Çfarë të shohësh në Amsterdam në 3 ditë

Amsterdam Isshtë kryeqyteti i Hollandës, një vend që përqendron shumë gjëra interesante për të parë dhe bërë, në fund të fundit tashmë nuk ka asgjë më shumë dhe asgjë më pak se 17 shekuj ekzistencë. Shtë një qytet i famshëm për kanalet e tij, udhëtimet e tij me biçikletë, baret dhe pubet e tij, muzetë e tij dhe natyrisht, Rrethin e tij të Red Light.

Por gjithashtu ofron një gastronomi të pasur, shumë birrë, strehim për të gjitha shijet dhe xhepat dhe, varësisht nga koha e vitit, shumë aktivitete kulturore. Por sot le të shohim çfarë mund të bëjmë në 3 ditë në Amsterdam.

Amsterdami në tre ditë

Tri ditë është zakonisht koha që dikush kalon në një qytet që e viziton për herë të parë në një udhëtim të madh. Shumë më tepër kur bëhet fjalë për të vizituar Evropën, nëse vini nga Amerika, dhe plani juaj është të vizitoni disa qytete në pesëmbëdhjetë ose njëzet ditë.

Pra, ne fillojmë me Dita 1. Ekziston një kartolinë shumë klasike nga Amsterdami që ka të bëjë me shtëpitë e larta, të ngushta, shumëkatëshe që duket se janë shtëpi me xhenxhefil dhe ata shikojnë në Danmark. Gjëja e zakonshme është të ndalemi përpara, në skelë dhe të bëni fotografi të mira, si dhe mund t'i shihni nga çdo udhëtim me anije. Këto shtëpi kanë një rrotull në çati sepse kështu u ngritën mobiljet, me një litar dhe madje edhe me dritaret. Ka më shumë nga këto shtëpi të vogla shumëngjyrëshe në Nieuwebrugsteeg.

Për një pamje e mire e qytetit ju duhet të ngjiteni, kështu që të mund të ngjiteni në majën e Kisha e vjetër i cili është ngjitur me Rrethin e Red Light dhe nga i cili keni një pamje të mrekullueshme të qytetit të vjetër. Kisha është në stilin gotik dhe duke qenë nga viti 1213 është ndërtesa më e vjetër në qytet. Hyrja është falas nëse keni kartën e zbritjes turistike, iAmsterdam City Card. Përndryshe, paguhen 10 euro. Ditët e hapura të javës nga ora 10 e mëngjesit deri në ora 6 pasdite.

Një tjetër pikë e mirë është nga Cafe Blue Amsterdam, arritur nga qendra tregtare Kalvertoren. Shtë në katin e tretë, mjaft i fshehur dhe ka një menu të thjeshtë me sanduiçe dhe burger.

Meqenëse jeni në zonë, ju duhet të ecni nëpër këto rrugë të vjetra dhe të eksploroni sheshi i katedrales. Kjo është ajo ku Kisha e Re, Monumenti Kombëtar dhe Pallati Mbretëror. Ekziston edhe Muzeu Madame Tussauds dhe qendra tregtare luksoze De Bijenkorf. Rrugët kryesore të blerjeve, Kalverstraat dhe Nieuwendijk, janë të lidhura nga zemra e qytetit dhe përbëjnë një shëtitje të këndshme blerjesh. Të enjteve, për të theksuar, dyqanet në qytet mbyllen më vonë, pas orës 6 të zakonshme.

Nëse jeni të lodhur duke ecur dhe doni të pushoni jashtë mund të përfitoni dhe të shkoni në Kopshti Begijnhof. Ajo daton nga mesjeta dhe është afër sheshit Spui, nga ana tjetër me shumë kafene dhe dyqane. Kopshti është i izoluar dhe i rrethuar nga shtëpi private që janë ndërtuar për të strehuar gratë fetare. Pra, vizita duhet të jetë e qetë dhe e respektueshme.

El Tregu i luleve Isshtë një vend shumë i njohur në Amsterdam, vendi më i mirë për të marrë fotografi të tulipanëve, për shembull, por duhet të dini se nuk ia vlen të qëndroni gjatë. Në mënyrë ideale, merrni një kthesë dhe pastaj drejtohuni drejt Mulla e kullës, vendi ku monedhat ishin prerë më parë. Ajo u shkatërrua nga zjarri në Mesjetë, por u rindërtua. Jo shumë larg është Sheshi Rembrandt, të cilën e arrini duke ecur nëpër Reguliersbreestraat.

Ju do të kaloni nëpër një kinema shumë piktoreske Teatri Tuschinski, deri në arritjen e sheshit. Këtu është një statujë e bazuar në një punë të artistit, The Night Watchman, dhe rreth disa kafeneve dhe tezgave të vogla. Në këtë pikë, a keni dëshirë të jepni një udhëtim me varkë nëpër kanale? Pavarësisht sezonit të vitit, ka shëtitje dhe shumë oferta. Këtu mund të përfitoni nga iAmsterdam Card, por për udhëtime më të mëdha me anije. Nëse doni diçka më intime, varka më të vogla janë të përshtatshme për ju që nuk kanë zbritje me kartën.

Dita 2 në Amsterdam. Dita e parë ishte intensive, e di, por duke qenë qyteti jo shumë i madh dhe dëshira për të njohur shumë, është e mundur. Ditën e dytë ia vlen marr me qira një biçikletë dhe duhet të jesh i shkathët sepse ka shumë trafik. Rregullat themelore janë që të qarkullojnë në të djathtë dhe të paralajmërojnë me dorë se cilin drejtim do të marrim kur të kthehemi. Me biçikletë mund të arrini në një treg tjetër të njohur, Tregu Albert Cuypstraat, është i njohur për vetë njerëzit e Amsterdamit.

Por ka gjithçka, ushqim, suvenire dhe ushqim tipik të të gjitha llojeve. Një meze e lehtë është Goudsche Stroowafels, një waffle e hollë me karamel. Më keq është edhe më shumë. përsëri në biçikletë ku mund të shkoni Museumplein, zonë muze klasike. Nëse ju pëlqejnë ata, sigurisht që ekziston Muzeu Van Gogh dhe Rijksmuseum. Edhe nëse nuk ju pëlqejnë muzetë, këto dy janë më të vizituarat dhe më të pëlqyerat. Bëni kujdes, vizita duhet të vendoset paraprakisht sepse ka shumë njerëz. Isshtë një mënyrë tjetër për të përfituar nga karta iAmsterdam.

Vondelpark është parku më i madh në qytet dhe është në qendër të saj. Duhet të ecësh këtu dhe mund ta bësh me biçikletë sepse ka shumë hapësirë. Pra, nëse keni blerë ushqim në treg dhe nuk keni hyrë në muzeume këtu mund të ndaleni për drekë. Ndoshta nuk ju pëlqen muzeumet, por ju pëlqen kuajt? Pastaj bëni një shëtitje rreth Holanda Shkolla dhe Muzeu i Kuajve.

Shtë një shkollë shumë e vjetër që është e hapur dhe në të cilën ju mund të merrni një klasë ose të ecni ose të shijoni demonstrata e kalorësve ndërsa ju shijoni një çaj me tortë. shërbim çaji, e gjithë përvoja, kushton rreth 25 euro për person, por gjithashtu duhet të rezervoni. Nëse nuk jeni të interesuar për këtë vend dhe jeni ende të uritur ose ka ardhur pasditja dhe është koha për të ngarkuar përsëri kalori, opsioni është Salla ushqimore, një hapësirë ​​shumë e madhe që është në rrugën Bellamyplein dhe që ofron ushqim nga e gjithë bota.

Ne mund ta kalojmë natën në të Oud - West lagje e cila është vendi ku vendasit zakonisht rri. Sigurisht, për të fjetur herët se na mbetet një ditë e tërë. dita 3 në Amsterdam Duhet të fillojë herët por ajo që do të bësh do të varet kur do të largohesh. Ditën e fundit zakonisht nuk bëj shumë, mbase më shumë se gjithçka për t'u çlodhur, kthehem në ndonjë vend që më pëlqente, shëtita pak më shumë

Vendet mbeten gjithmonë në tubacion: kopshtin zoologjik, Muzeu i Shkencave NEMO, dega e Muzeut Hermitat, Përvoja e Heineken ose, disi më i vogël, birraria që operon nën një mulli të stërmadhe të vjetër në Funenkade. Ju mund të shihni se si bëhet birra, të njihni një mulli dhe shijen e shekullit të 3-të. Bileta duhet të blihet në të njëjtën ditë (e Premte, e Shtunë dhe e Dielë në 30 pasdite). Nëse jeni të interesuar, duhet të nxitoni sepse hyjnë vetëm grupe me jo më shumë se 20 persona.

Më në fund, nëse largoheni nga Amsterdami natën mund të përfitoni nga dhe kaloni në anën tjetër të qytetit me traget për të shijuar drekën në Pika Panoramike A'DAM. Trageti niset çdo 10 minuta nga Stacioni Qendror. Dhe voila, tri ditët e tua në Amsterdam kanë mbaruar. Blerja e kartës turistike është gjithmonë një mundësi që do të varet nga sa vende specifike do të vizitoni.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*