Çfarë duhet të shihni në Limerick

poemë humoristik pesëvargësh

Irlandë Ka disa peizazhe vërtet të bukura dhe gjithashtu një histori të lashtë, kështu që një udhëtim atje kombinon shumë gjëra interesante. Gjithashtu, është një vend i vogël, kështu që nuk është aspak e vështirë për t'u qarkulluar.

Një destinacion interesant është në perëndim të Irlandës dhe quhet Limerick, një qytet elegant dhe shekullor që qëndron në brigjet e lumit Shannon. takohemi sot çfarë të shihni në Limerick.

poemë humoristik pesëvargësh

qendra e limerikut

Është në brigjet e lumit Shannon dhe historia e saj shkon prapa të paktën në Vikings, i cili mbërriti për të kolonizuar zonën rreth vitit 800 pas Krishtit. Më vonë do të kalonin normanët, duke lënë gjurmë të qarta dhe të rëndësishme arkitekturore dhe sigurisht, në planin afatgjatë, anglezët. Është një qytet dhe vend me përmasa modeste Është qyteti i tretë për nga numri i banorëve.

Irlanda ka një histori varfërie dhe Limerick nuk ka qenë përjashtim, duke parë njëfarë zhvillimi dhe rritjeje në vitet '90. Sot, edhe pse nuk është ndër destinacionet më të vizituara në vend, besoj se nuk duhet humbur.

Çfarë duhet të shihni në Limerick

parku i tomondit

Me çfarë e fillojmë listën tonë? çfarë të shihni në Limerick? Duke ditur që gjëja më e rëndësishme në qytet ndodhet në qendër, kështu që ju keni gjithçka në dorë. Ne flasim për trashëgimia arkitekturore dhe e trashëgimisë lënë gjatë historisë. Këtu do të gjeni, për shembull, Kështjellën elegante të Mbretit John, e ndërtuar në vitin 1212, Muzeun e Qytetit Limerick, Katedralen e Shën Marisë nga viti 1168, Universitetin e Limerikut, disa shtëpi gjeorgjiane, kopshte, Gurin e Traktatit dhe muzeun e gjuetisë.

kalaja e limerikut

Le të shkojmë në pjesë, atëherë. Ai Kalaja e Mbretit Gjon ka të bëjë me mbretin famëkeq John nga historitë që dimë për Robin Hood. Është ndërtuar në shekulli i trembëdhjetë dhe është zemra mesjetare e qytetit. Eshte i bukur dhe shume i ruajtur kështjella normane, ndoshta një nga më të mirat në Evropë, i rinovuar së fundmi me disa ekspozita dhe aktivitete ndërvepruese.

Mund të merrni pjesë në lojëra mesjetare, gjuajtje me hark dhe kalorësi, të bëni një shëtitje brenda ose të pini një kafe në kafenenë miqësore ose të bëni fotot më të mira nga muret e saj. Vizita zgjat rreth dy orë dhe zakonisht është e hapur nga 9:30 e mëngjesit deri në 5 pasdite.

muze gjuetie

El muze gjuetie Ka një koleksion mjaft eklektik të nxjerrë nga koleksioni i grumbulluar i John dhe Gertrude Hunt. Do të shihni gjëra të vjetra Greqia dhe Roma, arti modern dhe relike irlandeze nga neoliti, duke përfshirë të famshmin kryq antrim. Dhe ka një restorant të mrekullueshëm me pamje nga qyteti dhe lumi. Mbyllur të hënën dhe hapet në pjesën tjetër të ditëve nga ora 10:5 deri në orën XNUMX:XNUMX.

La Katedralja e Santa Maria Ajo u themelua në vitin 1168 në një pallat që u dhurua nga mbreti i Munsterit, Donald Mor O'Brien. Thuhet se porta perëndimore e tempullit ishte pjesë e atij pallati të vjetër. E vërteta është se një ndërtesë e bukur që mund ta vizitoni falas në mesditë.

Katedralja e Santa Maria

Nëse jeni adhurues i birrës, mund ta vizitoni Distileria e Traktatit në rrugën Nocholas. Është një mikro distileri dhe gjithçka është bërë me përbërës vendas. Një faqe tjetër që lidhet me gastronominë lokale është el Tregu i qumështit, një institucion i vërtetë vendas që organizohet çdo fundjavë dhe ku mund të shihni e provoni peshk të freskët, produkte qumështi, salca dhe madje të shihni e blini gjëra të ndryshme, teksa shtohet një pazar pleshtash.

Muzeu Detar St Foynes

El Muzeu Detar Foynes Flying Boat është në periferi të qytetit dhe ju kthen menjëherë në vitet 30 dhe 40 kur ai qytet, Foynes, ishte një qendër e transporti transatlantik. Do të shihni kopjen e një hidroavioni Boeing 314. Është gjithashtu vendi ku lindi "kafeja irlandeze" e famshme, meqenëse ishte përgatitur që pasagjerët që prisnin, të ftohtë, të merrnin një nga ata avionë.

Një tjetër muze është muzeu i limerikut, i cili bashkon një koleksion të madh të së kaluarës së qytetit me më shumë se 6 objekte arkeologjike, duke përfshirë një mace të mumifikuar dhe një segment të meteoritit më të madh që ra në Britaninë e Madhe. Hapur nga e hëna deri të premten nga ora 10:5 deri në 1:2 dhe mbyllet në mesditë nga ora XNUMX:XNUMX deri në orën XNUMX:XNUMX. Është hyrja falas.

murale limericke

Ecja nëpër qytet është diçka që duhet të bëni sepse është mënyra më e mirë për të vëzhguar dhe mësuar rreth tij. Do të hasni, për shembull, rrugën e Shtegu i Artit të Rrugës, një rrugë e famshme sepse këtu artistët lënë gjurmë në murale eklektike.

Nëse shkoni me fëmijë, rekomandohet të shkarkoni aplikacionin Adventure Walks e cila na jep një koleksion të gjuetia e thesarit Një deri në dy kilometra i gjatë i projektuar për mini-eksplorues të moshës 4-15 deri në 12 vende në Limerick.

muzeu i limerikut

Nëse ju pëlqejnë peizazhet, atëherë nuk mund të humbisni pamjet dhe shëtitjet përreth Lough Gur, shëtitje në të cilën do të hasni varret megalitike, kalatë, varrezat e lashta dhe menhiret. Banorët e Limerikut e thonë këtë këtu jeton mbreti i zanave në Knockadoon Hill, por ju mund t'i mësoni të gjitha në Qendrën e Vizitorëve Lough Gur, në formë si një crannog.

ballyhoura

Nëse keni një biçikletë, motoçikletë ose makinë mund të ndiqni Rruga Ballyhoura, një rrugë 90 kilometra e cila është pjesë e shtegut të famshëm O'Sullivan, një rrugë e rrezikshme që klani O Sùileabhàin Bhèara përdori për t'i shpëtuar armiqve të tyre pas betejës së Kinsale. Fillon në stacionin e trenit, kalon kështjellën Liscarroll dhe është e bukur.

Për peizazhet e gjelbra, në mënyrë tipike irlandeze, ekziston Parku Pyjor Curraghase, 313 hektarë pyje, parqe dhe liqene. Dikur ishte pronë e poetit Sir Aubrey de Vere dhe sot ka një shteg 8 milje për të shijuar.

Lough Gur

Dhe vetëm gjysmë ore nga Limerick është fshati historik Adare në brigjet e lumit Maigue. Nuk ka vizitë në Limerick pa e njohur Adaren pasi është një fshat me kartolina. Është Manor i lavdishëm i shekullit të XNUMX-të Adare, me vila me tarraca ku dikur jetonin punëtorët e feudalisë, rrënojat e tre manastireve të vjetra dhe qendra Historike Adare. Thuhet se Adare është fshati më i bukur në Irlandë.

marsh

Në periferi mund të shihni gjithashtu Kështjella Desmond dhe Salla e Banketeve, në Newcastle West, dikur shtëpia e Dukës së Esmondit, e bukur dhe e ruajtur mirë. Hyrja është falas. Dhe nëse ju pëlqen shëtitja me varkë, gjithmonë mund të bëni një udhëtim me varkë në grykëderdhjen e Shannon. Kjo shëtitje lidh Limerick, Kerry dhe Clare dhe mbulon 207 kilometra. ju lejon të shihni tre qarqe në një ditë.

Së fundi, nëse ideja juaj është të dini shumë, atëherë mund ta blini Zbuloni Limerick Pass. Ka tre versione, një, dy ose tre ditë: 45, 55 dhe 65 euro për të rritur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*