Çfarë duhet të shihni në Cartagena de Indias

Kartagjena e Indisë

Kur dëgjoj ose lexoj emrin e Kartagjena e Indisë Menjëherë më vjen ndërmend epoka koloniale, anijet që lundrojnë në Atlantik me pasuri, piratët, një diell përvëlues... Epo, gjithçka dhe më shumë janë sot në këtë qytet të bukur dhe interesant kolumbian.

Cartagena de Indias është një nga destinacionet më turistike në këtë vend amerikan, ndaj nëse po mendoni të njiheni me Kolumbinë, duhet të jetë në listën tuaj. le të shohim sot çfarë të shihni në Cartagena de Indias.

Kartagjena e Indisë

Cartagena

Qyteti Është në brigjet e detit Karaibe dhe u themelua në 1533 nga një pushtues spanjoll i quajtur Pedro de Heredia.. Është në veri të vendit dhe dikur ka qenë në kohërat koloniale një nga portet më të rëndësishme në të gjithë Amerikën.

Është pikërisht nga këto vite të arta që ai trashëgimi e pasur kulturore dhe arkitekturore. Për shkak të pasurisë dhe aktivitetit të portit të tij, qyteti ishte shënjestër e piratëve dhe korsairëve, ndaj duhej mbrojtur dhe rrethuar me mure për të përballuar këto sulme.

Qyteti gëzon një klimë e nxehtë dhe e këndshme, shumë tropikale, me një temperaturë mesatare prej 27 ºC gjatë gjithë vitit. Me diellin dhe nxehtësinë, është klima më e mirë për të qenë jashtë për të vizituar thesaret e saj, kështu që le të kalojmë tani në çfarë të shihni në Cartagena de Indias.

Qytet i rrethuar me mure

Muret koloniale në Kartagjenë

Qyteti i rrethuar me mure Është qendra historike e Kartagjenës. Muret koloniale ende e rrethojnë këtë pjesë të qytetit, për disa kilometra, kështu që që nga viti 1984 konsiderohet Trashëgimia Historike e Njerëzimit.

Qendra e Kartagjenës Pra ndahet në tre pjesë. ose lagje: të Lagjja San Diego, ku dikur banonin tregtarët dhe borgjezia e imët Lagjja San Pedro që është vendi ku janë pallatet dhe katedralja, dhe Lagjja Getsemani.

El Lagjja San Diego hapet si a dritare drejt së shkuarës të qytetit elegant dhe të pasur. Nëse jeni duke kërkuar për një vend shumë tradicional, eshte kjo. Bëhet fjalë për një lagje shumëngjyrëshe, lagje e mirël, e cila u zhvillua rreth Plaza de San Diego dhe Iglesia de la Trinidad. Ka mure dhe bastione dhe rrugë të ngushta të zbukuruara me pallate, të zbukuruara me radhë me ballkone me lule.

muret në Kartagjenë

Universiteti i Arteve të Bukura i jep qytetit a ajri bohem gjë që reflektohet në frekuentimin, deri në orët e vona të natës, të shumë të rinjve, në lokalet e shumta (shumë prej tyre ish manastiret apo spitalet), që gjen aty-këtu, dhe sot janë edhe hotele, kafeteri e dyqane, përreth. katror . Banorët e tjerë janë të huaj që pushojnë gjithmonë në qytet dhe tashmë kanë shtëpitë e tyre dhe përzihen me familjet tradicionale të Kartagjenës.

Ku duhet të ecni? Epo, ka shumë rrugë: të Calle de los Tumbamuertos, Calle de las Bóvedas, Calle de La Cochera del Hobo, Calle del Torno de Santa Clara... Të gjitha me pallate, dritare të mëdha, ballkone... Dhe vetëm duke ecur këtu do të hasni në zonën më përfaqësuese të kësaj zone të Cartagena de Indias si p.sh. Kordoni me mur, Plaza Fernández në Madrid, Kisha e San Toribio, Plaza de San Diego popullore.

Rrugët koloniale në Cartagena de Indias

Do por parte qendra është gjithashtu një rrugë për në të kaluarën pasi trashëgimia arkitekturore e qytetit është ruajtur me të vërtetë mirë. Do të shihni godinën e Shkollës së Arteve të Bukura, Universitetin e Kartagjenës, selinë e vjetër të Qeverisë së Bolívarit, Bankën e Republikës...

edhe ka shtëpi koloniale si ai në Calle de La Moneda, i lyer me të verdhë me ballkone të bardha, i ndriçuar natën, ose rezidenca blu dhe e bardhë në Calle Primera de Badillo, me më shumë se 30 ballkone dhe dritare prej druri në të gjithë pesë katet e saj ose rezidenca e bukur që është ne Plaza Santa Teresa, me dy kate, me ballkone.

Lagjja Getsemani

Së fundi, ai lagje ose lagje e Getsemaní Nuk i mungon as eleganca. Është gazmore dhe plot ngjyra dhe gjithmonë ka një humor feste. Është një lagje tradicionale në mënyrën e vet, e cila dikur banohej nga ata që punonin në pallatet e qytetit dhe më vonë ishte selia e disa fabrikave që prodhonin produkte tipike.

Shpirti i lagjes është Plaza de la Trinidad, ku takohen të gjithë, vendasit dhe turistët dhe argëtuesit e rrugës. Një faqe tjetër shumë e vizituar është rrugicë e ngushtë, atë rrugicë me dhjetëra çadra të varura, shumë ngjyra. Natyrisht nuk mungojnë kishat dhe sheshet e tjera të njohura që sot janë shtëpia e bareve dhe restoranteve që funksionojnë si ditën ashtu edhe natën.

getsemani

Nuk ka rëndësi nëse vendosni të qëndroni në një tjetër lagje të qytetit, këtu nuk mund të humbisni dhe nëse është vonë natën, shumë më mirë.

Plazhet e Kartagjenës

Ishujt Rosario

Kartagjena, në veri të Kolumbisë, është gjithashtu sinonim i plazheve. Jemi në detin e Karaibeve! Y është në ishujt që janë në bregdet që ne gjejmë plazhet më të mira për të vizituar. Mendoni se ka më shumë se 30 ishuj brenda Corales del Rosario dhe Parku Natyror Kombëtar San Bernardo, pra ishuj plus ujëra bruz plus diell plus xhungël jeshile, mirë është Edeni.

Mjafton të zgjedhësh se në cilin ishull do të shkelësh, të gjithë janë të bukur dhe të gjithë kanë të tyren. Mund të filloni duke marrë një varkë në Muelle de la Bodeguita, ku mund të punësoni turne të të gjitha llojeve, në qendrën historike. Ju keni për shembull telefonatat Ishujt Rosario, rreth 40 kilometra larg qytetit. Ata janë 28 ishuj me korale dhe rizoforë, destinacion për zhytje dhe snorkeling. Mbërritni pas 45 minutash me varkë.

Aktivitetet ujore në Ishujt Rosario

Këtu ka plazhe të bardha me ujëra transparente që ju lejojnë të shihni florën dhe faunën e bukur nënujore. Ata kanë gjithashtu disa hotele, kështu që ju mund të zgjidhni të kaloni disa netë dhe të mos humbisni lindjet apo perëndimet e diellit. Nëse nuk do të kaloni natën, mund të vizitoni ose të kaloni ditën.

Një tjetër destinacion dielli dhe deti është bombë tokësore, shumë më afër, vetëm 10 minuta. Një destinacion i mirë udhëtimi ditor. Është një ishull i virgjër ku jetojnë rreth 9 mijë njerëz, jeta e të cilëve përqendrohet në plazhe, gastronomi, peizazh dhe vizitorë.

bombë tokësore

Në Tierra Bomba është Punta Arena, me plazhe të bardha dhe një pamje mahnitëse të qytetit në distancë, Caño de Oro, i quajtur kështu sepse ishulli dikur kishte furra ari, vetë Tierra Bomba, me kënetat e saj rizofore që mundësojnë xhiro me kano. banjot e natës për të parë planktonin që shkëlqen dhe vëzhgimin e zogjve; dhe Bocachica, kanali që ofron akses në Gjirin e Kartagjenës dhe ruan ende bateritë dhe kalatë e vjetra mbrojtëse.

Së fundi, ne nuk mund ta emërtojmë Ishulli Barú, me Playa Blanca e saj të njohur dhe të bukur, restorantet dhe baret e saj, hotelet e saj... Dhe natën ujërat që rrethojnë plazhin gjallërohen dhe shkëlqejnë dhe ofrojnë mundësinë për të bërë kajak për të ndjerë nga afër këtë mrekulli të natyrës.

Playa Blanca, në Isla Barú

Ekziston edhe Arkipelagu San Bernardo, jashtë Gjirit të Morrosquillo, me dhjetë ishujt e tij. Është një destinacion larg qytetit, nja dy orë, ndoshta dy orë e gjysmë, por nëse doni të largoheni nga çdo zhurmë është shumë bukur. Dhe nëse nuk keni shumë kohë për të lënë qytetin? Kartagjena nuk ka plazhet e veta?

Po sigurisht, rreth qytetit ka shumë plazhe, vetëm disa hapa nga qendra e saj historike. Mund të shkoni në liqen i vogël, mjaft rezidenciale dhe ekskluzive, Bokagrande, shume turistike, kalaja e madhe, më lokale, hundë, në veri dhe me hotele, Manzanillo del Mar, Marbella…

Bokagrande

Së fundi, Cartagena de Indias nuk ka të bëjë vetëm me historinë dhe plazhet, në varësi të kohës së vitit që shkoni mund të dëshmoni ose merrni pjesë në disa ngjarje apo festival kulturor. Ka festivale muzikore, festivale vallëzimi, ekspozita arti dhe nëse shkoni më 11 Nëntor qyteti feston pavarësinë e tij kështu që është festë kombëtare dhe festohet me katër ditë feste.

E vërteta është se Cartagena de Indias përbën treshen e qyteteve që nuk mund t'i humbisni nëse shkoni në Kolumbi: Bogotá, Medellín, Cartagena de Indias. Çfarë po pret?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*