Çfarë duhet të bëni në Manzanares el Real

Manzanares i Realit

flas me ju për çfarë të bëni në Manzanares el Real Do të thotë të propozosh plane në mes të natyrës. Por gjithashtu ju inkurajojmë të shijoni monumente të bukura dhe kuzhinë të hollë. Dhe të gjitha vetëm pesëdhjetë kilometra nga Madrid.

Në rrethinat e tij, ju keni të bukur shtigje për ecje ose biçikletë dhe vende për të praktikoni ngjitjen. Nga ana tjetër, historia e saj e gjatë na ka lënë trashëgim ndërtime të mrekullueshme që kujtojnë një të kaluar të shkëlqyer. Dhe restorantet e saj të shumta na ofrojnë pjata sa ngopëse aq edhe të shijshme. Për të gjitha këto, ne do t'ju tregojmë se çfarë të bëni në Manzanares el Real.

Praktikoni ngjitjen në La Pedriza

pedriza

La Pedriza, një nga xhevahiret e Manzanares el Real

Manzanares el Real ndodhet në pellgun e sipërm të lumit homonim, në Parku Kombëtar Sierra de Guadarrama. Si të mos mjaftonte kjo, konsiderohet si porta e hyrjes në monumentin natyror të pedriza, i cili përfshihet në Rrjetin Botëror të Rezervave të Biosferës.

Gjeologjikisht, La Pedriza përkufizohet si një batolit monolit. Ky emër u jepet masave të mëdha të shkëmbinjve graniti të formuar nga veprimi i lëvizjeve tektonike. Por, në terma më të folur, e rëndësishme është se kjo sipërfaqe prej rreth tre mijë e dyqind hektarësh ka vlerë të madhe gjeologjike. Dhe, si të mos mjaftonte kjo, me shkëmbinjtë, muret, përrenjtë dhe fushat e saj, ka interes i madh për peizazhin.

Është gjithashtu një vend i përsosur për ju që të praktikoni ngjitjen, veçanërisht në zonën e Timoni. Do të gjeni vende për sportin tuaj si Kocka, El Pajaro, Xhirimet, Breshka o Muri kinez. Edhe nëse nuk keni ngjitur kurrë, mund ta filloni këtë disiplinë në Manzanares el Real, pasi ka shkolla të ndryshme. Për më shumë informacion rreth tyre, mund të shkoni te Qendra e Vizitorëve të La Pedrizës.

Shijoni natyrën dhe ecni

Rrugë shëtitjeje

Një nga rrugët e ecjes për të bërë në Manzanares el Real

Megjithatë, nëse preferoni të praktikoni sporte më të qeta, i keni edhe ato ndër ato që duhet të bëni në Manzanares el Real. Në fakt, rrethina e saj është e mbushur me shtigje ecjeje me vështirësi të ndryshme. Jo më kot, është një nga komunat më të mëdha në të gjithë komunitetin e Madridit dhe më shumë se gjysma e tokave të tij janë hapësira natyrore.

vet Canada Real Segovian Ajo kalon nëpër zonë dhe prej saj nisin shtigje të shumta. Por, ndër rrugët më të mira të ecjes për të bërë në Manzanares el Real, ju rekomandojmë Gjurma e Quebrantaherraduras, e cila shkon në zonën rekreative të këngë derri. Është afërsisht tetë kilometra i gjatë, është relativisht i thjeshtë dhe ju lejon të vlerësoni pyjet me pisha dhe selvi.

Ne gjithashtu ju këshillojmë rruga që shkon në Charca Verde, një nga pishinat më të njohura në Manzanares. OSE rruga Maesa drejt Yelmo-s tashmë të përmendur. Në këtë rast, është disi e vështirë për shkak të pabarazisë së terrenit, megjithëse ju lejon të vëzhgoni formacione shkëmbore kapriçioze dhe spektakolare.

Së fundi, një tjetër rrugë interesante është ai që shkon në Collado de la Dehesilla. Fillon nga Cantocochino dhe përshkon pyjet me pisha, shkurre dhe shkëmbinj. Gjithashtu, në gjatësinë e tij katër kilometra do të gjeni vende si Gjykata e të Vdekurvestreha malore Giner de los Rios o tolmo. Në këtë rast, itinerari klasifikohet si vështirësi mesatare, por ofron edhe pamje të pabesueshme.

Përkushtojuni çiklizmit malor

Peizazh me borë

Rrugë me dëborë pranë Collado de la Romera

Një tjetër aktivitet sportiv për të bërë në Manzanares el Real është biking malor. Ka shumë rrugë me shkallë të ndryshme vështirësie. I keni të sheshta, në të cilat do të pedaloni pa komplikime. Por do të gjeni edhe të tjera që ngjiten në majat e maleve. Megjithatë, në çdo rast, edhe ju do të kënaqeni peizazhe të jashtëzakonshme.

Ndoshta rruga më e njohur është atë të Las Zetas de La Pedriza. Fillon dhe përfundon në Manzanares dhe është pothuajse tridhjetë e shtatë kilometra e gjatë. Prandaj, është rrethore dhe kjo ju lejon ta bëni atë vetëm pjesërisht. Sepse është disi kërkuese nga pikëpamja fizike, edhe pse jo teknikisht. Në çdo rast, nëse e bëni këtë, do të vizitoni vende aq të bukura sa ai Kodra e Bariut, zona e pushimit ku rruga për të Nava ose të përmendura tashmë pellg i gjelbër.

Vëzhgimi i shpendëve në rezervuarin Santillana

Rezervuari i Santillanës

Rezervuari Santillana, ku mund të vëzhgoni lloje të shumta zogjsh

Ndoshta preferoni t'i përkushtoheni aktiviteteve më të qeta si p.sh peshkimi ose shikimi i zogjve. Këto praktika janë gjithashtu ndër ato që duhet bërë në Manzanares el Real. Ju lutemi vini re se kjo vilë ndodhet në brigjet e Rezervuari Santillana, e ndërtuar në fillim të shekullit të XNUMX-të për të përfituar nga ujërat e lumit Manzanares. Ka një sipërfaqe prej më shumë se një mijë hektarësh dhe një distancë maksimale midis brigjeve prej katër kilometrash. Prandaj, është një zonë e madhe e vlera e madhe ekologjike.

Rezervuari është i rrethuar nga pyjet e dushkut dhe hirit, si dhe zona me dëllinjë, torvisko, livando dhe rozë. Por, mbi të gjitha, është shtëpia e llojeve të shumta të shpendëve gjatë gjithë vitit, megjithëse ka të tjerë që folezojnë rrugës. Ndër më të bollshmet janë lejlekët bardh e zi, Bufi mbretëror, gjuetari i detit, çafkë gri, shqiponja e nisur ose shkaba e zezë.

Nuk është rastësi që rrethinat e rezervuarit klasifikohen si Zonë e rëndësishme për ruajtjen e shpendëve. Po kështu ndër vendet e vëzhgimit spikat ai i përdorur nga natyralisti. Felix Rodriguez de la Fuente fshehur pas një peme hiri. Këshilli Bashkiak i Manzanares ka krijuar, pikërisht, Rruga e Pemës së Feliksit, e cila ju çon në atë zonë për të vëzhguar speciet e shpendëve.

Ky turne përbëhet nga dy pjesë. Më e shkurtra është rreth tre kilometra, ndërsa më e gjata është gjashtë e gjysmë. Por secili prej tyre ju ofron një udhëtim të mrekullueshëm nëpër brigjet e rezervuarit Santillana. Dhe, mbi të gjitha, ju lejon të mendoni zogj të shumtë në habitatin e tyre natyror. Edhe Zyra Turistike ka organizuar një palestër për të vegjlit.

Njihni monumentet e mrekullueshme të Manzanares el Real

Kalaja e Manzanares el Real

Kalaja e Mendozës në Manzanares el Real

Çfarë duhet të bëni në Manzanares el Real nuk përfundon me mjedisin e tij të bukur natyror. Siç thamë, ky qytet ka një histori të gjatë që pasqyrohet në monumente nga periudha të ndryshme që keni mbajtur Trashëgimia e saj varion nga pikturat e shpellave te kishat përmes kështjellave mesjetare. Ne do t'ju tregojmë ato kryesore.

Pikërisht, simboli i madh i Manzanares është Kalaja e Mendozës. Është ndërtuar me urdhër të Diego Hurtado de Mendoza, Duka i parë i Infantados, në fund të shek. Përveç kësaj, ajo është e rrethuar nga një barbican me të çara shigjetash. Ajo konsiderohet më e ruajtura në të gjithë komunitetin e Madridit dhe shtëpitë a muzeu i kështjellave spanjolle. Gjithashtu, mund ta shihni në vizita të dramatizuara.

Ju gjithashtu mund të shihni mbetjet e një kështjelle më të vjetër nga koha myslimane. Nga ana tjetër, të kisha e Zojës së Dëborëve Ai daton nga fillimi i shekullit XIV, megjithëse u reformua thellësisht njëqind vjet më vonë. Kombinoni Stilet romane dhe gotike, por portiku, i ndërtuar më vonë, është i Rilindjes. Ai ka tre nefe të ndara me kolona dhe presbiteri i tij është pesëkëndësh. Sa i përket kullës, ajo ka tre trupa dhe në kopshtin e saj mund të shihni stela mortore të shekujve XNUMX dhe XNUMX.

Tashmë në natyrë të plotë, ju keni Vetmia e Zojës së Peña Sacra, e ndërtuar në fund të shekullit XV. Dhe, duke kaluar lumin Manzanares, do të gjeni Ura mesjetare e Cañada Real Segoviana. Megjithatë, ne gjithashtu ju këshillojmë të vizitoni Sheshi i qytetit, ku do të shihni Shtëpitë e Bashkisë. Besohet se ato janë ndërtuar me urdhër të Kardinali i Madh Mendoza në shekullin e XNUMX-të dhe u përdorën si burg. shumë afër është paradorin. Kështu quhej kompleksi që shërbente si strehim për punëtorët e fabrikës së letrës së instaluar në zonë në fillim të shekullit të XNUMX-të.

Së fundi, në kompleksin arkeologjiko-industrial të urë livadhore ju keni mbetjet e mulli i syrit, datuar në fillim të shekullit XVII. Megjithatë, më mirë është ruajtur mulliri i priftit, e cila funksionoi deri në vitet gjashtëdhjetë.

Shijoni gastronominë e shijshme të zonës

merak për keca

Një pjatë me caldereta de cabrito

Kuzhina e hollë e zonës bazohet kryesisht në mishrat nga bagëtia e tyre madhështore. Ndër pjatat që përgatiten me të, ju rekomandojmë ta provoni viçi i pjekur në skarë të ushqyer me bar, merak për keca ose Lepuri në marinadë. Por edhe të llum i pjekur ose thëllëzë e zier.

Megjithatë, ju gjithashtu mund të shijoni të mrekullueshme receta peshku bërë me ata të kapur në Manzanares. Për shembull, ju i keni ato me krap ose pike si përbërës kryesorë. Gjithashtu, ato janë shumë të shijshme. Patate në kazan dhe supë e zier me nenexhik. Në fund, sa i përket ëmbëlsirave, duhet të provoni myku. Bëhet me miell, sheqer, qumësht, vaj, bukë të prerë në kubikë, lëkurë limoni dhe anise.

Së fundmi, nëse është fundjavë dhe keni dëshirë të bëni një shëtitje pas drekës, mund ta vizitoni treg artizanale, e cila rikuperon traditat artistike të zonës. Ka rreth dyzet tezga dhe mbahet të shtunave dhe të dielave.

Si përfundim, ne ju kemi treguar çfarë të bëni në Manzanares el Real. Pak qytete kombinojnë në mënyrë kaq madhështore bukurinë natyrore dhe monumentet e trashëgimisë. Nëse gjithë kësaj i shton edhe kuzhinën e saj të shijshme, i keni të gjithë përbërësit për të vizituar këtë vilë të bukur në të Komuniteti i Madridit.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*