Çfarë duhet të shihni në Malaga dhe rrethinat

Malaga është një qytet në Andaluzi që ndodhet vetëm 100 kilometra nga ngushtica e Gjibraltarit, në Mesdhe, në Costa del Sol.Është një qytet me origjinë të lashtë, në fakt është një nga qytetet më të vjetra në Evropë, kështu që këtu gjen shekuj historisë, kulturës, gastronomisë…

Le të takohemi sot çfarë të shihni në Malaga dhe rrethinat.

Monumentet historike të Malaga

Ju mund të bëni një turne nëpër histori vetëm duke vizituar disa nga monumentet historike të Malaga-s legjendare. Për shembull, ai Ujësjellësi i San Telmose, një vepër e shekullit të 15-të që u ndërtua në përroin Humaina. Ujësjellësi është i ndërtuar me tulla dhe është 75 metra i lartë, 7 metra i gjatë dhe ka katër sy me diametër XNUMX metra.

La Abbey i Santa Ana ose Abbey Cistercian Nuk është aq i vjetër, është ndërtuar në vitin 1878, por ia vlen të vizitohet për bukurinë e korit dhe galerisë së tij. Gjithashtu edhe kala, për të njohur të kaluarën arabe të Malaga-s. Ky pallat kala është në këmbët e Mali Gibralfaro, me kështjellën me të cilin dikur lidhej me një korridor të rrethuar me mure, La Coracha. Vizita në kala është një detyrim.

Aty pranë është Teatri romak dhe përballen me Dogana, pra në pak metra keni disa ndërtime për të vlerësuar. Rreth tij ishte një lagje që nuk ekziston më, shtëpitë e së cilës kishin tualete që lidheshin me një sistem efikas për evakuimin e feçeve. Diçka e pabesueshme për kohën.

Ju gjithashtu mund të takoni Ish Konservatori María Cristina, nga shekulli i XNUMX-të, stili origjinal i të cilit Mudejar mund të shihet në kullë; të Fabrika e vjetër e duhanit, Magazinat e vjetra të Féliz Sáenz; Bazilika e Santa Maria de la Victoria, e ndërtuar në vendin ku monarkët katolikë fushuan gjatë rrethimit të qytetit në kohën e Ripushtimit, Katedralja e Zojës së Mishërimi, Varrezat Angleze...

Malaga ka shumë kisha: Kisha e Santiago, San Julián, San Juan Bautista, Los Santos Mártires, San Felipe Neri, El Sagrario, Santo Cristo de la Salud ose Kisha e Manastirit të San Agustín, për shembull.

Shtylla e llambave Është një tjetër nga monumentet që duhet të njihni. Eshte per një nga fenerët e paktë të emëruar pas një gruaje në Spanjë dhe daton në shekullin e XNUMX-të, kur sundoi Fernando VII. Ekziston edhe Ringu i demave në La Malagueta, nga viti 1876, dhe të ashtuquajturat Ura Gjermane. E vërteta është se duke ecur nëpër Malaga do të hasni sheshe, statuja të ndryshme dhe ndërtesa me histori.

Historia? Epo, e përsëris, nuk mund të mos e dini teatri romak, u zbulua në vitin 1951. Kavea ka dalë në dritë, vendi ku uleshin senatorët dhe tribunat 16 metra të larta me 31 metra në rreze. Ajo daton nga koha e Augustit, në shekulli I pas Krishtit dhe një pjesë e mirë e materialeve të saj u përdorën nga arabët për ndërtimin e kalasë së tyre. Ju mund të mësoni për historinë e saj në Qendrën e Interpretimit.

Nëse ju pëlqen baza ju mund të takoni Finca San José, Finca La Cónsula, Kopshti Botanik Historik La Concepción, Kopshtet Pedro Luis Alonso, Kopshtet Puerta Oscura, Parku Malaga, Parque del Oeste ose Parku Natyror i grykës së Guadalhorce. Nëse dëshironi zhytje totale, atëherë Parku Natyror Montes de Malaga.

Muzetë e Malaga

Malaga ka një shumëllojshmëri muzeumesh. Për artin e shekujve XNUMX dhe XNUMX mund të vizitoni Qendra Pompidou Malaga. Ofron pak nga çdo gjë, kinema, tekste, kërcim... Nga ana tjetër, është edhe ajo Muzeu i Modës së Automobilave, e cila punon në Tabacalera e vjetër.

Këtu ka 13 dhoma me tematikë, në një hapësirë ​​prej 6 mijë metrash katrorë, me makina të restauruara dhe copa Haute Couture. Bugatti, Bentley, Ferrari, Mercedes, me materiale të brendshme që nuk do t'i besoni. Të Muzeu Rus, pikërisht këtu, duhet ta vizitoni edhe sepse ka koleksione të Pikasos p.sh.

Në qytet ka gjithashtu Muzeu Malaga, shkrirja e Muzeut të Arteve të Bukura dhe Muzeut Arkeologjik, me koleksionin e tij shumë të plotë. Është në Palacio de la Aduana, nga shekulli i XNUMX-të. Një muze tjetër është Muzeu i Carmen Thyssen në Malaga, me koleksionin e tij të jashtëzakonshëm të artit spanjoll nga shekujt XNUMX dhe XNUMX, veçanërisht pikturën andaluziane.

Është pjesë e koleksionit personal të baroneshës Thyssen dhe ka më shumë se 200 pjesë të ekspozuara. Përveç kësaj, ndërtesa është një perlë e shekullit të XNUMX-të, Palacio de Villalón, në nëntokën e të cilit janë gjetur mbetjet e qytetit të lashtë romak të Malaca. Kështu, ka dalë në dritë një shatërvan monumental i shekullit I.

Ne gjithashtu nuk mund të harrojmë Qendra e Interpretimit të Kalasë së Gjibralfaros, Qendra e Interpretimit të Teatrit Romak, Muzeu i Vendlindjes së Pikasos, Muzeu i Katedrales ose Muzeu i Artit Flamenco Peña Juan Breva.

Dhe lista e muzeve është edhe më e gjerë nëse shtojmë, vetëm për të shtuar disa muze të tjerë, Muzeun e Artit të Vëllazërisë, Muzeun e Vëllazërisë së Varrit të Shenjtë, Muzeun e Qelqeve dhe Kristalit, Muzeun e Verës, Muzeun e Lojërave me dema të Antonio Ordoñez, Muzeu Kombëtar i Aeroporteve dhe Transportit Ajror… Në total ka 38 muze!

Pikëpamjet e Malagës

Nëse ju pëlqen të largoheni nga qendra urbane dhe e keni vendosur tashmë eksplorojnë natyrën nëpër qytet që të mund të vizitoni disa nga më të mirat pikëpamjet. Ekziston, për shembull, Pikëpamja e Pocopanit, 894 metra e lartë dhe me pamje të mrekullueshme të Parkut Natyror Montes de Málaga.

Një këndvështrim tjetër është Urë për këmbësorë - këndvështrimi i Alcazaba, i cili është rrëzë murit veriperëndimor dhe ju lejon të shihni qytetin me teatrin romak të përfshirë në panoramë. Mund të hyni nga rruga Mundo Nuevo ose nga rruga Cilla.

Ekziston edhe Pikëpamja e Martinez Falero, në Parkun Natyror Montes de Malaga gjithashtu, dhe këndvështrimi i Kopshtit Botanik Historik të La Concepción, me specie tropikale dhe subtropikale, nga më të bukurat në vend.

Plazhet e Malaga

Për të shijuar diellin, asgjë më mirë se plazhet e Malagës, shumë prej tyre në zemër të qytetit dhe me të gjitha shërbimet. Total ka 14 kilometra plazhe me trotuaret e tyre përkatëse. Kini parasysh: Plazhi i San Andrés, plazhi El Palo, fusha e golfit San Julián, El Dedo, El Candado, La Caleta, La Araña, La Malagueta, Pedregalejo, La Malagueta, La Misericordia, janë vetëm disa nga 16 plazhet përreth këtu.

Disa plazhe janë më të mbushura me njerëz sepse janë më në qendër, të tjerat që janë më larg janë më të qeta. Për fat të mirë secila prej tyre ka bare dhe restorante në plazh kështu që mos harroni të shkoni, të bëni banja dielli, të bëni një banjë dhe të shijoni një shije peshk i vogel të skuqura.

Rrethinat e Malaga

Së fundi, cilat vende mund të njohim duke bërë një Udhëtim njëditor nga Malaga? mund të takoheni Ronda, Antequera dhe dolmenët e saj, Mijas, Nerja dhe shpella e saj, Frigiliana, Comares. Jam rritur duke parë Verano Azul, atë serialin e viteve '80 me fëmijë, ndaj Nerja nuk do të mungojë në rrugëtimin tim. Po e juaja?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*