumë afër zonës së hotelit, plazh sirene, në perëndim, me rërën e saj gjithmonë të freskët që të mos digjeni, Plazhi Los Cocos, me pemët e saj të bukura të kokosit që ofrojnë hije dhe Plazhi i Parajsës, më e mira për të gjetur privatësinë. Këto, përveç që janë plazhet më të mira, janë edhe më të arritshmet. Në Cayo Largo ka plazhe të tjera më pak të njohura, plazhe te virgjera, por atje tashmë duhet të merrni me qira një makinë sepse transporti turistik nuk arrin.

Snorkel në Cayo Largo

Për shembull? Plazhi Tortuga, Plazhi Blanca ose Plazhi Punta Mal Tiempo. Dhe Los Cocos gjithashtu mund ta përfshijë atë në këtë listë të zgjedhur. Edhe pse bie më shumë shi midis majit dhe tetorit sepse është verë dhe është nxehtë, kështu që dikush mund ta shijojë akoma. Nuk ka asnjë transport detar në Cayo LargoMe fjalë të tjera, nëse nuk ju pëlqen të fluturoni, nuk mund të arrini në bregdetin e ishullit kryesor dhe të merrni një varkë prej andej. Aeroplani ose aeroplani është mjeti i transportit dhe meqenëse distanca nga Havana është më e madhe, shëtitja është e shtrenjtë dhe shumë turistë përfundojnë të zgjedhin një nga çelësat e parë që ju kam emëruar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*