Çfarë duhet të shihni në Bunol

Bunol

A doni të zbuloni çfarë të shihni në Bunol? Ne do t'ju themi se ky qytet në provinca e Valencia Ajo ka një histori të gjatë që daton që nga koha e muslimanëve. Megjithatë, zona ka qenë e populluar që nga koha e Paleolitit dhe emri i qytetit duket të jetë romak.

Si rezultat, ju ofron një trashëgimi monumentale e gjerë dhe interesante. Por është e rrethuar edhe nga një mjedis i mrekullueshëm natyror. Ajo ndodhet në Rajoni Hoya de Buñol, kryeqyteti i të cilit është. Në këtë ju keni sharra si ajo e Malacarës, ajo e Chivas apo ajo e Martes të cilat janë të mbuluara nga pyjet me pisha të Aleppos dhe që ju ofrojnë shtigje të bukura ecjeje. Por, pa vonesë, ne do t'ju tregojmë se çfarë të shihni në Buñol.

Kalaja e Bunolit

Kalaja e Bunolit

Brendësia e kështjellës së Buñol, me shtëpitë e saj aktuale

Ndoshta simboli i madh i këtij qyteti levantin është kështjella e tij, një nga më të ruajturat në Comunidad Valenciana. Ajo u ndërtua midis shekujve XNUMX dhe XNUMX, megjithëse u reformua në shekullin e XNUMX-të. Ai përbëhet nga dy pjesë të bashkuara nga një urë që përshkon hendekun artificial.

Pjesa e sipërme përfshin kullë qendrore dhe Sheshi kryesor në të cilat, çuditërisht, ka ende shtëpi. Sa për atë të poshtme, të ofron edhe më shumë monumente. Në këtë ju keni Kulla kryesore, e vjetra kisha e shpëtimtarit, Një pallati gotik, një tjetër rilindje dhe dy muzeume. Bëhet fjalë për Arkeologjike dhe Etnografike.

Mbetet një dhomë e pallatit gotik, e ashtuquajtura "del Oscurico". Në shekullin e XNUMX-të ajo u zgjerua me një ndërtesë tjetër të stilit të Rilindjes. Eshte ai pallati i tregtarit dhe aty ndodhet pikërisht muzeu arkeologjik që sapo përmendëm dhe zyra turistike. Nga ana e saj, kisha e shpëtimtarit I përket reformës së shekullit të XNUMX-të dhe përbëhet nga një nef i vetëm i mbuluar nga një qemer fuçi. Është gjithashtu selia e muzeut etnologjik të lartpërmendur.

Së fundi, nëse largoheni nga kompleksi përmes kullës jugore, do të hyni në Lagja e kalasë, me origjinë myslimane dhe plot sharm. Është kënaqësi të ecësh nëpër rrugët e saj të ngushta mesjetare që përfundojnë në sheshe të vogla me mure të zbardhura. Është një vend aq i bukur sa ka shërbyer si model për piktorë të mëdhenj si p.sh Joaquin Sorolla.

Kisha e Shën Pjetrit apostullit

Kalaja e Bunolit

Pamje panoramike e kështjellës së Buñol dhe kishës së El Salvadorit

Ky tempull i bukur duhet të jetë gjithashtu në rrugën tuaj për atë që duhet të shihni në Buñol. Ajo u ndërtua në shekullin e XNUMX-të sipas kanuneve të stili neoklasik, megjithëse ka pësuar disa reforma. Është renditur si E mirë me rëndësi lokale nga Komuniteti Valencias dhe ka një plan kryq latin me tre nef. Impianti është i organizuar në katër seksione që strehon kapela anësore e hapur me harqe të stolisur me kolona korintike. Po kështu, kurora është një transept me një kube.

Kapela janë gjithashtu të mbuluara me kupola gallon dhe në atë qendrore ka një kamare me një gdhendje polikrome e Shën Pjetrit. Megjithatë, figura më meritore është një tjetër, në këtë rast San José, e cila është në nefin e djathtë dhe është vepër e Ignacio Vergara. Nga ana tjetër, në sakristi gjendet një font mermeri i shekullit të XNUMX-të.

Sa i përket pamjes së jashtme të tempullit, elementi më i spikatur është Mbulesa, edhe pse nuk është primitiv. Rrethohet nga dy palë pilastra, po aq korintike, në një bazament nga ku fillojnë kolonat. Përveç kësaj, kurora është një pediment i frymëzimit klasik.

Vetmia e San Luis Beltrán

Vetmia e San Luis

Vetmia e San Luis Beltrán. një nga monumentet për t'u parë në Buñol

Është ndërtuar në shekullin e XNUMX-të pranë shatërvani i St Louis dhe po aq është E mirë me rëndësi lokale. paraqet tipare neo-gotike dhe zëvendësoi një të vjetër të shkatërruar nga një përmbytje. Në këtë rast bëhet fjalë për një tempull të vogël me një nef të vetëm me një kupolë qemer me brinjë. Dhe altari i tij mban një altar të vogël qeramike me imazhin e San Luis Beltrán, shenjt mbrojtës i Buñol.

Sipas legjendës, në qytet ai u ndal për të ungjillizuar dhe ai flinte në afërsi të vendit ku ndodhet kisha. Për ndërtimin e tij është përdorur shkëmbi që ndodhet pas tij dhe ka një çati me kate dhe një kambanore ku ndodhet kambana. Të dera eshte ogjivale dhe ka një dritare të vogël trëndafili mbi të. Dy fenerë dhe figura të llaçit të pikturuara përbëjnë gjithashtu fasadën.

Kulla e telegrafisë optike dhe shitjet

Kulla e Bunolit

Kulla telegrafike optike Buñol

Në periferi të qytetit, do të gjeni këtë kullë me pushkë që aktualisht është në rrënoja. Konkretisht, është në porta bunol, në mënyrë të plotë Sierra de la Cabrera. E deklaruar Pasuri me interes kulturor, ndërtimi i tij ndodhi në mesin e shekullit të nëntëmbëdhjetë për të shërbyer si një vend komunikimi.

Telegrafia optike ishte një shpikje e shekullit të XNUMX-të për të lehtësuar transmetimin e mesazheve. Ata funksionuan thjesht. Përgjatë një linje, disa kulla u vendosën në atë mënyrë që nga secila të shihej ajo e mëparshme. Kjo transmetonte një komunikim që u vëzhgua nga tjetri e kështu me radhë.

Ai në Buñol i përkiste linjë nga Madridi në Valencia dhe lejoi që mesazhi të kalonte nga kulla e parë në të fundit në vetëm tridhjetë minuta. Të gjithë kishin të njëjtin dizajn arkitekturor. Ato ishin katrore dhe me tre kate. Gjithashtu, muret e saj ishin i fortifikuar për të mbrojtur komunikimet.

Nga ana tjetër, në të gjithë komunën e Buñol ka ende disa shitje e cila në kohën e tyre shërbente si stacion postar për karrocat e skenës. Midis tyre, ju mund të shihni atë të L'Home, që daton nga shekulli i XNUMX-të, si dhe ato të Ferrer, Pilar, Ajo, Hortelano dhe Campanero.

Mulliri Galán dhe mostra të tjera të arkitekturës industriale dhe civile

Mulliri Galan

Molino de Galán, i cili sot strehon Muzeun Tomatina

Ndër ato që mund të shihni në Buñol, ka edhe disa ndërtime që i përgjigjen e kaluara paraindustriale nga qyteti i Valencias. Më i famshmi është i ashtuquajturi mulli galant, e cila u ndërtua në fillim të shekullit të XNUMX-të si një fabrikë letre. Karakteristikat e saj arkitekturore kalojnë pa u vënë re sepse u përpoq të imitonte shtëpitë e qytetit.

Është rehabilituar dhe tani shërben si hapësirë ​​për aktivitete të ndryshme. Ajo ka bibliotekë, ekspozita dhe salla konferencash dhe ambiente sportive. Por gjëja më unike për të është Muzeu i Tomatinës, një festival për të cilin do të flasim më vonë.

Nga ana tjetër, në Buñol ka disa ndërtesa me bukuri të madhe që i përgjigjen arkitektura moderne. Ky është rasti i shtëpisë që strehon Konservatori i Muzikës San Rafael, një ndërtim i bukur i frymëzimit klasik. Do t'ju themi se Buñol ka një traditë të madhe muzikore. Në fund të shekullit të XNUMX-të kishte tashmë dy grupe të këtij lloji në qytet: të Shoqëria Muzikore Artistike dhe Qendra Mësimore Muzikore La Armónica.

Pas shumë peripecive, qyteti sot ka dy banda trashëgimtare të tyre. Si një anekdotë, ne do t'ju themi se anëtarët e La Armónica njihen si "litra". Kjo sepse ata ndanin një litër verë pas provave. Nga ana e tyre quhen ato të La Artística "e shemtuar" sepse promotori i madh i saj ishte Francisco Garcia "I shëmtuari". Nuk është rastësi që në vitin 1989 qyteti inauguroi një auditor modern të muzikës. Për ndërtimin e saj është përdorur prerja e një kodre dhe kjo i siguron asaj akustikë madhështore. Ka kapacitet për dy mijë e pesëqind njerëz.

La Tomatina, thelbësore midis asaj që duhet parë në Buñol

Domate

Një botim i Tomatina

Ne përfundojmë turneun tonë në qytetin e Valencias duke folur me ju rreth partia e tij më e rëndësishme. Ne i referohemi të famshmëve Domate, popullariteti i të cilit i ka kaluar kufijtë e España. Aq shumë që pret vizitorë nga e gjithë bota. Por, përveç kësaj, është shfaqur në filmat hollywood madje edhe nga homologu i tij indian, Bollywood. dhe janë krijuar kopjet e partisë në qytetet aq të largëta Lamarku në Argjentinë, Boryeong në Korenë e Jugut ose kullon në Kili.

La Tomatina festohet më të mërkurën e fundit të gushtit në kuadër të festimeve lokale. Siç e dini, përbëhet nga pjesëmarrësit që i hedhin njëri-tjetrit domate të pjekura. Ekzistojnë disa teori për origjinën e tij. Por më e pranuara daton në vitin 1945. Festa e gjigantëve dhe kokave të mëdha u festua dhe një grup të rinjsh donin të bashkoheshin me kortezhin, por nuk u lejuan.

Më pas ka nisur një debat mes të dyja palëve që ka përfunduar me sherr. Siç ndodhi, aty pranë ishte një tezgë me perime. Duke qenë se ata përballë njëri-tjetrit nuk kishin asgjë tjetër për t'u dorëzuar, ata filluan t'i gjuanin domate njëri-tjetrit derisa policia mbërriti për t'i ndarë. Megjithatë, gjërat nuk mbaruan me kaq.

Një vit më pas, të dy fraksionet u takuan përsëri, por këtë herë, ata tashmë i sollën domatet nga shtëpitë e tyre. Autoritetet, të alarmuara, vendosën të ndalojnë partinë e re. Dhe kjo ishte e mjaftueshme që, çdo herë, duhej më shumë forcë. Më në fund, pushtetarët duhej të dorëzoheshin dhe, tashmë në vitin 1975, shoqëria e Klavarios e San Luis Beltrán ata morën drejtimin organizimin e festimeve. Ata pësuan një goditje në vitin 2013, kur La Tomatina u shfaq në programin televiziv Raporti javor. Kjo shumëfishoi të pranishmit dhe çoi në deklaratë Parti ndërkombëtare me interes turistik.

Si përfundim, ne ju kemi treguar çfarë të shihni në Bunol dhe gjithashtu si të shijoni Tomatinën e saj të famshme. Por, meqë udhëtoni në Provinca e Valenciasduhet të dini gjithashtu Bocairente, Gandia dhe qytete të tjera të bukura që gjenden në të gjithë tokat e tyre. E gjithë kjo, pa harruar, natyrisht, vetë kryeqyteti, me mrekulli si të tijat Katedralja gotike, Torres de Serranos dhe Quart ose Oceanográfico. Guxoni të zbuloni gjithçka që ju ofron kjo krahinë levantine.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*